[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۴
  • دوره جدید

ضرورت اخذ مجوز برای هر پرواز پرواز - ۱۰ هزار پهپاد غیرنظامی در آسمان ایران، روزنامه شیراز نوین

ایرنا: دبیر کارگروه پهپادهای غیرنظامی اتحادیه هوافضای کشور گفت: هم اینک حدود 10 هزار پهپاد (پرنده هدایت پذیر از دور) غیرنظامی در ایران وجود دارد و با توجه به گسترش روزافزون کاربرد پهپادها در فعالیت‌های غیرنظامی، به دنبال تدوین طرح ساماندهی و تنظیم مقررات فعالیت این پرنده‌ها در آسمان کشور هستیم.
حامد سعیدی شنبه در بازدید از خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز فارس افزود: بر اساس سرشماری صورت گرفته، حدود پنج هزار پهپاد غیرنظامی در ایران در فعالیت‌های شغلی به کار گرفته می‌شوند. 
وی اظهار کرد: به طور کلی، هر 6 ماه یک بار، آمار پهپادهای غیرنظامی کشور رشد 2 برابری را تجربه می‌کند. 
دبیر کارگروه پهپادهای غیرنظامی اتحادیه هوافضای کشور یادآوری کرد: این پهپادها برای کاربری غیر نظامی استفاده می‌شود و در طرح ساماندهی آنها، طبقات و شاخه‌های مختلف فعالان این حوزه و مشاغل مرتبط در نظر گرفته شده است.
سعیدی ادامه داد: این طبقات بهره برداران و فعالان حوزه‌های مختلف، تولید کنندگان، آموزش دهندگان و مراکز آموزشی، تعمیرکنندگان و همچنین وارد کنندگان و فروشندگان را شامل می‌شود.
دبیر کارگروه پهپادهای غیرنظامی اتحادیه هوافضای کشور بیان کرد: برای هر یک از این شاخه‌ها شناسه‌های مالکیت و گواهینامه هایی نیز پیش بینی شده که متقاضیان دریافت گواهی نامه‌های شغلی باید از طریق شخصیت حقوقی مانند کانون‌های تبلیغاتی، آتلیه‌ها یا مؤسسه‌های فیلمسازی برای دریافت مجوز اقدام کنند.
سعیدی افزود: اشخاص حقیقی نیز می‌توانند تا برای انجام پروازهای تفریحی و پرواز در مکان‌های مشخص و مجاز تا مرحله دریافت پلاک و دریافت مجوز حمل اقدام کنند.
دبیر کارگروه پهپادهای غیرنظامی اتحادیه هوافضای کشور ادامه داد: صدور مجوز نگهداری به معنای صدور مجوز پرواز در هر زمان و مکانی نیست و افرادی که قصد دارند پهپاد خود را در حریم‌های عمومی و اماکنی که نیاز به هماهنگی دارد به پرواز درآورند حتماً باید از مراجع ذی‌صلاح مجوز دریافت کنند.
سعیدی افزود: مسئولیت صدور مجوز به بر عهده شورای تأمین استان‌ها و شهرستان‌ها است اما برای اینکه کار صدور مجوز منحصراً به این شورا که ممکن است 2 یا سه هفته یک بار برگزار شود محدود نشود، آیین نامه ای پیش بینی شده است که بر اساس آن مدیر کل امنیتی و انتظامی استانداری و فرمانداری نیز می‌توانند در این زمینه مجوز صادر کنند. 
وی درباره کاربردهای مختلف پهپاد نیز گفت: تاکنون 17 فعالیت و کاربرد در حوزه پهپادهای غیر نظامی شناسایی کرده ایم که برخی از جمله می‌توان به کمک رسانی و امداد و نجات، نقشه برداری و معماری شهری، مستند سازی، پوشش خبری، سم پاشی و خدمات کشاورزی و کاربرد در حوزه‌های حمل بار و پست اشاره کرد.
سعیدی گفت: کسانی که می‌خواهند اقدام به تهیه پهپاد نمایند باید ابتدا راجع به قوانین، مقررات و مراکز مجاز مطالعه و تحقیق داشته باشند.
او افزود: اگر افراد بدون مطالعه اقدام به خرید و تهیه پهپاد کنند ممکن است یک دستگاه نامرغوب، معیوب و حتی قاچاق به آنها فروخته شود که دستگاه‌های قاچاق نیز علاوه بر اینکه توقیف می‌شود و مالک آن محکوم به پرداخت جریمه نیز خواهد شد.
وی ادامه داد: به منظور اجرای طرح ساماندهی پهپادهای غیر نظامی کشور ما در تمام استان‌ها افراد نخبه و توانمند را شناسایی کرده ایم و در سامانه پهپاد مجوزهای لازم را گرفته و در سایت اتحادیه صنایع هوایی و فضایی ایران اطلاعات آنها را به ثبت رسانده ایم.
سعیدی افزود: افراد پس از طی مرحله خرید دستگاه از نمایندگی‌های مجاز باید اقدام به ثبت دستگاه و همچنین شناسنامه دار کردن خود در سامانه پهپادهای کشور کنند که این کار در وهله نخست بدون نیاز به حضور فرد و از طریق ثبت نام در سامانه انجام می‌شود.
او گفت: افرادی که می‌خواهند از پهپاد در امور شغلی استفاده کنند نیز باید علاوه بر مدارک شناسایی خود، فرم‌های شخصیت حقوقی و مرتبط با درخواست پروانه فعالیت را نیز تکمیل کنند که پس از بررسی صلاحیت، می‌توانند وارد فعالیت شغلی در این کار شوند.
وی ادامه داد: تمام مراحل ثبت اطلاعات رایگان است و آموزش‌ها نیز با حداقل هزینه (بین 50 تا 100 هزار تومان) انجام می‌شود.
سعیدی افزود: توصیه ما به تمام دارندگان پهپاد این است که پس از طی تمام مراحل از خرید تا آموزش، برای هر پروازی مجوز خاص آن را از دستگاه‌های ذی ربط دریافت کند.
پهپاد (پرنده هدایت پذیر از دور) یک وسیله هوایی بدون سرنشین است که از راه دور کنترل می‌شود.
پهپاد از نیروهای ایرودینامیکی برای پرواز در مسیر دلخواه استفاده می‌کند و هدایت آنها یا به‌وسیله کنترل از راه دور یا با برنامه‌های پیش پروازی ریخته شده از قبل یا با سامانه‌های خودکار دینامیک انجام می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی