[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۱۷
  • دوره جدید

تاثیر نوع زایمان بر سلامت تنفسی نوزاد، روزنامه شیراز نوین

تحقیقات اخیر نشان می‌دهد نوع زایمان بر سلامت نوزاد تأثیر زیادی دارد. طبق نتایج مطالعات، نوع زایمان بر رشد ترکیب میکروبی روده (میکروبیوم‌های روده) در نوزادان، بدون توجه به مصرف آنتی‌بیوتیک توسط مادر، تأثیر دارد. همین مسئله می‌تواند بر سلامت تنفسی نوزاد هم در طول اولین سال عمرش تأثیر گذارد.
در این مطالعه که شامل ۱۲۰نوزاد بود، مشخص شد که در مقایسه با کودکان به دنیا آمده به روش طبیعی، کودکان متولدشده به روش سزارین در رشد میکروبیوم‌های روده‌شان تأخیر وجود دارد و فراوانی باکتری‌های مضر در آنها به مراتب بیشتر است که همین مسئله می‌تواند علت افزایش ریسک عفونت‌های تنفسی در آنها باشد.
بالغ بر ۱۰۰۰نوع متفاوت باکتری در روده زندگی می‌کند که عملکردهای مختلفی در سلامت دارند نظیر کمک به هضم غذا، تحریک رشد سیستم ایمنی و حفاظت از بدن در مقابل عفونت‌ها. بعد از تولد، افزایش تنوع میکروب‌های روده آغاز می‌شود تا زمانی که به وضعیت نسبتاً ثابتی برسد. به نظر می‌رسد سرعت و الگوی دستیابی نوزادان به میکروبیوم‌های روده، تأثیر قابل توجهی بر سلامت آنان در سنین بالاتر دارد. اختلال در رشد نرمال میکروبیوم‌های روده با برخی بیماری‌ها نظیر بیماری روده تحریک‌پذیر، آسم، آلرژی‌ها و سرطان مرتبط است.
محققان با بررسی ۱۰بار مدفوع جمع‌آوری شده از نوزادان در طول سال اول زندگی‌شان دریافتند ترکیب میکروبیوم‌های روده بین نوزادان متولدشده به روش سزارین و طبیعی به شکل قابل توجهی فرق دارد.
در مقایسه با نوزادان متولدشده به روش طبیعی، در نوزادان متولدشده به روش سزارین، میکروبیوم‌های روده ثبات کمتری داشته و رشد گونه‌های باکتریایی ترغیب کننده سلامت موسوم به Bifidobacterium spp. با تأخیر همراه بود. همچنین نوزادان متولدشده به روش سزارین، دارای میزان بسیار بالاتر باکتری‌های بیماری زا روده بودند.
به علاوه، محققان دریافتند میکروبیوم‌های روده در اوایل زندگی با کل تعداد عفونت‌های تنفسی در طول سال اول زندگی مرتبط هستند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی