[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۵۲
  • دوره جدید

به وقت توسعه، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- فرزاد وثوقی

farzad_vossoghi@yahoo.com

گوشت مرغ، تخم‌مرغ، نفت و دریافت پرزحمت ارز، خرید خوراک دام با ارز دولتی و عدم تحویل آن به تولیدکنندگان گوشت، خرید دام توسط جریان مشکوک و خروج آن از کشور بدون نظارت‌های دقیق مرزی، افزایش قیمت ارز و دو نرخی شدن آن در بازار، بسته شدن راه تعاملات ملایم تجاری و روی‌آوری به همان داستان قاچاق و دور زدن تحریم‌ها. همین داستان دور زدن تحریم‌ها یک رویه غلط و عامل اصلی گرانی‌های داخلی است. وقتی ما یک واسطه فرضی و خارجی برای خرید نیازهای داخلی انتخاب می‌کنیم، باید در مقطعی بابک زنجانی‌های دیگری را انتخاب و قربانی این روند غلط در بازار سیاه بکنیم...

افکار عمومی در حوزه اقتصاد و رفاه اجتماعی چندان موافق ادامه این روند معیوب نیست. روندی که پسرفت‌های بزرگی را بر دوش مردم تحمیل می‌نماید و از طرفی، موج فرهنگی این پسرفت‌ها باعث بروز پرسش‌های بدون پاسخ در اذهان عمومی می‌‌شود.
کثرت پرسش‌ها و بدون پاسخ ماندن آن، ضربات شدیدی به اعتماد عمومی وارد می‌کند و ریزش سرمایه‌های اجتماعی را باعث می‌‌شود. با نگاهی تأسف‌انگیز به تیتر رسانه‌های رسمی و مجازی، به کثرت اخبار در حوزه‌های اختلاس، اقتصاد و معیشت مردم برخورد می‌کنیم. حتی اگر بگوییم رسانه‌ها وجود نداشته باشند، اوضاع و احوال بازار در یک گردش میدانی عمق فاجعه اقتصادی در بعد گرانی را گوشزد می‌کند.
حالا و رفته‌رفته، توان خرید از مردم گرفته می‌‌شود و با کاهش این قدرت، در عین تورم و ناتوانی در مهار آن برنامه‌ریزان کشوری به عوض ارائه راهکارهای نوین، به سمت اقتصاد تاریخ مصرف گذشته چهل سال قبل کوپنی روی می‌آورند. هدایت مردم به این سمت حکایت از سیر تحولات اقتصادی هدایت شده‌ای دارد که در آن برنامه اصلی، درگیرسازی ذهن مردم به تهیه مایحتاج اساسی است. قرار گرفتن ذهن مردم در میدان تنگنا‌ها هر روز سمت و سویی دارد. صف بنزین، صف پوشک، صف شکر، صف گوشت سفید و قرمز و حکایت گوشت‌های منجمد، تخم‌مرغ، نایابی و گرانی پیاز و سیب‌زمینی، دارو و خدمات بیمارستانی، هزینه‌های سرسام‌آور سفر و حیرت افکار عمومی از تبلیغات دولتی در حوزه خودکفایی.
همه اینها نشان دهنده این واقعیت است که تصمیم و اراده‌ای برای سامان‌بخشی امور وجود ندارد. شاید لطف اداره امور اقتصادی اجتماعی در همین بی‌نظمی‌هاست. بی‌نظمی که اداره امور را مختل و به سردرگمی مردم در حوزه معیشتی و ایجاد استرس منتهی شده است.
باید دید حمایت‌کنندگان شرایط موجود چه قشری هستند. قشری که منافع فردی یا گروهی آنان بر منافع عمومی مردم می‌چربد. ما اگر روابط درست و منطقی در حوزه اقتصاد و سیاست با دول خارجی نداشته باشیم، قادر نخواهیم بود از امتیاز سرمایه‌گذاری سالم در کشور بهره‌ببریم. استفاده نکردن از این فرصت در بستری شفاف به موج بیکاری و ناتوانی تولید و حضور در بازارهای هدف صادرات دامن می‌زند.
واکاوی شرایط موجود ما را به سمت این حقیقت می‌کشاند که برای دستیابی به شرایط ایدئال، باید تعاملات خود با بازارهای جهانی را سامان و ساعت خود را به وقت پیشرفت و بازسازی تنظیم کنیم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی