[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۵
  • دوره جدید

مسابقه معماری قوام‌الدین موجب پیوند جامعه با معماری می‌‌شود، روزنامه شیراز نوین

یمان کشاورز- گروه خبر
 پنجمین دوره کارگاه مسابقه معماری قوام‌الدین شیرازی، روز گذشته به صورت رسمی کار خود را آغاز کرد. در این دوره که با عنوان «بازی بعد از 7.3» برگزار شده، هدف مسابقه طراحی و اجرای زمین‌های بازی به ویژه برای مناطق آسیب‌دیده از زلزله کرمانشاه بوده است که پس از اجرای 8طرح، تعدادی از آنها در محل‌های در نظر گرفته شده در این استان نصب خواهد شد.
در مراسم افتتاح این رویداد، امیرحسین جمشیدی مدیرکل دفتر فنی استانداری و دبیر شورای سیاست‌گذاری پنجمین دوره این رویداد، رو به رشد بودن این کارگاه مسابقه را وجه تمایز آن با سایر رویدادهای معماری دانست و گفت: یکی از ویژگی‌های مهم این دوره، استفاده از محصولات طراحی و اجرا شده است که این موضوع با بازدیدی که از مناطق زلزله‌زده در غرب کشور صورت گرفت، وضعیت اجرایی به خود گرفته است.
جمشیدی با تقدیر از انتخاب نام قوام‌الدین شیرازی به عنوان یکی از معماران بزرگ و در عین حال مهجور این شهر برای مهم‌ترین رویداد معماری در شیراز، گفت: این رویداد به دلیل استمرار توانسته تأثیر مطلوبی بر جامعه معماری و در عین حال تعامل فعالان این عرصه با اقشار مختلف مردم داشته باشد. این مسابقه همه سنین جامعه از کودک تا سالمندان را به یکدیگر مرتبط کرده و موجب ارتباط بهتر شهروندان با یکدیگر خواهد شد.
مدیرکل دفتر فنی استانداری فارس ضمن ابراز خرسندی از عزم جدی برگزارکنندگان رویداد قوام‌الدین ابراز امیدواری کرد با حمایت‌های سازمان‌های ذی‌ربط از جمله شهرداری، شورای شهر شیراز، سازمان نظام مهندسی و دیگر سازمان‌های مرتبط، برپایی رویداد قوام‌الدین شیرازی تداوم داشته باشد. معاون معماری و شهرسازی شهرداری شیراز نیز در بخش دیگری از آیین افتتاح پنجمین کارگاه مسابقه معماری قوام‌الدین شیرازی با تأکید بر اینکه شهرداری شیراز از نگرش و دانش معماران در ایجاد فضاهای شهری حمایت می‌کند، اظهار کرد: در شهر شیراز تاکنون سه طرح جامع تهیه و به دنبال آن سه طرح تفصیلی مهیا گردیده است که صرفاً نگاه سخت‌افزاری به شهر داشته است و در حوزه انسان‌محوری، توجه چندانی نداشته است. آرش فرج‌زاده گفت: یکی از گلایه‌های شهردار شیراز بر نبود فضاهای شهری برای گذراندن اوقات فراغت شهروندان است که اولین قدم در جهت رفع این کمبود ارائه طرح راهبردی زندگی پیاده در شهر است.
وی با بیان اینکه نیاز است که به طرح زندگی پیاده در شهر بیشتر از یک طرح شهرسازی نگریسته شود، افزود: طرح زندگی پیاده در شهر یک طرح راهبردی اجتماعی است که باید به عنوان یک طرح فرادست در شهرسازی مورد توجه قرار گیرد.
عضو شورای سیاست‌گذاری پنجمین کارگاه مسابقه قوام‌الدین شیرازی با بیان اینکه طرح زندگی پیاده در حال تهیه است و قطعاً پروژه‌های متعددی از دل آن بیرون خواهد آمد، اظهار کرد: معتقدیم که اجرای پروژه‌های انسان‌محور این طرح با نظر کارشناسان معماری و شهرسازی همراه خواهد بود.
فرج‌زاده با بیان اینکه در حال عبور از نگاه سخت‌افزاری به نگاه نرم‌افزاری در شهر هستیم، گفت: ایجاد فضاهای شهری با نگاه نرم‌افزاری باید به دست معماران با نگاه اجتماعی انجام شود.
وی افزود: نگاه انسان‌محوری به شهر و اجرای پروژه‌های انسان‌محور موجب علاقه‌مندی شهروندان به شهر می‌گردد.
مهدی پیروی، دبیر اجرایی پنجمین دوره مسابقه معماری قوام‌الدین نیز در این مراسم یکی از مهم‌ترین اهداف و نتایج برپایی این رویداد را بروز فضای همدلی و هم‌افزایی میان نخبگان و فعالان عرصه معماری با اقشار جامعه دانست و گفت: تلاش می‌کنیم با برگزاری این رویداد به صورت مستمر در راستای معرفی بیشتر آثار هنری حوزه معماری به جامعه تلاش کنیم. وی افزود: درحوزه توسعه شهری هنوز کارهای نرم‌افزاری بسیاری پیش رو داریم که باید به آنها بپردازیم. پیروی با بیان این که در این راه الگوهای ایرانی شرقی خوبی داریم، گفت: برگزاری مسابقه قوام‌الدین با استمرار خود موجب راه‌اندازی رویدادهای دیگری نیز شد و همین امر سبب شده ثابت کنیم که می‌توان با برپایی این قبیل برنامه‌ها نشان داد که شهر متعلق به همه است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی