[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۱۷
  • دوره جدید

رئیس کمیته امداد: ۳۰هزار خانواده کمیته امدادی در سیل آسیب دیدند، روزنامه شیراز نوین

رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) با بیان اینکه ۳۰هزار خانواده‌ تحت پوشش کمیته امداد در حادثه سیل در استان‌های مختلف آسیب دیدند، تصریح کرد: باید ۱۰هزار واحد مسکونی احداث شود و ۲۰هزار واحد نیاز به تعمیرات اساسی دارد و لوازم خانگی‌شان آسیب دیده است.
به گزارش ایسنا، پرویز فتاح در سخنرانی پیش از خطبه نماز جمعه تهران، ضمن ارائه گزارش از اقدامات انجام شده توسط کمیته امداد برای سیل زدگان گفت: به لطف خدا، کمک مردم، دولت و مجلس در سال ۹۷ به تعهدات خود عمل کردیم. از اینکه مردم در سال ۹۷ با وجود همه سختی‌های اقتصادی ۳۵درصد بیشتر از سال ۹۶ به ما کمک کردند، تشکر می‌کنم.
وی افزود: از ابتدای وقوع سیل در استان‌های مختلف، آماده‌باش در کمیته امداد در سراسر کشور اعلام کردیم، مرخصی‌ها لغو شد و همه معاونان و مسئولان شبانه‌روز در خدمت مردم آسیب دیده بودیم و سعی کردیم به وظایف خود به درستی عمل کنیم. لذا از همه امدادگران در سراسر کشور و خادمان صادق مردم در این شرایط سخت که با کار جهادی و انقلابی فعالیت کردند، تشکر می‌کنم.
وی با بیان اینکه کمیته امداد در ابتدا به شناسایی خسارات جامعه هدف پرداخت، بیان کرد: رسیدگی‌های اولیه صورت گرفت و بسته‌های حمایتی و غذایی را تحویل دادیم.
رئیس کمیته امداد با بیان اینکه ۳۰هزار خانواده تحت پوشش کمیته امداد در حادثه سیل در استان‌های مختلف آسیب دیدند، تصریح کرد: باید ۱۰هزار واحد مسکونی احداث شود و ۲۰هزار واحد نیاز به تعمیرات اساسی دارد و لوازم خانگی‌شان آسیب دیده است.
فتاح با بیان اینکه از پنجم فروردین ماه کمیته امداد برای جمع‌آوری کمک‌های مردمی اعلام کرد، گفت: آنچه تاکنون از طریق رسانه‌های ملی تبلیغ شده و در تیزرها و سایت‌ها و کانال‌های مختلف اعلام کرده‌ایم، مردم در سراسر میهن اسلامی تاکنون ۱۲۰میلیارد تومان از طریق کمیته امداد به ما کمک کردند که ۴۱میلیارد تومان به صورت نقدی و ۷۹میلیارد تومان به صورت کالا بوده است.
فتاح با اشاره به اینکه شاهد افزایش اعتماد عمومی مردم هستیم، خاطرنشان کرد: از این پس کار اصلی ما احداث خانه‌ها و تعمیرات خانه‌ها است و این کمک‌ها می‌تواند مؤید ما در تکمیل اقدامات ما در کمیته امداد باشد. احداث ۱۰هزار خانه، ۶۰۰میلیارد تومان هزینه دارد، همچنین تعمیرات ۲۰هزار خانه حدود ۲۰۰میلیارد تومان و لوازم و اشتغال نیز مجموعاً ۲۰۰هزار میلیارد تومان هزینه دارد؛ لذا کمک‌ها می‌تواند ادامه دار باشد.
بنابر اظهارات فتاح، ۳۶هزار سهیمه جدید به استان‌ها داده شده که بتوانند افراد نیازمند را دوباره وارد چرخه حمایت کنند.
وی افزود: در این شرایط از دولت تقاضا کردیم که اجازه دهند حداقل ۵۰۰هزار خانواده جدید تحت پوشش بگیریم. کمیته امداد نیز اقدام کرده ۱۰هزار تخته پتو از یزد خریداری و ارسال کرده است. همچنین دو هزار تخته فرش خریداری کردیم و سه هزار دستگاه یخچال از کمک‌های مردمی خریداری و در حال ارسال است.
رئیس کمیته امداد با اشاره به اینکه همه خانواده‌های تحت پوشش در کشور بیمه حوادث شدند، اظهار کرد: بیمه در حال ارزیابی است و غرامت بیمه برای همه خانواده‌ها خواهیم گرفت. همچنین به استان‌های آسیب دیده از سیل از طریق صندوق قرض‌الحسنه امداد ولایت ۵۰میلیارد تومان سهمیه داده‌ایم که وام پرداخت کنند. این وام قرض‌الحسنه، صفر درصد و با حداقل ضامن است و برای غیرمددجویان نیز می‌تواند پرداخت شود. اینها همه از منابع امدادی و کمک‌های مردمی است. وی افزود: ۱۳فروردین به همراه همه مسئولان نظام توفیق شرفیابی به محضر رهبر عزیز انقلاب را برای حادثه سیل و بررسی آن داشتیم. ایشان فرمودند همه خسارات باید جبران شود و این آویزه گوش ما است. همه مسئولان نظام باید بدانیم تمام خساراتی که به مردم وارد شود باید جبران شود. با افتخار اعلام می‌کنم به فضل الهی این فرمایش رهبر عزیزمان را اقدام خواهیم کرد و ظرف دو الی سه هفته آینده تمام لوازم خانه به طور صددرصد جبران می‌شود. تمام تعمیرات ظرف سه ماه آینده از کمک‌های مردمی، بیمه و دولتی اقدام خواهد شد و تا پایان سال حداکثر همه ۱۰هزار واحد را می‌سازیم و تحویل می‌دهیم. این افتخار نظام اسلامی است و ما در خدمت مردم هستیم.
وی در ادامه با اشاره به اینکه جای نگرانی نیست، گفت: جامعه هدف نگران نباشند. صبر و حوصله به ما کمک می‌کند که وظیفه خود را به درستی انجام دهیم. سال گذشته که در زلزله کرمانشاه ۵۴۰۰واحد آسیب دیده بودند، پایان سال همه آنها را افتتاح کردیم و تحویل دادیم؛ لذا تعهدی باقی نمانده و به همه تعهدات در زلزله کرمانشاه عمل کردیم.
فتاح با بیان اینکه تا آخرین لحظه و تکمیل تمام تعهدات در خدمت مردم سیل زده خواهیم بود، یادآور شد: تقاضا دارم وام بلاعوض که دولت مدنظر دارد، سریع انجام شود. تا این لحظه نه یک نفر این وام را دریافت کرده و نه بلاعوض را گرفته است که این موضوع خوب نیست. مردم منتظر هستند.
وی با بیان اینکه ما امانت‌دار مردم هستیم، یادآور شد: همه امانت مردم را گزارش می‌دهیم.
رئیس کمیته امداد در ادامه با اشاره به استان خوزستان، بیان کرد: حکایت استان خوزستان سرافراز دردناک‌تر و سخت‌تر است. به عنوان فردی که مدتی وزیر نیرو بودم و در همه کارهای عمرانی سد کرخه حضور داشتم، با کمال تأسف باید بگویم می‌توانست این حادثه اتفاق نیفتد. به طور حتم پیش‌بینی‌ها در مدیریت مخازن سدها تا حدی ایراد داشته است. امیدوارم مسئولان امر بتواند بخشی از خطا را رفع کنند.
وی با بیان اینکه نیازهای استان خوزستان متفاوت است، افزود: لوازم سرمایشی و خدمات روان‌شناسی و مشاوره در دستور کار ما است و به همه استان‌ها اعلام کرده‌ایم و در حال حاضر در حال خدمت‌رسانی هستند. ما از ظرفیت همه گروه‌های جهادی و مردمی استفاده می‌کنیم.
رئیس کمیته امداد با اشاره به اینکه ۵هزار طرح اشتغال ما آسیب دیده است، یادآور شد: خسارات آنها را تا حد زیادی جبران می‌کنیم و همه وام‌ها را استهمال کردیم و مهلت دادیم. نیازی به نگرانی نیست و خارج از نوبت از محل کمیته امداد به همه آنها تا ۵۰میلیون تومان وام قرض‌الحسنه پرداخت می‌کنیم تا افرادی که محل نگهداری دام و احشام آنها آسیب دیده، جبران می‌کنیم.
فتاح گفت: امسال به لطف خدا مجلس و دولت عنایت کردند که ۶هزار میلیارد تومان وام قرض‌الحسنه اشتغال داریم که بدون دغدغه همه خسارات جبران می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی