[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۳
  • دوره جدید

اختیارات استانی بانک‌ها افزایش یابد، روزنامه شیراز نوین

استاندار فارس با تأكید بر لزوم تقویت سیستم نرم‌افزاری و سخت‌افزاری بانك‌های استان نسبت به تهدیدات سایبری هشدار داد و گفت: پیش از بروز واقعه باید پیش‌بینی‌های لازم را انجام داد.
به گزارش ایسنا منطقه فارس، عنایت‌الله رحیمی در شورای هماهنگی بانك‌های استان با بیان اینكه مدیران بانك‌های عامل با حساسیت نسبت به حملات سابیری برخورد كنند، عنوان كرد: اگر با تدبیر به این مسئله نگاه نشود، مانند قضیه سیل غافگیری خواهیم شد.
وی با تصریح بر اینكه قرار بود بانك‌ها معوقات بانكی بیش از دو میلیارد تومان را به دستگاه‌های اجرایی مرتبط اعلام كنند، افزود: علی‌رغم گذشت دو ماه از این مصوبه بانك‌های عامل اعلام نظر خاصی پیرامون این مصوبه نداشته و لیستی نیز ارائه نكرده‌اند، لذا به نظر می‌رسد كه مشكلی در بخث معوقات بانكی وجود ندارد. بنابراین با این فرض بانك‌ها باید با ارائه تسهیلات بیشتر به مجموعه تولید استان كمك كنند. 
استاندار فارس با بیان اینكه برخی از لاوصولی‌ها و معوقات بانكی به حق بوده و ناشی از مشكلات و تلاطم اقتصادی حاكم بر كشور است، خاطرنشان كرد: نباید بگذاریم عده‌ای از فضای ایجاد شده سوءاستفاده كرده و نسبت به بازپرداخت تسهیلات خود طفره رفته و در روند پرداخت تسهیلات ایجاد اختلال كنند.
رحیمی در واكنش به اعلام برخی بانك‌ها نسبت به عدم وجود بدهكاران بانكی به ویژه در حوزه گردشگری گفت: حداقل بنده یكی دو مورد معوقات كلان بانكی را در این بخش سراغ دارم. چرا بانك‌ها نام این بدهكاران را اعلام‌نمی كنند؟
وی در بخشی از سخنان خود از ارائه طرح‌ها و مجوزهای بی‌نام در حوزه سرمایه‌گذاری و اخذ تسهیلات بانكی سخن گفت و اظهار كرد: دستگاه‌های اجرایی موظف به تسهیل شرایط هستند و در این مسیر باید با ارائه راهكارها و روش‌های جدید و پیگیری‌های مستمر زمینه جذب تسهیلات را فراهم كند . 
استاندار فارس با تأكید بر اینكه با روش‌ها و فرمول‌های گذشته نمی‌توان مشكلات را حل كرد، گفت: اگر این فرمول‌ها و روش‌ها نتیجه بخش بود، طی دهه‌های اخیر با این همه مشكلات درگیر نبودیم. لذا باید به دنبال راهكار جدید بودیم. هیچ ایرادی ندارد اگر نقدی است، وارد كنید. ما باید به هر نحو ممكن مسئولیت پذیر باشیم. 
رحیمی با تأکید بر اینکه وجود انگیزه و توانمندی در بحث جذب سرمایه‌گذار از موارد حائز اهمیت است و باید این فرآیند تسهیل و كوتاه‌تر شود،  خطاب به مدیران بانك‌ها و دستگاه‌های اجرایی گفت: موضوع سرمایه‌گذاری را رها نكنید، چرا كه طولانی شدن فرآیندها موجب می‌شود كه مردم و سرمایه گذاران از خیر آن بگذرند.
استاندار فارس اضافه كرد: طرح‌ها به ویژه در حوزه اشتغال روستایی باید در قالب زنجیره تولید تعریف شوند و طرح‌های تملكی بلاتكلیف نیز هرچه سریع‌تر تعیین تكلیف شوند.
رحیمی از مهلت دو هفته‌ای به بانك‌های عامل استان برای ارائه اطلاعات در قالب بسته مجوزها و طرح‌های بی‌نام سخن گفت و افزود: بانك‌ها باید از ظرفیت جدید اسناد خزانه به خوبی استفاده كرده و آن را مدیریت كنند.
وی همچنین با اشاره به شعار سال مبنی بر رونق تولید، گفت: تأثیرگذاری نهادهای تأمین اعتبار و تسهیلات در عملیاتی كردن شعار سال بسیار حائز اهمیت است.
استاندار فارس با بیان اینکه رونق تولید نیازمند جلب و جذب سرمایه‌گذاری است، گفت: اگر با بسترسازی و تسهیل امور زمینه حضور بخش خصوصی و جذب سرمایه‌گذاری را انجام دهیم، در پایان سال می‌توانیم بگوییم اقدام مؤثری انجام داده و شعار سال عملیاتی شده است.
وی با تأكید بر اینكه واحدهای نیمه فعال و تعطیل شده باید به چرخه تولید بازگردند، ادامه داد: واحدهای تعطیل شده تملك شده باید سریع‌تر تعیین تكلیف شوند تا به سرعت وارد چرخه تولید شوند.
استاندار فارس از دستگاه‌های اجرایی خواست در ارتباط با مجوزها و طرح‌های بی‌نام در عرصه‌های صنعت، كشاورزی و گردشگری را در دستور كار خود قرار دهند و سرمایه‌گذاران را تشویق و ترغیب به سرمایه‌گذاری در این واحدها كنند.
رحیمی با بیان اینكه بانك‌ها باید پول و تسهیلات را به جایی بدهند كه برگشت داشته باشد، گفت: اسناد خزانه فرصت خوبی برای بانك‌ها در بحث وثیقه ایجاد می‌كند و ضریب اطمینان بازگشت تسهیلات را بالا می‌برد و نیازی نیست كه بانك‌ها در كوچه و پس كوچه‌ها به دنبال پول خود بگردند، لذا بانك‌های عامل تلاش كنند از ظرفیت تبصره ١٨ در این بخش استفاده مطلوب را ببرند.
وی با بیان اینكه نسبت مصارف به منابع تعدادی از بانك‌ها در استان از جمله بانك تجارت، سپه و رفاه پایین است، گفت: این وضعیت در استان خوب نیست و باید بهبودی آن در دستور كار قرار گیرد و برنامه زمان‌بندی تسریع در زمینه افزایش این میزان انجام شود.
استاندار فارس بار دیگر با تأكید بر اینكه بانك‌ها و مؤسسات مالی باید موضوع مطالبات معوق بانكی و رابطه آنها با برگشت سرمایه را جدی بگیرند، گفت: اگر برگشت سرمایه بانك‌ها مشخص و تعریف شده نباشد، امكان پرداخت تسهیلات جدید وجود نخواهد داشت.
رحیمی خواستار افزایش مشاركت بانك‌های خصوصی در ارائه تسهیلات شد و گفت: مجموعه بانك‌های استان به دنبال افزایش اختیارات استانی و تفویض اختیارات اثرگذار باشند تا دفاتر واحدهای تولیدی بزرگ در استان مستقر شود و روند اخذ تسهیلات تسریع شود.
استاندار فارس همچنین بر لزوم امكان‌سنجی مشاركت بانك‌ها در طرح‌های سرمایه‌گذاری بی‌نام تأكید كرد و گفت: استفاده از ظرفیت صندوق توسعه ملی باید برای پروژه‌های سرمایه‌گذاری اولویت‌دار در دستور كار قرار گیرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی