[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۵۲
  • دوره جدید

نه پارتی بازی می کنم ،نه با کسی دشمنی دارم، روزنامه شیراز نوین

سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی گفت: نصیحت من به کشتی‌گیران این است که زیر پرچم یک کشور دیگر نروند، چه با وسوسه‌های مالی و چه از سر لجبازی. 
به گزارش ورزش سه، محمد بنا همچنان خوش‌تیپ،‌ جذاب و باانگیزه وسط تشک دیده می‌‌شود. مردی که از مرز ۶۰سالگی عبور کرده، اما همچنان مثل ۱۰سال قبل انگیزه دارد و ریزبینانه به دنبال استعدادهای ناب کشتی می گردد تا شاید یک سوریان دیگر در کشتی فرنگی ایران ظهور کند.
چند ماهی از بازگشت آقای خاص کشتی به تیم ملی گذشته و او تا چند روز دیگر همراه شاگردانش در اولین آزمون جدی راهی مسابقات قهرمانی آسیا به میزبانی چین می‌شود.
محمد بنا از مشکلات و کمبودهایی که بر سر راه خود می‌بیند، می‌گوید؛ اما خیلی خوب می‌داند که با حضور او مردم از کشتی فرنگی توقع بالایی دارند و مدال‌های خوشرنگ می خواهند.
در حاشیه اردوی تیم ملی کشتی فرنگی و در فاصله چند روز تا اعزام به مسابقات آسیایی چین، با محمد بنا هم‌کلام شدیم. در ادامه، مشروح صحبت‌های سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی را در گفت‌وگو با خبرنگار ورزش سه می خوانید.
مثل سال‌های قبل انتخابی برگزار نمی‌کنیم
برای مسابقات قهرمانی آسیا سعی کردیم شایسته‌سالاری را در دستور کار قرار دهیم و نیم‌نگاهی هم به فرآیندی که در جام تختی برگزار شد، داشتیم. بیشتر نفرات اعزامی به آسیایی از دل جام تختی بیرون آمدند. فعلاً نگاه ما به آسیایی است و هنوز برای جهانی تصمیمی نگرفتیم. با این حال باید بگویم به شکلی که سال‌های گذشته صرفاً یک انتخابی نهایی داشته باشیم، مدنظر من نیست. من چنین کاری را نمی‌کنم؛ چون به نظرم درست نیست. قصد دارم در جام پیت لانسکی و جایزه بزرگ اسپانیا اوزانی که فکر می‌کنم گره در آنها هست را محک بزنم. احیاناً اگر بازهم به نتیجه نهایی نرسیدیم، شاید انتخابی درون اردویی داشته باشیم. با این حال تا زمانی که من بتوانم در رقابت‌های بین‌المللی نفرات خودم را بشناسم، من اعتقادی به مسابقات انتخابی در داخل کشور ندارم.
کشتی‌گیر ستاره نداریم، تیم ما ستاره است
مسابقات قهرمانی اروپا هم چند روز قبل برگزار شد و ما هم سعی کردیم خیلی از مسابقات را زیر نظر داشته باشیم. اگر همین مسابقات را رصد کنید، متوجه می‌شوید در یک سال اخیر کشتی‌گیران ما خیلی از نفرات اول و دوم این رقابت‌ها را شکست داده‌اند. حتی کشتی‌گیرانی که نفر اول ما نبودند، توانستند قهرمان‌های اروپا را شکست دهند. البته ما به این نتایج دل خوش نمی‌کنیم. ما باید کار و تلاش کنیم. این یک ماراتن سخت است که کشتی‌گیران ما باید رکورد دنیا را در آن بشکنند. یک زمانی کشتی ما ستاره داشت، اما الان به شاگردانم می‌گویم تیم ملی کشتی فرنگی ستاره‌ای ندارد، اما خود تیم ستاره است. خود به خود اگر تیم ستاره باشد، همه آن کشتی گیران هم ستاره می‌شوند.
نباید المپیک توکیو را با لندن مقایسه کنیم
من به آینده این جوان‌ها خیلی امیدوارم؛ اما این را بگویم که المپیک توکیو را نباید با لندن مقایسه کنیم. با توجه به زمانی که در پیش داریم، باید با المپیک ۲۰۲۰ را با نتیجه‌ای که در ریو گرفتیم، مقایسه کنیم. در واقع اگر ما در توکیو هم ۲برنز بگیریم، نباید انتقادی صورت بگیرد. البته از همین الان بگویم اگر ثبات به وجود بیاید و برنامه‌های ما آن‌طوری که می‌خواهیم پیش برود، در المپیک ۲۰۲۴ مردم ما می‌توانند توقع داشته باشند که همان تیم رویایی المپیک لندن دوباره ساخته شود.
شاید رئیس جدید فدراسیون مرا نخواهد
مردم این را بدانند که محمد بنا و شاگردانش برای به دست آوردن افتخار پا عقب نمی‌گذارند. ما همیشه برای بالاترین سکو تلاش می‌کنیم، اما به نظرم باید وزارت ورزش و کمیته المپیک هم به ما کمک کنند. در ضمن باید تکلیف فدراسیون هم زودتر مشخص شود تا بتوانیم با فراغ بال برنامه‌ریزی و کار کنیم. من الان حرف از المپیک ۲۰۲۴ می‌زنم، اما شما تصور کنید ۲ماه دیگر رئیس فدراسیون جدید آمد و گفت که من شما را نمی‌خواهم. در آن صورت است که می‌گویند محمد بنا که وعده توخالی داده است. به همین خاطر باید پله به پله پیش برویم. به نظرم پله فعلی که روی آن ایستادیم، مطمئن است. یک درصد شاید در دل کشتی‌گیر من این وجود داشته باشد که شاید رئیس فدراسیون تغییر کند و محمد بنا هم عوض شود. این یک اتفاق منفی است و روی ذهن کشتی گیران هم تأثیر می گذارد.
من نباید بگویم در اردو چسب هم نداریم!
اگر بخواهیم گلایه کنیم، حرف زیاد است. برخی هستند که می‌گویند اگر مشکلی هست، الان گلایه کن تا بعداً اگر نتیجه نگرفتی و این مشکلات را گفتی، نگویند بهانه آوردی. من هم نمی‌خواهم گلایه کنم، اما یک نفر به من بگوید ما قبل از المپیک ۲۰۱۲ که ۳ مدال طلا گرفتیم، شرایطمان با الان چه تفاوتی کرده است؟ ما ۳طلا گرفتیم که شرایط فرق کند. من الان نباید بگویم که مثلاً چسب در اردو برای استفاده کشتی‌گیران وجود ندارد! البته سرپرست فدراسیون تمام تلاش خود را کرده تا مخارج را فراهم کند. همین مسابقات امیدهای آسیا که خارج از برنامه رخ داد، ۱.۵میلیارد هزینه روی دوش فدراسیون گذاشت.
نه رفیق‌باز هستم، نه پارتی‌بازی می‌کنم
ترکیب تیم ما در مسابقات جهانی قطعاً نسبت به آسیایی متفاوت است. همه باید امیدوار باشند و اینطور نیست که کسی را خط بزنیم. کشتی‌گیری که الان به اینجا رسیده، یکی، دو سال کار نکرده است. به کشتی‌گیران هم می‌گویم فقط نوک دماغتان را نبینید. من کشتی‌گیری دارم که ۲۰ساله است. او نباید فقط به مسابقات جهانی ۲۰۱۹ فکر کند و اگر انتخاب نشد، کشتی را رها کند. هیچ مربی‌ای برای آبروی خودش و کشورش هم شده، نمی‌خواهد نفر ضعیف‌تر را با خودش ببرد. آنهایی هم که محمد بنا را می‌شناسند، می‌دانند نه رفیق‌باز است، نه پارتی بازی می کند. ما ۲۴ساعته با این کشتی گیران زندگی می کنیم.
دشمن هیچ کشتی‌گیری نیستم
من کاری کردم که ۱۰سال جواب داده است. عدالت بدون پیروزی اصلاً نمی‌ارزد! وقتی هم می‌بازیم، چه کسی باید پاسخگو باشد؟ آن موقع من باید جواب بدهم. حتی در روسیه هم دیگر کم‌کم انتخابی برای همه اوزان و نفرات منسوخ شده است. اینطور نیست که من دشمن یک کشتی‌گیر باشم. سعید عبدولی را وقتی ۱۸سالش بود، به آسیایی ۲۰۰۹ بردم و همه می‌گفتند دیوانه‌ای! همان جا برنز گرفت و من گفتم این تنها کشتی‌گیری است که در ۶۶کیلوگرم می‌تواند قهرمان جهان شود که سال ۲۰۱۱ همین اتفاق هم افتاد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی