[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۶
  • دوره جدید

ضرورت حمایت‌های مالی از پدیدآورندگان ادبیات مقاومت ، روزنامه شیراز نوین

گروه فرهنگ- محسن دانش: 
شعر دفاع مقدس در گذر از فراز و نشیب‌های ساختاری و محتوایی فارس روزهای سختی را پشت سر گذاشته است و در شرایط کنونی که مشکلات چاپ و توزیع کتاب‌های ادبی زیاد به چشم می‌آید، نیاز به حمایت جدی از سوی متولیان فرهنگی و هنری استان دارد.
از طرف دیگر پرورش جوانان علاقه مند به فعالیت حرفه‌ای در این حیطه و استمرار بخشیدن به پژوهشگری در زمینه ادبیات منظوم دفاع مقدس، می‌تواند مسیر نوینی را برای دستیابی سریع‌تر اهل فن به اهداف متعالی رقم 
بزند.
«عبدالرضا کوهمال جهرمی» شاعر دفاع مقدس فارس در این باره می‌گوید: باید حساب شاعران جوان را از سایر مؤلفان جدا کرد و با حمایت از آن‌ها زمینه‌های گسترش ایده‌پردازی و نوین گرایی ساختاری و محتوایی را در ادبیات استان فراهم آورد.
بهره‌گیری از تجربه پیشکسوتان
این اهل قلم با تأکید بر سازماندهی محتوایی انجمن‌های ادبی استان در راستای پرورش و تربیت شاعران قدرتمند ادبی، ادامه می‌دهد: اکنون دورنمای انجمن‌های ادبی فارس روشنایی کم سویی دارد و نیاز به ترویج نگاهی آینده نگر، برای رشد استعدادهای ادبیاتی جوانان هستیم. بنابراین باید شرایطی ایجاد کنیم که این محافل ادبی از فعالیت‌های کمی و مناسبتی دور و به اجرای برنامه‌های کیفیتی نزدیک‌تر شوند.
او اضافه می‌کند: بهره گیری از تجربه پیشکسوتان ادبی استان و مهیا کردن بسترهای مطالعاتی در انجمن‌های یاد شده در کنار برپایی کارگاه‌های نقد و تحلیل، کمک مؤثری برای پیشبرد اهداف متعالی شعر دفاع مقدس در استان است
او شاعران دفاع مقدس فارس را بسیار قوی برمی‌شمرد و می‌گوید: شایسته است که با مشارکت اهل قلم استان و حمایت از نوقلمان این حوزه ادبی، هر چه سریع‌تر انجمن شاعران دفاع مقدس فارس را با هدف کشف و پرورش استعدادهای جوان و توسعه زیرساخت‌های ادبیاتی شعر پایداری، ایجاد و تقویت کنیم تا با برنامه ریزی‌های دقیق و علمی شاهد به بار نشستن شکوفه‌های ادبیات مقاومت در بین جوانان مستعد در شعر باشیم.
چاپ کتاب‌های ادبی
به اعتقاد این شاعر در وضعیت کنونی که مردم به شدت درگیر مسائل اقتصادی هستند و فرصت اندکی هم برای مطالعه کردن نمی‌گذارند، چگونه می‌توانیم انتظار داشته باشیم که سرمایه هزینه شده برای چاپ کتاب یک شاعر برگردد و توان مضاعفی برای انتشار کارهای بعدی ایجاد شود.
جهرمی چاپ کتاب‌های ادبی را در راستای فعالیت‌های فرهنگی تأثیرگذار در جامعه می‌داند و باور دارد که با افزایش حمایت‌های مالی از پدیدآورندگان و مؤلفان ادبیات مقاومت، زمینه‌های رشد فکری و معنوی و گسترش لایه‌های ادبیات مفهومی در فارس مهیا می‌شود.
او می‌افزاید: این که مدتی است مرسوم شده در همه بخش‌های فرهنگی و هنری، نوعی نگاه صرف اقتصادی و به اصطلاح برگشت سرمایه‌ای حکم‌فرماست، بسیار بد و زیان بار است. به هر حال اقتصاد زیربنای فعالیت‌های دیگر است، اما نباید تصور کنیم که هرگونه فعالیت فرهنگی باید حتماً منتج به سودآوری شود.
فراموشی قفسه‌های کتابخانه‌های خانگی
برگزیده جشنواره‌های ادبی عنوان می‌کند: اکنون بسیاری از سرایندگان دفاع مقدس استان که یک کتاب شعر را با هزینه‌های شخصی و تحمل سختی‌های زیاد چاپ کرده‌اند، در انتظار حمایت‌های احتمالی برای انتشار کارهای بعدی‌شان هستند و امیدوارند بسترهای تسهیلاتی نوینی در این حوزه ادبی شکل بگیرد تا مجبور نباشند کارهایشان را به فراموشی قفسه‌های کتابخانه‌های خانگی بسپارند.
او می‌گوید: جهان شعر، پرتاب شدن به لایه‌های درونی ذهن مخاطب است و تلنگر زدن به غفلت انسان‌های درگیر در روزمرگی‌ها که در این فرصت کوتاه زیستن، گاه یادشان می‌رود زمانی را با خودشان به تنهایی بگذرانند.
از نظرگاه این شاعر، شعر را باید غوطه ور شدن در رؤیاهای بشری و چینش برداشت‌های حسی از زندگی بدانیم که آدمی را فارغ از رنگ‌ها و اسم‌ها، به سوی نادیده‌ها و ناگفته‌ها می‌کشاند.
عبدالرضا کوهمال جهرمی از شاعران دفاع مقدس فارس است که کتاب‌های «آشنایی با تاریخ، فرهنگ و هنر دفاع مقدس»، «چشم را می‌زند این همه ستاره!...» و «ترنج، ترمه، ترانه» را به رشته نگارش درآورده است. او تجربه سال‌ها تدریس در حیطه‌های مختلف ادبی دارد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی