[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۵۲
  • دوره جدید

معاون استاندار فارس: هدف‌گذاری برای ایجاد ۶۵۰گلخانه تا پایان سال، روزنامه شیراز نوین

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری فارس گفت: ایجاد ۶۵۰هکتار گلخانه در سطح استان تا پایان سال هدف‌گذاری شده است. به گزارش ایسنا منطقه فارس، یدالله رحمانی در همایش توسعه گلخانه ‎‌ها با تأکید بر ضرورت افزایش سطح گلخانه ‎‌ها در استان گفت: بر اساس هدف‌گذاری‌‎‌ها، ایجاد بیش از ۴۸هزار هکتار گلخانه در سطح کشور تا پایان سال ۱۴۰۴ تعیین شده است که از این مقدار، ۷هزار هکتار به فارس اختصاص دارد.
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۵۲۳هکتار گلخانه در سطح استان وجود دارد، ادامه داد: ۳۳۴هکتار گلخانه محصولات صیفی، سبزی و گیاهان زینتی و دارویی در استان راه‌‎‌اندازی و ۱۸۹هکتار گلخانه دیگر نیز به صورت سایه‌‎‌بان مشغول به فعالیت هستند.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری فارس ادامه داد: در حالی ‎که در آغاز سال ۹۴ تعداد گلخانه‌‎‌های استان کمتر از ۱۴۰هکتار بود؛ اما با پیشرفت سه برابری آن شاهد رشد خوبی هستیم. این رشد، از هدف‌گذاری‌‎‌ها بسیار فاصله دارد و باید در این راه همه دست به دست هم دهیم و با تأمین منابع لازم در جهت افزایش تعداد گلخانه‌‎‌ها موفق شویم.
رحمانی بر جایگاه خوب فارس در تولیدات محصولات کشاورزی کشور هم اشاره کرد و افزود: استان فارس با تأمین ۱۵درصد تولیدات باغی کشور در جایگاه اول، ۸.۱درصد تولیدات زراعی کشور در جایگاه دوم، تولید بالغ بر ۷۰۰هزار تن محصولات دامی و تأمین ۵.۶درصد این محصولات در کشور در جایگاه چهارم قرار دارد. استان فارس با تولید ۱۰هزار تن تولیدات شیلاتی دارای رتبه ششم تولیدات در استان ‎‌های غیرساحلی است. همچنین ۶.۱درصد اراضی سطح زیر کشت محصولات سالانه در استان فارس واقع شده است. در مجموع، تولید کشاورزی استان تا حدود ۱۱میلیون تن می‌‎رسد و پس از خوزستان، فارس در جایگاه دوم تولیدات کشاورزی قرار گرفته است.
وی با اشاره به سهم ۱۵درصدی فارس در هدف‎گذاری ایجاد گلخانه ‎‌ها در سطح کشور، عنوان کرد: علی‌رغم جایگاه خوب فارس؛ اما هنوز نتوانسته‌ایم از پتانسیل گلخانه‌‎‌ها استفاده کنیم.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری با اشاره به اهمیت تلاش کشاورزان و ضرورت همکاری آنان خاطرنشان کرد: کشاورزان اصلی‌ترین عناصر برای تحقق این هدف هستند؛ باید آموزش‌‎‌های لازم را ببینند و عملاً لمس کنند که حرکت کردن به سمت گلخانه، چه میزان در تأمین معیشت آنها تأثیرگذار است.
رحمانی با تأکید بر ارائه چارچوب‌‎‌ها به فرمانداری‌ها در ایجاد گلخانه‌‎‌ها و ارائه تسهیلات ویژه اشتغال روستایی گفت: امید می‌‎‌رود در آینده‌‎ای نزدیک، هر شهرستان حداقل یک شهرک گلخانه‌ای و تعدادی هم روستای گلخانه‌ای وجود داشته باشد.
رئیس سازمان جهادکشاورزی فارس نیز در ادامه این همایش، بر ضرورت گسترش گلخانه‌‎‌ها تأکید کرد و افزود: ایجاد گلخانه و برنامه توسعه گلخانه‌‎‌ها از اهداف اساسی وزارت جهاد کشاورزی است. علت انتخاب این هدف بر شما پوشیده نیست. ایران و به ویژه فارس دارای اقلیم خشک و نیمه‌خشک است.   محمدمهدی قاسمی با اشاره به بازنگری در ضوابط و مقررات مربوط به فرآیند ایجاد گلخانه و تسهیل در روند اداری آن، ادامه داد: برای افزایش بهره ‎‌وری آب در بخش کشاورزی، گلخانه‌‎‌ها می‌توانند به طور متوسط ۱۰برابر بهره‌وری آب را افزایش دهند. برای این کار نیازمند است که از سطح شهرستان‌‎‌های استان شروع و کار را دنبال کرد.
وی با تشریح طرح گلخانه‌‎‌های روستایی در سه روستای شهرستان‌‎‌های پاسارگاد مرودشت و کوار، خاطرنشان کرد: طرح گلخانه‌‎‌های روستایی در سه روستای استان در حال عملیاتی شدن است؛ اما متأسفانه به دلیل افزایش نرخ سازه در سال گذشته مقداری با تأخیر همراه بود. به ‎ رغم مساعدت خوب  سازمان مدیریت و برنامه استان و کمک بلاعوض برای ساخت و اجرای ۲۰۰۰متر گلخانه برای هر کشاورز به ازای هر ۲۰۰۰متر، ۲۰میلیون تومان کمک بلاعوض تعیین شده بود؛ ولی با افزایش هزینه‌‎‌ها طرح‌‎‌ها با تأخیر مواجه شد. هم‌اکنون اما این طرح در دست اقدام است و امیدواریم هرچه سریع‌تر عملیاتی شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی