[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۴
  • دوره جدید

قائم‌مقام بانک مرکزی: بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی ۱۶هزارمیلیارد تومان کاهش یافت، روزنامه شیراز نوین

قائم‌مقام بانک مرکزی گفت: با اقداماتی که انجام شد، بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی که در پایان مهرماه ۹۷ به ١٨٢هزار میلیارد تومان رسیده بود، در پایان بهمن به ١٦٦هزار میلیارد تومان کاهش یافت.
به گزارش خبرنگار مهر، اکبر کمیجانی به الزامات یک بازار مالی کارآمد اشاره کرد و گفت: اینکه بازار مالی تا چه میزان تعمیق شده و در تأمین مالی نقش داشته باشد، مهم است و بانک مرکزی نیز در جهت سازگاری با استانداردهای بین‌المللی در این حوزه گام برداشته و اکنون استاندارد گزارشگری مالی بین‌المللی بانک‌ها نیز در دست اجرا است.
وی به تحولات بازار ارز در سال گذشته اشاره کرد و افزود: سال گذشته با تحولات بازار پول و ارز، ثبات در بازار ارز در دستور کار قرار گرفت و اکنون ثبات نسبی در بازار ارز داریم و در بعد ریالی نیز اقداماتی صورت گرفته است.
کمیجانی با بیان اینکه سقف عمومی ٥٠میلیون تومان در تراکنش‌های بانکی، محدودیت ظهرنویسی، مهلت استفاده از چک عملاً توانست جلوی رونق عملیات را بگیرد، گفت: استفاده گواهی سپرده ریالی در سال ٩٦ به سمتی رفت که نرخ سود به ۲۰درصد برسد که حجم متنابهی از سپرده‌ها جمع شد. سررسید این سپرده‌ها در سال ٩٧ بود و این نگرانی وجود داشت که این سپرده‌ها به سمت بازارهای سوداگرایانه فرار کند. اما این موضوع کنترل شد و البته در بهمن ٩٧ نیز انتشار گواهی ۲۰درصدی توانست بالای ٤٠هزار میلیارد تومان منابع را بلوکه کند.
قائم‌مقام بانک مرکزی به راه‌اندازی عملیات بازار باز اشاره کرد و گفت: دستورالعمل عملیات بازار باز که در شورای پول و اعتبار مصوب شده، یک ابزار مهم است و مقدمات لازم برای راه‌اندازی آن فراهم شده است. راه‌اندازی این بازار علاوه بر ایجاد امکان خرید و فروش اسناد بین بانک مرکزی و بانک‌ها، منجر به ساماندهی اضافه برداشت و خطوط اعتباری بانک‌ها خواهد شد.
وی افزود: بدهی بانک‌ها یکی از مؤلفه‌های مهم در پایه پولی است که به دلایل مختلف باعث رشد بدهی شده بود که با اقدامات انجام شده، بدهی در پایان مهرماه ۹۷ به ١٨٢هزار میلیارد تومان رسیده بود در پایان بهمن به ١٦٦هزار میلیارد تومان کاهش یافت.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی