[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۴
  • دوره جدید

حقوق، روزنامه شیراز نوین

سرورالسادات طباطبایی‌زاده

آیا عکس‌برداری از اوراق و مدارک جرم است؟
امروزه ابداع و اختراع دستگاه‌های چاپ، فتوکپی رنگی، رایانه‌ها، نرم‌افزارهای فتوشاپ و دستگاه‌های اسکنر و چاپگر فوق‌العاده حساس، کار جعل اسکناس‌ها، اسناد و نوشته‌های دولتی یا عمومی را توسط جاعلان بسیار آسان و تشخیص اسناد مجعول را از اسناد اصیل بسیار دشوار ساخته است. به طوری که بسیاری از کشورهای جهان مجبور به تحمل هزینه‌های گزاف برای تغییر اسکناس‌ها و اسناد خود شده‌اند تا با پیچیده‌تر کردن ساختار و ترکیب آنها، از جعل شدن جلوگیری کنند. در نتیجه، کشورها اشخاص را به استفاده از کارت‌های اعتباری، چک، پول الکترونیکی و نظایر آنها ترغیب می‌کنند و بدین ترتیب، از دست به دست شدن پول که باعث تسهیل کار جاعلان و توزیع کنندگان اسکناس‌های مجعول است، جلوگیری کنند. کشور ما نیز از این موضوع مستثنی نبوده و گاهی دیده شده جاعلان در کمین موقعیت مناسب، دست به چنین اقدامات مجرمانه‌ای زده‌اند. در این شماره از مطالب قانونی، به بیان  شرایط تحقق جرم جعل در خصوص عکس‌برداری از اوراق و مدارک می‌پردازیم:
طبق ماده 537 قانون مجازات اسلامی ایران مصوب 1392، «عکس‌برداری از کارت شناسایی، اوراق هویت شخصی و مدارک دولتی و عمومی و سایر مدارک مشابه، در صورتی که موجب اشتباه با اصل شود، باید ممهور به مهر یا علامتی باشد که نشان دهد آن مدارک رونوشت یا عکس است. در غیر این صورت، عمل فوق جعل محسوب می‌شود و تهیه‌کنندگان این‌گونه مدارک و استفاده کنندگان از آنها به جای اصلی، عالماً و عامداً، علاوه بر جبران خسارت، به حبس از شش ماه تا دو سال یا به سه تا دوازده میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهند شد.»
بنابراین، قانون‌گذار تهیه‌کنندگان و همچنین استفاده کنندگان از تصاویر عکس‌برداری شده و فتوکپی‌های دقیق را ملزم به ممهور کردن آنها به مهری کرده است تا به واسطه آن مهر، عکس بودن آنها را نشان دهد. بنابراین اگر تصویر شناسنامه یا کارت ملی شخصی ممهور به مهری باشد که نشانگر غیراصل بودن آن است، تهیه‌کننده یا استفاده کننده جرمی مرتکب نشده است. در غیر این صورت، تهیه یا استفاده کردن از این اوراق و اسناد جرم شناخته می‌شود. 
فرض کنید شخصی از کارت شناسایی خود عکس‌برداری یا فتوکپی رنگی تهیه کرده است؛ اما از آن به جای اصل استفاده نکرده است. حال سوال این است آیا این شخص به عنوان جاعل محسوب می‌شود و مرتکب جرم جعل شده است؟ در پاسخ باید گفت که فقط در صورتی جرم جعل محقق می‌شود که:
1- شخص، کارت شناسایی اسکن شده خود را به جای کارت شناسایی اصلی ارائه دهد.
2- همچنین شباهت عرفی بین کارت اسکن شده با کارت اصلی وجود داشته باشد.
3- کارت اسکن شده ممهور به مهر غیراصل بودن آن نیز نباشد. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی