[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۵۲
  • دوره جدید

اشتغال روستایی تسهیلات می‌خواهد، روزنامه شیراز نوین

 پیمان کشاورز- گروه خبر
متأسفانه امروز جمعیت روستایی ما از تولیدکننده به مصرف کننده تبدیل شده است و سیاست کاری ما باید به گونه‌ای تدوین شود که این موضوع همچون گذشته معکوس شود و با توسعه اشتغال‌های خرد، جمعیت روستایی را تبدیل به جمعیت مولد کنیم. سیدکمال پاک‌فطرت، مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری فارس در گفتگوی اختصاصی با شیرازنوین، اشتغال‌زایی در روستاها را مهم‌ترین و بزرگ‌ترین گام دولت در توسعه جمعیت روستایی بیان کرد و گفت: دولت تاکنون با ارائه تسهیلات مختلف، در پی ایجاد اشتغال پایدار در روستاها بوده است و در سال‌های 95 و 96، 627شغل با 40میلیارد تومان در روستاهای فارس ایجاد کرده است. در سال 97 نیز با ارائه 25میلیارد تومان تسهیلات به دنبال گسترش اشتغال‌زایی بوده است که امیدواریم بیش از 300شغل ایجاد شود.
پاک‌فطرت با تأکید بر نیاز جامعه روستایی به پرداخت تسهیلات لازم جهت اشتغال‌زایی گفت: چنانچه تسهیلات لازم در اختیار جامعه روستایی قرار گیرد، بالغ بر 30هزار نفر اشتغال‌زایی در فارس اتفاق می‌افتد که بخش عمده آن نیز در سامانه کارا خواهد بود. مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری فارس با اشاره به اهمیت مشاغل خرد خانگی در توسعه اشتغال‌زایی روستایی، گفت: نگاه ما به مشاغل خرد خانگی است و در عین حال به طرح‌های بزرگ زودبازده نیز به دلیل توان اشتغال‌زایی بالای آنها توجه ویژه‌ای خواهیم داشت. وی افزود: به دنبال گسترش شیوه‌های نو درآمدزایی در روستاها هستیم و در این زمینه، مسائلی همچون پرورش قارچ، دام و طیور، پرورش عقرب و زالو مدنظر قرار دارد. پاک‌فطرت شهرستان خرامه را یکی از مهم‌ترین نمونه‌های توسعه کسب و کارهای جدید عنوان کرد و گفت: در خرامه به دلیل مشکلات ناشی از خشکسالی، جمعیت منطقه با کمک تسهیلات دولتی به سمت مشاغل جدیدی رفته که یکی از این مشاغل، پرورش قارچ بوده است. تا سال 96 در این بخش تنها 10 تا 20مرکز پرورش قارچ وجود داشت و در حال حاضر بالای 120مرکز پرورش قارچ وجود دارد یا در زمینه خیاطی، امروز خرامه یکی از مهم‌ترین مراکز تولید پوشاک در استان است.
پاک‌فطرت، یکی از مشکلات عمده در جهت توسعه مشاغل خرد خانگی و افزایش توان تولیدی جامعه روستایی را ضعف بازاریابی عنوان کرد و گفت: متأسفانه تاکنون به بحث بازاریابی توجه آن‌چنانی نشده است و باید تسهیلاتی در این زمینه ایجاد شود تا بتوان علاوه بر بازارهای داخلی، در بازارهای خارجی نیز محصولات تولیدی به ویژه صنایع‌دستی را با برپایی نمایشگاه‌ها به جامعه هدف موردنظر معرفی کرد. به گفته این مقام مسئول، یکی دیگر از مشکلات موجود در زمینه تولید، بی‌توجهی به صنایع تبدیلی بوده که با توجه به توان استان فارس در زمینه محصولات کشاورزی، باید در این زمینه برنامه‌ریزی‌های بیشتری صورت گیرد. پاک‌فطرت وجود صنایع تبدیلی همچون بسته‌بندی و فرآوری محصولات کشاورزی را یکی از نیازهای مهم استان بیان کرد و گفت: در عین حال باید به این نکته توجه کرد که اگر چه امسال بارندگی‌ها خوب بود؛ اما روی آوردن به کشت‌های غرقابی باز هم ایجاد مشکل خواهد کرد و کشاورزان باید به تغییر الگوی کشت و حرکت به سمت کشت‌های کم‌آب‌بر و گیاهان دارویی که منافع بالاتری دارد، اهتمام ویژه داشته باشند. در کنار این موضوع، صنایع تبدیلی در استان نیز باید تقویت شوند تا بتوان محصولات تولیدی در این زمینه را به خوبی در بازار عرضه کرد.
مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری در بخش دیگری از این گفتگو به جایگاه پرورش دام و طیور در روستاها اشاره کرد و گفت: متأسفانه برخی دستگاه‌ها به دنبال اجرای ریز آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها هستند. اگرچه ما نیز نافی این موضوع نیستیم؛ اما برخی اوقات باید از یک‌سری مسائل به لحاظ مشکلات اقتصادی و تسریع در افزایش اشتغال‌زایی عبور کرد. پاک‌فطرت افزود: باید اجازه دهیم روستاییان تحت زیرمجموعه مشاغل خرد خانگی در زمینه دام و طیور فعالیت کنند. منظور از این فعالیت، در حد دامداری و مرغداری‌های صنعتی نیست، بلکه در حد کارهای خرد است؛ چراکه اگر نتوانیم در روستا این فضا را ایجاد کنیم، دنبال چه چیزی باید باشیم. پاک‌فطرت با اشاره به این که باید به سمت دام‌های جدید پربازده روی بیاوریم، اظهار داشت: فارس در بحث پرورش دام و طیور می‌تواند در کشور تبدیل به قطب شود و نه تنها در بازار کشور، بلکه در زمینه صادرات نیز فعالیت قابل توجهی داشته باشد. این موضوع تنها با برداشتن موانع بروکراسی از جلوی پای تولید کننده رفع خواهد شد که باید به فرد روستایی نیز به عنوان یک تولید کننده خرد توجه کرد.
پاک‌فطرت در ادامه یکی از راه‌های مهم اشتغال‌زایی در روستاهای استان را توسعه مراکز بومگردی عنوان کرد و گفت: سال گذشته 75مرکز بومگردی روستایی در استان راه‌اندازی شد که 413نفر اشتغال‌زایی پایدار در روستاها ایجاد کرد. وی، وجود جاذبه‌های پنهان در روستاها را مهم‌ترین عامل برای جذب گردشگر و افزایش گردش مالی در روستاها عنوان کرد و گفت: در فارس نقاط مختلف گردشگری دارد که برخی اوقات در دنیا منحصر به فرد است  و از لحاظ جاذبه‌های مختلف طبیعی و تاریخی و مذهبی، جذابیت‌های بالایی دارد که امروز با توسعه مراکز بومگردی، می‌توان این جاذبه‌ها را بیشتر و بهتر به مردم شناساند.
مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری فارس با ابراز امیدواری به افزایش توان جامعه روستایی در حوزه تولید، توسعه بومگردی را یکی از مهم‌ترین زمینه‌های اشتغال‌زایی میان روستاییان عنوان کرد و گفت: جامعه روستایی همیشه جامعه‌ای مولد بوده است؛ اما امروز متأسفانه این جامعه تبدیل به مصرف کننده شده و حتی برخی اوقات سرانه پسماند یک روستایی از یک شهری بیشتر شده که این زنگ خطر است. باید در جهت افزایش توان تولیدی این بخش از جامعه حرکت کرد و باید بتوانیم فضای تولید را در روستا افزایش دهیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی