[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۰۳
  • دوره جدید

مرموزترین نوع سرطان را بشناسید، روزنامه شیراز نوین

سرطان کلیه جزو 10سرطان شایع محسوب می‌‌شود، با این حال بیشتر افراد در این زمینه اطلاعات کافی ندارند و معمولاً بیماری در مراحل نهایی و پیشرفته تشخیص داده می‌‌شود.
کلیه‌ها اندام‌های لوبیایی شکلی هستند که حدود ۱۲سانتیمتر طول و شش سانتیمتر عرض دارند و به تعداد دو عدد در خلف حفره شکم زیر لبه پایینی دنده‌های عقب قرار گرفته‌اند. این لوبیاهای کوچک وظایف مهمی را برعهده دارند که مهم‌ترین آنها دفع آب و برخی مواد زاید از بدن از طریق تولید ادرار است. 
کلیه‌ها اندام‌های بسیار پرکاری هستند؛ اما اگر یکی از این اندام‌ها را به طور کامل حذف کنیم، کلیه مقابل می‌تواند تمام وظایف آن را برعهده بگیرد و مشکلی برای فرد ایجاد نخواهد شد. این اندام‌های کوچک نیز مانند هر عضو دیگری در بدن ممکن است که به سرطان مبتلا شوند و انواع تومورهای خوش خیم و بدخیم کلیه را پیدا کنند. 
سرطان کلیه در حدود ۹/۱درصد سرطان‌ها را در ایران تشکیل می‌دهد که در مردان حدود سه برابر شایع‌تر از زنان بوده و بیشتر از همه در سنین ۶۰ تا ۷۰سال دیده می‌‌شود. سرطان کلیه انواع متعددی دارد که شایع‌ترین نوع آن نوع غده‌ای یا آدنوکارسینوم کلیه است که حدود ۸۵درصد سرطان‌های بدخیم کلیه را به خود اختصاص داده و ۱۵درصد باقیمانده را انواع دیگر تشکیل می‌‌دهند. تومور سرطانی کلیه یکی از مشکوک‌ترین تومورها است که در اغلب مواقع برخلاف رشد بیش از حد آن حتی انتشار به جاهای دیگر بدن هیچ علامت و نشانه‌ای ندارند و معمولاً به صورت اتفاقی و در بررسی‌ها و چکاب کلیه با سونوگرافی یا CT اسکن تشخیص داده می‌‌شود. دکتر محمد‌رضا قوام نصیری گفت: یکی از نادرترین انواع سرطان‌ها که زیاد هم مورد اهمیت قرار نگرفته است، سرطان کلیه است. این سرطان توموری است که از بافت‌های لوله‌ای درون خود این عضو منشأ می‌گیرد و بزرگ می‌شود. این تومور هم به اندام‌هایی که در کنارش وجود دارند تهاجم می‌کند و هم می‌تواند از طریق سیاهرگ کلیه‌ای نواحی و اعضای دورتر مانند ریه‌ها، کبد، استخوان، مغز را نیز درگیر سازد. 
مرموزترین نوع سرطان 
سید جلیل حسینی، جراح کلیه و مجرای ادراری در خصوص سرطان کلیه،‌ گفت: این سرطان حداکثر شیوع سن ۵۰ تا ۷۰سالگی مشاهده می‌‌شود که مواد غذایی نامناسب، عادات نامناسب در سبک زندگی، مصرف دخانیات، چاقی و فشار خون هر یک عاملی تأثیرگذار در سرطان هستند.  دکتر حسینی ادامه داد: درد پهلو، احساس سنگینی و خونریزی ادراری، ضعف، خستگی و بی‌حالی، کم‌خونی، درد استخوان‌ها و زرد شدن پوست همگی از علائم بارز این سرطان به شمار می آیند. 
سرطان کلیه همیشه در کمین است 
وی اظهار کرد: با توجه به اینکه این نوع سرطان هیچ علامتی ندارد، فرد می‌تواند با انجام چکاب منظم  سونوگرافی و سی تی اسکن هر ۶ماه یک بار یا سالانه در جهت تشخیص‌های احتمالی تومور کلیه اقدام کنند. 
دکتر حسینی در خصوص نوع تومورها بیان کرد: تومورهای سرطان به ۲قسمت تقسیم می‌شوند، بدخیم و خوش خیم که تومورهای خوش‌خیم چون انتشار به بخش‌های دیگر بدن ندارند خطرناک نیستند؛ اما تومور بدخیم زندگی فرد را تهدید می‌کند. همچنین سلول‌های آن به بافت‌های اطراف حمله می‌کنند و قادرند بافت‌های آسیب دیده را وارد گردش خون و سیستم لنفاوی کند.  
نقش اساسی اندازه تومور در این سرطان 
وی در خصوص درمان سرطان کلیه تصریح کرد: درمان تومور کلیه بر اساس اندازه تومور و نوع آن و همچنین منتشر شدن آن در بدن متفاوت است. اگر اندازه تومور زیر ۵سانت و در قسمت پایین و بالا کلیه و به صورت توده بیرونی رشد کرده باشد، تنها قسمت سرطانی کلیه برداشته می‌‌شود که برای ریشه‌کن کردن بافت سرطانی حدود ۲ تا ۳میلی‌متر قسمت سالم هم برداشته می‌‌شود و بقیه قسمت‌های کلیه برای فرد باقی می‌ماند. همچنین اگر اندازه تومور بالای ۵سانت و به درون کلیه رشد کرده باشد، باید جهت حفظ سلامتی کلیه بیمار را کاملاً خارج کنیم. 
هزینه‌هایی که سر به فلک می‌زند 
حریرچی با اشاره به پیشگیری سرطان گفت: هزینه مستقیم و غیرمستقیم سرطان در کشور ما ۱۰هزار میلیارد تومان است؛ به طوری که ۱۲۰۰میلیارد تومان به دارو درمانی تعلق دارد. یکی از مهم‌ترین مسائلی که باید در سرطان توجه داشته باشیم، اصل پیشگیری است، به طوری که ۴۰درصد سرطان‌ها قابل پیشگیری است که این میزان درصد قابل توجهی از میزان کاهش سرطان را شامل می‌‌شود. 
سرطان هزینه دارد 
سخنگوی وزارت بهداشت عنوان کرد: درمان بیماری سرطان جزو درمان‌های پرهزینه است و در کشور ما میزان مصرف داروهای شیمیایی از نرم راهنمایی موجود در جهان بالاتر است. بنابراین برای کاهش هزینه‌ها دو راه پیش رو داریم؛ یکی این که پزشکان به راهنمایی‌های بالینی وفادار و مقید باشند، وزارت بهداشت و بیمه‌ها در پرداخت‌ها ملاحظه کنند، تأمین منابع مالی را بالا ببریم و در پایان تعهد حرفه‌ای در جامعه پزشکی بالا برود. ما باید آگاه باشیم که سرطان گرچه همچون غولی نمایان شده است؛ اما در حقیقت آخر دنیا نیست، بلکه پیشرفت علم و تکنولوژی سبب درمان بسیاری از سرطان‌ها شده است و همیشه این موضوع باید برای تک‌تک افراد مبتلا اهمیت داشته باشد که شما باید سرطان را با امید و توکل به خدا در کنار پیشرفت‌های پزشکی از پای درآورید، نه سرطان شما را ذره ذره، نابود کند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی