[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۵۲
  • دوره جدید

استاندار فارس عنوان کرد: گام‎های مدیریتی بحران در سیل شیراز مؤثر بود، روزنامه شیراز نوین

استاندار فارس با بیان اینکه مدیریت بحران در سه گام پیش‌بینی و پیشگیری، آمادگی و بازسازی و بازتوانی انجام می‌‌شود، از اجرای مناسب این گام‌‎‌ها در مدیریت سیل اخیر شیراز خبر داد.
به گزارش ایسنا منطقه فارس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری فارس، عنایت‌الله رحیمی در جلسه‌ای که با حضور هیئتی از کمیسیون اصل 90 به منظور جمع‌بندی بررسی‌های این هیئت از سیل اخیر در شیراز برگزار شد، به تشریح اقدامات انجام شده در این حادثه پرداخت.
وی با بیان اینکه مدیریت بحران در سه گام پیش‌بینی و پیشگیری، آمادگی و بازسازی و بازتوانی انجام می‌‎ شود، عنوان کرد: ستاد مدیریت بحران در استان فارس در انجام برنامه‌های آموزشی و مانورهای لازم در رتبه‌های برتر کشور را به خود اختصاص داده و از سوی دیگر نیز در 6ماه گذشته دستورالعمل‌های لازم به سازمان‌ها و دستگاه‌های مربوط داده و جلسات مدیریت بحران به این منظور تشکیل شده است. 
استاندار فارس ادامه داد: پایش و انجام اقدامات اجرایی در زمینه لایروبی مسیل‌ها و کانال‌ها نیز از جمله مواردی بوده که در دستورالعمل‌های مربوط مورد تأکید قرار گرفته است. 
رحیمی انجام مطالعات علمی را از دیگر اقدامات پیشگیرانه در مدیریت بحران برشمرد و به طرح جلوگیری از سیل در شهرستان‌‎‌های فارس  که در سال 79 تهیه شد، اشاره کرد.
وی با اشاره به اینکه آمادگی دومین گام در مدیریت بحران محسوب می‌شود، خاطرنشان کرد: با توجه به شدت حادثه سیل در پنجم فروردین ماه راه‌های ورودی به سمت دروازه قرآن با سرعت مسدود شد و آسیب دیدگان از افرادی بودند که در ورودی‌ها حضور داشتند. 
استاندار فارس عنوان کرد: بازگرداندن وضعیت دروازه قرآن به حالت عادی به رغم شدت حادثه و مصدومیت بیش از 160نفر در کمتر از سه ساعت توسط نیروهای امدادی، نیروهای نظامی و انتظامی، هلال احمر، آتش‌نشانی، شهرداری و... انجام شد که به نوبه خود کم ‎ نظیر است.
رحیمی همچنین به سایر اقدامات فوری جهت بستری کردن مصدومان، رسیدگی به آسیب دیدگان و اسکان بیش از 200هزار مسافر نوروزی و ارائه خدمات پزشکی و سلامت روان به آنها اشاره کرد.
وی با بیان اینکه گام بازتوانی و بازسازی نیز هم‌زمان با امداد و کمک‌رسانی در شیراز آغاز شده است، افزود: علاوه بر اقدامات اولیه‌ای از جمله پرداخت خسارت به آسیب دیدگان بازسازی منازل مسکونی در محلات آسیب دیده نیز آغاز و تاکنون بیش از 30واحد مسکونی در محله سعدی تعمیر شده است. 
استاندار فارس با اشاره به اینکه 21شهرستان استان فارس در هفته‌‎‌های گذشته با سیل درگیر بوده‌اند، بر لزوم برنامه‌ریزی ‎‌های لازم برای جبران خسارات بر جای مانده از سیل در شهرستان ‎‌های مختلف استان، تأکید کرد.
رحیمی با تأکید بر آنکه سیل اخیر و میزان بارش زیاد در مدت زمان کوتاه طی 50سال گذشته بی‌سابقه بوده است، عنوان کرد: دلایل وقوع سیل شیراز را می‌توان به دو دسته طبیعی و اقلیمی و اقدامات انسانی تقسیم کرد.
وی یادآور شد: در راستای پیشگیری از تکرار چنین رخدادهایی از همان روزهای نخست شهرداری شیراز، سازمان جهاد کشاورزی، منابع طبیعی، آب منطقه‌ای و... موظف به تهیه طرح ساماندهی مسیل‌‎‌ها و رودخانه‌ها و ایجاد طرح‌های آبخیزداری در بالادست و اجرایی کردن این طرح پس از دو ماه شده‌اند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی