[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۰۰
  • دوره جدید

راه‌اندازی بانک ژنتیکی مجرمان، روزنامه شیراز نوین

  محمد شبیری-گروه خبر
 رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور با اشاره به اینکه در حادثه سل کشور 76نفر جان خود را از دست دادند، گفت: بیشترین تعداد قربانیان مربوط به سیل شیراز که آمار آنان 21نفر اعلام شده که بیشترین علت فوت عزیزان غرق شدگی، ریزش آوار و برق گرفتگی گزارش شده است.
به گزارش خبرنگار شیرازنوین، دکتر احمد شجاعی در حاشیه سی‌وهفتمین همایش پزشكی قانونی سراسر كشور در جمع خبرنگاران حضور یافت و اظهار داشت: فعالیت پزشکی قانونی یک کار حاکمیتی و تخصصی است. این سازمان در سال گذشته 3هزار خدمت ارائه کرد که یکی از آنان، تشخیص قربانیان حوادثی مانند سانحه سانچی و حادثه سیل بود که در این حادثه 76نفر قربانی حادثه سیل شدند.
وی با بیان اینکه امروزه سازمان نظام پزشکی توانسته در کل کشور بانک ژنتیکی راه‌اندازی کند، گفت: در همین راستا، 50هزار نمونه ژنتیکی مجرمان سابقه‌دار در این سامانه ثبت شده که پیش‌بینی می‌‌شود سالانه در حدود 50هزار نمونه ژنتیکی در این بانک ثبت شود.
شجاعی با تأکید بر اینکه با ثبت اطلاعات ژنتیکی مجرمان سابقه‌دار علاوه بر اینکه کشف پرونده‌های پیچیده برای کارگاهان پلیس آسان خواهد شد، افزود: در کل دنیا آمارها نشان داده ایجاد بانک اطلاعاتی ژنتیکی بر کاهش آمار جرائم خشن اثرگذار بوده است.
دادستان عمومی و انقلاب استان فارس بر کاهش آمار جرائم خشن در استان اشاره کرد و گفت: در فارس شاهد هستیم با راه‌اندازی بانک ژنتیکی، در بسیاری از آمارهای جرائم خشن کاهش داشته‌ایم که این مهم بیانگر آن است که پزشكی قانونی نقش مسلمی در کشف پرونده‌ها دارد. علی صالحی افزود: رد پای پزشكی قانونی در بیشتر پرونده‌های قضایی مشخص است. بر همین اساس، در بیش از ٦٠درصد از پرونده‌ها این سازمان نقش پررنگی داشته است.
دادستان استان فارس پیشنهاد داد كه برگزاری جشنواره نظریات پزشكی قانونی، ارائه آموزش‌های لازم و به‌روز در پزشكی قانونی، توسعه بانك اطلاعات هویت ژنتیكی در حوزه پیشگیری و شناسایی كشف جرم، در دستور كار پزشكی قانونی كشور قرار بگیرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی