[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۴
  • دوره جدید

باید نعمت‌های سیل را در نظر گرفت، روزنامه شیراز نوین

استاندار فارس گفت: سیل روز پنجم فروردین ماه در شیراز به دلیل بارندگی بی‌سابقه در این شهر رخ داد و بر اساس آمارهای هواشناسی، در یکصد سال گذشته این بارندگی سابقه نداشته است.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری فارس، عنایت‌اله رحیمی در مراسم تجلیل از فعالان کمک‌رسانی به سیل‌زدگان شیراز با بیان این که روز پنجم فروردین ماه 98 در عرض 10دقیقه 18.7میلی‌متر بارندگی رخ داده است که معادل 78میلی‌متر باران در یک ساعت محسوب می‌‌شود، اظهار داشت: این بارندگی در حالی است که مجموع بارندگی شیراز در سال 96 حدود 135میلی‌متر بوده است.
نماینده عالی دولت در استان فارس با اشاره به این که دستکاری در بالادست حوزه آبریز محل سیل شیراز در وقوع این حادثه مؤثر بوده است، گفت: هرچه سطوح صیقلی‌تر و نفوذناپذیرتر باشد، رواناب بیشتری شکل می‌گیرد و در اثر فعالیت‌های عمرانی که در آن‌ها به مباحث زیست محیطی و خاک‌شناسی کمتر توجه شده است، احتمال وقوع سیل افزایش می یابد.
وی با تقدیر از حمایت‌های دلگرم کننده نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شیراز و همچنین تلاش همه دستگاه‌های اجرایی و خدماتی، شهرداری و شورای شهر، دادگستری، سازمان بازرسی، ارگان‌های نظامی، انتظامی و امنیتی، نهادهای امدادی و درمانی، صدا و سیما و رسانه‌ها و سمن‌هایی که در زمینه کمک‌رسانی به سیل‌زدگان شیراز فعال بودند، تصریح کرد: در شرایط سخت رسیدگی به مشکلات سیل‌زدگان شیراز، پیام تسلیت مقام معظم رهبری تسکینی برای همه جامعه به ویژه مردم فارس و شهرستان شیراز بود.
وی تصریح کرد: با همکاری و همیاری همه سمن‌ها و دستگاه‌ها و نهادها توانستیم مراحل پیش‌بینی، پیش‌گیری، امداد و نجات و اسکان اضطراری را پشت سر گذاشته و به مرحله بازسازی و بازتوانی که در حال انجام است برسیم.
استاندار فارس با بیان این که انسجام و همدلی در میان مردم  ومسئولان فارس و شیراز وجود داشت و در اثر حادثه سیل این نزدیکی و برادری تبلور پیدا کرد، گفت: باید این همدلی را پاس بداریم و این نشست‌ها، برای پاسداشت مشارکت همگانی در مقابله با بحران، در سال‌های آینده نیز تکرار شود. رحیمی تصریح کرد: اگر بخواهیم حکم‌رانی شایسته‌ای در کشور حاکم باشد، یکی از پایه‌های آن همین سمن‌ها و مردمی هستند که احساس مسئولیت می‌کنند.
نماینده عالی دولت در استان فارس با اشاره به این که در کنار آسیب‌های متعدد، سیل نعمت‌های بزرگی را برای این استان پس از 11سال خشسالی به همراه آورد، ادامه داد: از جمله برکات سیل این است که همه سدهای فارس پرآب، تالاب‌ها احیا و گرمای استان کاهش یافته است و همچنین کشاورزان به دنبال خسارت خشکسالی و هزینه کف‌شکنی چاه‌ها نخواهند بود و نیازی به آبرسانی سیار به 770روستا نخواهیم داشت.
استاندار فارس با بیان این که برای جلوگیری از وقوع سیلاب‌های مشابه اقداماتی در دستور کار مدیریت استان قرار گرفته است، گفت: هوشمندسازی مکان‌هایی که امکان وقوع خطراتی دارند، از جمله اولین اقداماتی بود که دستورات لازم برای انجام آن صادر شده است.
رحیمی با اشاره به این که احداث آبخیزداری در بالادست مناطقی که دارای شیب تند هستند و احداث حوضچه‌های آرامش در بالادست دروازه قرآن و شمال و شمال شرق محله سعدی به دستگاه‌های مسئول ابلاغ شده است، ادامه داد: بازآفرینی شهری در محله سعدی که دارای سکونتگاه‌های غیرمجاز بوده و در معرض خطر قرار دارد در دستور کار است و تلاش می‌‌شود فضای سبز و خدماتی قابل توجهی برای ساکنان این محله فراهم شود.
نماینده عالی دولت در استان فارس با بیان این که سرمایه اجتماعی مردم در جریان سیل اخیر افزایش پیدا کرد، افزود: وظیفه داریم با عملکرد مناسب همه مسئولان و همدلی و تعامل میان همه نهادها و تشکل‌ها و فعالان اجتماعی، شاهد استمرار این سرمایه اجتماعی باشیم. وی با بیان این که تجربه گروه‌های مختلف امدادی در سیل اخیر باید تدوین شده و در اختیار آیندگان قرار گیرد، تأکید کرد: تجربه رسیدگی به بحران سیل در استان‌های مختلف نشان می‌دهد که تمرکز در توزیع کمک‌های مردمی باعث توزیع هرچه بهتر و رسیدگی مطلوب تر و عادلانه تر به سیل زدگان می‌‌شود.
وی حضور جدی همه دستگاه‌های مسئول در سیل شیراز را بسیار قابل توجه دانست و گفت: بر اثر این حضور همه جانبه، ساعاتی پس از وقوع سیل، وضعیت به حالت عادی درآمد که نشان دهنده حضور مسئولانه همه دست اندرکاران بود.
استاندار فارس در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر این که دولت کمک‌های قابل توجهی را در جریان سیلاب‌های اخیر به مردم استان ارائه کرده و حضور معاون رئیس جمهوری و وزرای دولت موجب تسکین آلام مردم آسیب دیده شده است، اظهار داشت: تاکنون سه میلیارد و 400میلیون تومان خسارت به آسیب‌دیدگان از سیل اخیر پرداخت کرده ایم.
رحیمی با بیان این که 693نفر از آسیب‌دیدگان سیل اخیر هزینه سفر دریافت کرده‌اند و کمک‌هایی به بازماندگان متوفیان سیل صورت گرفته است، گفت: 91نفر خسارت به مصدومان از سیل دریافت کرده‌اند، دو میلیارد و 460میلیون تومان خسارات خودرویی و انتقال خودروها و 241نفر نیز به وسیله قطار به صورت رایگان صورت گرفته است.
نماینده عالی دولت در استان فارس با اشاره به این که استان فارس کمک‌های زیادی را برای یاری به آسیب دیدگان استان‌های گلستان، لرستان و خوزستان ارسال کرده است، افزود: برای بازسازی مناطق آسیب‌دیده سیل در 21شهرستان استان فارس، از سایر استان‌ها درخواست کمک نکردیم و با همت و کمک مردم استان این آسیب‌ها را بازسازی خواهیم کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی