[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۷۹
  • دوره جدید

رئیس فرهنگستان علوم پزشکی کشور: کاهش مرگ و میر نوزادان دستاورد نظام سلامت است، روزنامه شیراز نوین

رئیس فرهنگستان علوم پزشکی کشور با بیان اینکه کاهش مرگ و میر نوزادان از دستاورد‌های بزرگ نظام سلامت است، گفت: قبل از انقلاب، 90مورد مرگ و میر نوزاد در هزار تولد زنده ثبت شده که اکنون این آمار به 9 و شش دهم در هزار تولد زنده رسیده است.
به گزارش خبرنگار ایرنا، سیدعلیرضا مرندی در افتتاحیه کنگره بین‌المللی پریناتولوژی و هفتمین کنگره سراسری پریناتولوژی و نئوناتالوژی افزود: کاهش مرگ و میر نوزادان از شاخص‌‌های مهم بهداشت و رفاه اجتماعی در جهان محسوب می‌شود و با تلاش‌هایی که در این چهار دهه صورت گرفته، میزان مرگ و میر نوزادان در ایران از استاندارد‌های جهانی نیز کمتر است.
رئیس فرهنگستان علوم پزشکی کشور بیان کرد: در دهه‌های 40 یا 50 مادران زیادی بودند که قد کشیدن فرزندشان را نمی‌دیدند و مجبور می‌شدند نوزاد دلبندشان را از گهواره به گور بسپارند.
مرندی گفت: آمار مرگ و میر مادران بادار در دنیا 218هزار مورد در سال است که آمار در مورد ایران 18 تا 19مورد در یک صد هزار تولد زنده است. رئیس کنگره بین‌المللی پریناتولوژی و هفتمین کنگره سراسری پریناتولوژی و نئوناتالوژی افزود: طبق گزارش‌های ارائه شده قبل از انقلاب، 11هزار کودک در سال بر اثر بیماری کزاز از بین رفته که این آمار اکنون به 6 تا 7مورد در سال رسیده که آن نیز مربوط به مهاجران افغانی غیرقانونی ساکن در کشور است.
مرندی ادامه داد: بیشترین آمار مرگ و میر نوزادان مربوط به کشور پاکستان با 45 و شش دهم مورد در هزار تولد زنده است.
او با این هشدار که دو میلیون و 700هزار نوزاد در سال در دنیا فوت می‌کنند، بر عدالت در سلامت و رسیدگی به محرومان تأکید و ابراز امیدواری کرد با رسیدگی به محرومان در کاهش مرگ و میر نوزادان ومادران بسیار تأثیرگذار باشیم.
علی بهادر، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در این نشست علمی بیان داشت: در سایه حمایت‌های دولت از حوزه سلامت، فعالیت‌های انجام شده در این حوزه به خصوص در زمینه بهبود وضعیت سلامت مادران مثبت ارزیابی می‌‌شود. وی با بیان اینکه بهبود وضعیت سلامت مادران به عنوان یکی از پیش‌نیازهای توسعه در نظر گرفته می‌‌شود، افزود: از جمله مرگ و میر مادران باردار، چسبندگی جفت در رحم عنوان شده که به علت مداخلات پزشکی و انجام سزارین‌های غیرضروری در زایمان است. در این شرایط مادران باردار به علت خونریزی شدید جان خود را از دست می‌دهند. ترویج زایمان‌های طبیعی عاملی برای کاهش مرگ و میر مادران است. پریناتولوژی و نئوناتالوژی تخصص نوزادشناسی و طب مادران باردار است که قبل و بعد از تولد نوزاد و مادر را تحت پایش، غربالگری و کنترل بیماری‌های قرار می دهد.
اهمیت سلامت مادر و جنین، چند قلو زایی، مشاوره ژنتیک و برخورد با مرده‌زایی، تغذیه در دوران بارداری، اخلاق و مسائل قانونی طب مادر و کودک، کنترل عفونت داخل رحمی و مداخلات جنینی از جمله محورهای اصلی این کنگره سه روزه است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی