[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۰۳
  • دوره جدید

نمونه‌هایی از عجایب دنیا که تصور نمی‌کردید وجود خارجی دارند، روزنامه شیراز نوین

در دنیای ما زیبایی و حیرت‌آور بودن، گونه‌های مختلفی دارند، از عجایب طبیعی گرفته تا مواردی که توسط انسان ساخته شده‌اند، آثاری که هنوز پایدار هستند یا به ویرانه تبدیل شده‌اند. اغلب اوقات مهم نیست که چیزها چگونه به وجود آمده‌اند یا در آن لحظه دست خورده شده‌اند و دیگر ارزش بالایی ندارند؛ چراکه واکنش ما به تماشای این عجایب دنیا برای خودش معیار دقیقی است. فهرست این مقاله نیز حاوی برخی از زیباترین عجایب دنیاست. از بقایای تمدن‌های گم شده که برخی از آنها هنوز هم رمزآلود هستند تا شهرهای دلربا و اشیا و عناصر خیره کننده در دنیای طبعیت، تمامی این عجایب همگی در فهرست مقاله‌ای که مطالعه خواهید کرد حضور دارند.
همان‌طور که اشاره شد، در این لیست بسیاری از ویرانه‌ها هم وجود دارند، اما این همه ماجرا نیست و تعدادی از مکان‌های طبیعی که با گذر زمان از عمرشان کم می‌‌شود و رو به محو شدن می‌روند نیز در این مطلب گنجانده شده است. امواجی که جزیره‌ها را درمی‌نوردد و چهره سنگ‌ها را تغییر می‌دهد و زمین‌لرزه‌ها و فوران‌های آتشفشانی به پایین می‌ریزد و همه چیز را درون خود دفن می‌کند. این‌ها همگی از مواردی هستند که جان این آثار را تهدید می‌کنند. مهم‌تر از همه، آلودگی هم نقش مهمی در نابودی این موارد ایفا خواهد کرد. خلاصه، هیچ چیز در دنیای ما همیشگی نیست و هر چیزی باید روزی تمام شود. شاید این همان چیزی‌ست که عجایب جهان را الهام‌بخش و زیبا می‌سازد، چراکه با سرعت ثابت گذر زمان و با محو شدن از خاطرات و تبدیل شدن به افسانه، باز هم به ما ثابت می‌کنند که چه کارهایی از دست انسان و طبیعت برمی‌آید. در حالی که این لیست از مکان‌های شگفت‌انگیز جهان شاید بیشتر جنبه اطلاع‌رسانی و ایجاد حسی لذت‌بخش در خواننده داشته باشد، اما در عین حال یک زنگ هشدار برای افرادی است که هنوز به دیدن چیزهای غیرعادی و فوق‌العاده موجود در جهان نرفته‌اند. خلاصه این لیست یک توصیه است که دیر یا زود باید مطرح می‌شد. تا بیایید شروع کنید و به دنبال چنین مکان‌هایی بگردید، می‌بینید که برای همیشه از بین رفته‌اند.
واقعیت این است که چیزی نفس‌گیرتر از آن نیست که با چیزی که فکر نمی‌کردید وجود داشته باشد روبه‌رو شوید. در حقیقت، هنگامی که شانس دیدن مکان‌هایی مثل قصر پوتالا را پیدا می‌کنید، حسابی خوف برتان می‌دارد و حتی عکس گرفتن هم نمی‌تواند حق زیبایی آنچه از نزدیک دیده‌اید را به درستی بیان کند. پس از خواندن فهرست این مطلب با مواردی روبه‌رو می‌شوید که فکر می‌کردید هرگز وجود نداشته‌اند و احتمالاً بلافاصله با یکی از آژانس‌های هوایی که می‌شناسید تماس خواهید گرفت.
1. سموک شمپی (Semuc Champey)، گواتمالا
آبراه سنگ آهک طبیعی سموک شمپی، جریان آب ملایمی دارد که از سمت کوهستان به طرف پایین می‌ریزد و در این راه باعث پیدایش چندین آبشار و تعدادی حوضچه پر شده از آب‌های شفاف می‌‌شود.
2. دره وینیالِس (Viales Valley)، کوبا
این دره شگفت‌انگیز یکی از برجسته‌ترین موارد در میان دیگر عجایب طبیعی جهان است. علت این موضوع هم بناهای سنگی احاطه کننده آن هستند که به جای کوبا، چهره‌ای به آن بخشیده‌اند که گویی مکانی در جنوب شرقی قاره آسیاست نه جزیره کوبا.
3. کوه روریما (Viales Valley)، ونزوئلا
بلندترین کوه واقع در کشور ونزوئلا با ظاهر هرمی شکل و آبشارهای پلکانی‌اش، به قدری مرتفع است که همیشه توده‌ای از ابرهای در حال چرخش به دور آن حلقه زده است.
4. پلی ایدئال دو فکتور شِوال (Palais Ideal du Facteur Cheval)، فرانسه
این قصر که در طول مدت چند ده سال به دست یک پستچی محلی ساخته شده، به شکل احمقانه‌ای شبیه به چیزهایی است که از درون داستان و فیلم‌های تخیلی مثل شخصیت داستانی تام رایدر بیرون آمده است.
5. سنت میشل د گویی (Saint Michel d›Aiguilhe)، فرانسه
کلیسای سَنت میشِل دِ گویی مانند برجی عظیم روی اطراف بخش لو پوی-آن-ولی (Le-Puy-en-Velay) سایه افکنده و قدمت آن به بیش از 2هزار سال پیش بازمی‌گردد. 
6. ویرانه‌های لِپیتس ماگنا (Ruins of Leptis Magna)، لیبی
در میان چیزهایی که تصور نمی‌کردید هیچ زمان در کشور لیبی وجود داشته باشند، خرابه‌های پراکنده‌ای هستند که هر کدام مسیری ستون‌دار، طاق‌های پیروزی و آمفی‌تئاتر مخصوص به خودشان را دارند تا نمایانگر تعدادی از ظریف‌ترین و در عین حال پیچیده‌ترین اصول حکاکی به جا مانده از زمان رومی‌های باستان برای امروزیان باشند.
7. منطقه باستانی مرواه (The Archeological Site of Mero)، سودان
این منطقه که زمانی پایتخت پادشاهی کوش (Kush) بود، اکنون خانه‌ای برای سلسله ای از مقبره‌های افسانه‌ای و آرامگاه‌های بزرگ و همچنین آثاری خیره کننده و آنتیک است.
8. روستای کوهستانی جمیلا(Djmila)، الجزایر
این شهر باستانی متعلق به رومیان، به لطف داشتن کوهستان‌های محلی مخصوص به خودش و نیز در اختیار داشتن تعدادی معابد، ساختمان‌های عمومی و خصوصی و همچنین یک آمفی‌تئاتر چشمگیر، برای خودش مکانی منحصر به فرد است.
9. ذخیره بیوسفر لائوکا
اینجا حقیقتاً یک منظره خیره کننده بوده و از جمله اصلی‌ترین عجایب جهان به شمار می‌رود. این مخزن آب طیف گسترده‌ای از یک فلات را در بر می‌گیرد و جالب اینجاست که نزدیک به 10هزار پا از سطح دریا فراتر قرار دارد. این منطقه با بناهای باستانی متعددی پر شده و میزبان طیف وسیعی از حیوانات و گونه‌های جانوری است.
10. کوه آتشفشانی مائلیفل (Maelifell)، ایسلند
این کوه آتشفشانی زیبا و البته بسیار غیرطبیعی، به کلی با پوششی روشن رنگ از خزه در بر گرفته شده و رودهای یخی و نهرهایی به شکل مارپیچ به دور آن تابیده شده‌اند.
11. کلیسای ترنسفیگوریشن (Transfiguration Church)، جزیره کیژی (Kizhi)، روسیه
تصاویر تعداد کمی از عجایب جهان توان رقابت با نمایی که این بنای خارق‌العاده با گنبدهای پیازی شکل و طاق‌هایی که از خودش به نمایش گذاشته را خواهند داشت. جنس آن تماماً از چوب است و زمان ساختش به اوایل قرن هجدم میلادی بازمی‌گردد و از آن موقع تا حالا، کمتر چیزی در حد اندازه ظاهر اعجازآور این بنا دیده شده است.
12. روستای توریستی پورتمریون (Portmeirion)، ولز
این روستای جذاب کنار آبی، در امتداد تپه‌ای متعلق به شبه‌جزیره‌ای در ولز ساخته شده و به داشتن طراحی ظاهری خاصش منحصر به فرد است. گویی اینجا بازتابی از یک روستای ایتالیایی است که در شهری از کشور ولز ظاهر شده است.
13. سنگ‌های ایستاده روستای کالانیش (Standing Stone of Callanish)
همان مقدار که بنای انگلیسی و بسیار مشهور استون هِنج (Stonehenge) اسرارآمیز و جادویی است، این تخته‌سنگ‌های اسکاتلندی نئولیتیکی (Scottish Neolithic) نیز از ترکیب دایره‌ای شکل و همچنین خطوط سنگ‌هایی که دارای شعاع مشابهی هستند به وجود آمده است.
14. شهر عنجر (Anjar)، لبنان
چنین ویرانه‌های قرن هشتمی همگی در داخل یک شهر کوچک که نامی مشابه دارد جا داده شده‌اند. این بنا در اصل به درخواست حاکمان وقت، توسط سازندگان و هنرمندانی از کشورهای ترکیه و مصر بنا گردیده است.
15. شهر بعلبک (Baalbek)، لبنان
این شهر در روزهای اوج خودش به نام هلیوپلیس (Heliopolis) شناخته می‌شد و توسط اسکندر کبیر و سپس تحت فرمان رومیان قرار داشت. این ویرانه‌ها که قدمتشان به بیش از 2هزار سال قبل بازمی‌گردد، در منطقه‌ای قرار دارند که ساخت و ساز در آن بیش از 9هزار سال سابقه داشته است.
16. قصر شورین (Schwerin Palace)، ایالت شورین (Schwerin)، آلمان
این قصر که توسط دوک اعظم مکلنبورگ (Grand Dukes of Mecklenburg-Schwerin) ساخته شده، یادآوری از کاخ‌های دوران ملوک‌الطوایفی کشور فرانسه بوده و کاخ‌های قصه‌های دیزنی در برابر آن حرفی برای گفتن ندارند.
17. گورژ دو لاردژ (Gorges de l›Ardche)
این گلوگاه آبی تماشایی برای خودش ویژگی ظاهری منحصربه‌فرد به نام پونت دِ آرک (Pont D’Arc) را داراست. این ویژگی یک پل طبیعی است که از یک طاق 60متری ساخته شده و اثری به جا مانده از یک مجموعه غار باستانی است. این اثر از زمان حدود دو هزار سال پیش وجود داشته و به لحاظ زمین‌شناسی یکی از خارق‌العاده‌ترین مواردی است که در جهان وجود دارد.
18. غارهای موگای (Mogao Caves)، چین
این غارها و مجتمع‌های مربوط به آنها شامل بیش از صدها پرستشگاه می‌‌شود که در آن واحد، نمایشگاهی از تعداد بی‌شمار نقاشی‌های رنگی دیواری و مجسمه‌هایی هستند که با دقت بالایی حکاکی شده اند.
19. ولینگ یانگ (Wulingyuan)، چین
این حوزه کوهستانی فوق‌العاده متشکل از هزاران ستون ماسه‌ای است که بر فراز دره‌ها و غارهای موجود در ارتفاعات پایین تر سایه افکنده است.
20. قصر پوتالا (Potala Palace)، تبت
قصر پوتالا در سال 1645 ساخته شده و تا پیش از انقلاب تبت، برای سال‌های زیادی محل زندگی دالای لاما بوده است. این محل امروزه یکی از اعجاب‌آورترین مکان‌ها در جهان است و می‌توان در آن به کاوش در مورد تاریخ فرهنگ پرداخت.
21. غار یخی دوبشینسکا (Potala Palace)، اسلووکی
این غار یخی حیرت‌آور دارای یک محفظه مرکزی است که ارتفاع 12متری داشته و کف آن از یک قطعه یخ به ضخامت 12متر تشکیل شده است. این چکیده ‌سنگ‌ها و غارهای سنگی به جای اینکه ظاهری شبیه به آرایش سنگ‌ها داشته باشند، بیشتر به مارپیچ‌های کریستالی شباهت دارند. دلیل اصلی این موضوع هم لایه لایه بودن یخ‌های موجود روی آنها است. 
22. دریاچه اهرید (Lake Ohrid)، آلبانی و مقدونیه
دریاچه اهرید، کهنسال‌ترین دریاچه اروپا بوده و نقش مرز جدا کننده دو کشور منطقه بالکان را ایفا می‌کند. این دریاچه چنان آب‌های زلالی دارد که به آسانی می‌توان ده‌ها متر پایین تر از سطح آن را به چشم دید.
23. اوردسا کنیون (Ordesa Canyon)، اسپانیا
دره اوردِسا کنیون به عنوان قسمتی از پارک ملی اردِسا ای مونته پِردیدو (Ordesa Y Monte Perdido National Park)، در مکانی عمیق درون پیرِنِس (Pyrenees) قرار گرفته و خانه‌ای برای زندگی جانوران باشکوهی مثل عقاب طلایی اسا.
24. مجتمع معابد پرامبانان (Prambanan)، اندونزی
این مجموعه از معابد هندو که در میانه‌های قرن نهم میلادی ساخته شده است، نزدیک به یک قرن بعد و تا پیش از اوایل قرن نوزدهم، به عرصه‌ای برای افسانه‌ها تبدیل گردید و سپس به کلی رها شد.
25. آیوتایا (Ayutthaya)، کشور تایلند
این شهر با عظیمت در میانه‌های قرن چهاردم بنا شد و مرکز دادگاه سلطنتی و همچنین مقر پادشاهی به همین نام یعنی آیوتایا بود. پادشاهی آیوتایا تا قرن هجدهم هدایت این شهر را در دست داشت.
26. شهر سیگیشوآرا (Sighioara)
فهرست عجایب دنیا بدون حضور این شهر کوچک دلربا که یک کوه دژ مانند نیز در آن وجود دارد هرگز کامل نخواهد بود. چنین اثر معماری از ساختمان‌هایی تشکیل شده که هرکدام با رنگ‌های روشن و به زیبایی هرچه تمام‌تر رنگ شده‌اند، اما این همه ماجرا نیست؛ چراکه این شهر به عنوان اینکه محل تولد ولاد به میخ ‌کِشنده (Vlad the Impaler) یا همان دراکولا است نیز شهرت دارد. شاید پس از اینکه به بازدید این شهر رفتید، هوس کنید با یک نقاش حرفه‌ای تماس بگیرید تا رنگ‌های خانه شما را هم به مانند ساختمان‌های این شهر به رنگ‌های روشن نقاشی کند.
27. پاموک‌ کاله (Pamukkale)، ترکیه
آنچه در نگاه اول شبیه به یخ و برف به نظر می‌رسد، لایه‌ای از کربنات کلسیم باقی مانده از آب چشمه‌های آب گرمی است که وجود دارد. در اینجا صخره‌ها و پیش‌آمدگی‌های پلکانی در اثر پاشیدگی و عبور آب از رویشان، به صورت مداوم در حال شکل گرفتن و تغییر شکل دادن هستتند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی