[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۲۶
  • دوره جدید

آیین پایانی جشنواره گلستان‌خوانی برگزار شد، روزنامه شیراز نوین

آیین پایانی چهارمین جشنواره استانی گلستان خوانی صبح چهارشنبه در شیراز برگزار شد. به گزارش خبرنگار مهر، معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش فارس صبح سه‌شنبه در نشست خبری جشنواره استانی گلستان‌خوانی با بیان اینکه این رویداد، چهارمین سال خود را طی می‌کند گفت: جشنواره گلستان‌خوانی توانسته جایگاه خود را در میان خانواده‌ها و دانش‌آموزان باز کند و در دل مخاطبان جای گیرد.
علی عسگر جمشیدی در ادامه به اهداف این جشنواره اشاره کرد و گفت: شناخت مفاخر علمی، ادبی ملی و بالا بردن اعتماد به نفس دانش‌آموزان از دوره ابتدایی از اهداف این رویداد به شمار می‌رود.
وی با بیان اینکه برنامه‌های این جشنواره در قالب نمایش‌های عروسکی، تئاتر، اجرا و… انجام می‌گیرد، افزود: آشنایی دانش‌آموزان با ادبیات کهن و ضرب المثلهای رایج کشور از دیگر اهداف این جشنواره است. جمشیدی بالا بردن روحیه دانش‌آموزان در قالب مطالبات را هدف جشنواره گلستان‌خوانی عنوان کرد و افزود: افزایش دامنه لغات دانش‌آموزان از دوران ابتدایی یکی از ویژگی‌های این جشنواره است که در کنار ترویج سخنوری و آموزش غیرمستقیم تئاتر، نمایش و سرود این روحیه را افزایش می‌دهد. معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش فارس با اعلام اینکه جشنواره گلستان‌خوانی برای دوره دوم شامل کلاس‌های چهارم، پنجم و ششم ابتدایی طراحی شده است، گفت: آن قدر این جریان برای مردم، آموزگاران و دانش‌آموزان جذابیت داشت که به کلاس‌های اول و حتی پیش‌دبستانی کشیده شد.
وی از طراحی و تصویرگری کتاب‌هایی که جنبه تربیتی دارند با عنوان «ورقی از گلستان در دبستان» به منظور این جشنواره خبر داد و اعلام کرد: بخشی از حکایت‌های سعدی که جنبه تربیتی دارند در قالب این کتاب‌ها در اختیار آموزگاران قرار گرفت که در طی سال همراه با دروس، یکی از حکایت‌های گلستان را آموزش دهند تا در نهایت، هر دانش‌آموز ۹حکایت را فرا گیرد.
جمشیدی در ادامه اضافه کرد: این کتاب‌ها به طور رایگان به دانش‌آموزان داده می‌شود و سی دی‌هایی در رابطه صحیح‌خوانی در اختیارشان گذاشته شده است. وی ادامه داد: ۲۵۰هزار دانش‌آموز در دوره دوم آموزش می‌بینند و این کتاب‌ها را که سه جلد است می‌خوانند. در این جشنواره رقابت نداریم و همه دانش‌آموزان برنده هستند. جمشیدی تصریح کرد: تعداد شرکت کنندگان استانی ۱۲۰دانش‌آموز است. معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش فارس با این وجود اعلام کرد: سمت و سوی جشنواره را به این جهت بردیم که دانش‌آموزان، گلستان‌خوانی را به صورت کار گروهی انجام دهند تا روحیه کار جمعی در میان آنان ترویج یابد و کلیت کار به سمت کار جمعی است و مدیران توجیه شدند که رقابت نباشد و کار گروهی را یاد بگیرند.
وی در عین حال با بیان اینکه همایش پایانی گلستان‌خوانی در شهرستان‌ها در اسفندماه برگزار می‌شود، عنوان کرد: همایش استانی ۴اردیبهشت ماه برگزار شد. وی در بخش دیگری از این نشست با بیان اینکه سعدی محیط تعلیم و تربیت را در افراد مهم می‌داند، افزود: سعدی به محیط اشاره می‌کند و هویت فرد را عوض می‌کند. سعدی در مقابل کسانی که در مقابل تربیت و تعلیم مقاومت نشان می‌دهد واکنش نشان می‌دهد. معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش فارس ادامه داد: سعدی در گلستان در ۸باب تمامی خواسته‌های بشر را آورده است که منشور کاملی برای حوزه تعلیم و تربیت به شمار می‌رود. معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش فارس با این حال تأکید کرد: آموزش و پرورش باید در حوزه تعلیم و تربیت از افراد صاحب فکر و اندیشه کمک بگیرد؛ از جمله این نهادها معاونت فرهنگی شهرداری شیراز است.
به گزارش خبرنگار مهر، به گفته معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش فارس به تازگی گلستان‌خوانی برای دوره ابتدایی امتیازی برای مدارس دولتی محسوب می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی