[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۰۰
  • دوره جدید

سرکنسول قزاقستان: خواستار توسعه روابط با استان فارس هستیم، روزنامه شیراز نوین

سرکنسول کشور قزاقستان در بندرعباس گفت: خواستار توسعه روابط و افزایش هم‌افزایی و همکاری‌های اقتصادی با استان فارس در حوزه‌ها و بخش‌های مختلف به ویژه گردشگری و کشاورزی هستیم.
به گزارش ایرنا دولتعلی نیسان، در دیدار با رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس در شیراز افزود: کشور ایران و قزاقستان از دیرباز روابط عمیق دوستانه و خوبی با یکدیگر داشته‌اند و به همین دلیل قزاقستان یک سفارتخانه در تهران و 2کنسولگری در شمال ایران (گلستان) و جنوب ایران (بندرعباس) دارد.
وی ادامه داد: کشور قزاقستان، موقعیت آب و هوایی سردی دارد و به همین دلیل در بخش کشاورزی و محصولات صیفی نیازمند واردات هستیم که با توجه به قابلیت‌های کشاورزی استان فارس، صادرات خوبی در این زمینه به قزاقستان می‌تواند صورت گیرد.
او اظهار داشت: نگاه ما به کشوری مانند ایران تنها به یک منطقه معطوف نیست و آمادگی داریم با حضور تجار قزاقستانی، ظرفیت‌های مناطق و استان‌های مختلف ایران و زمینه‌های همکاری در ابعاد مختلف را بررسی کنیم.
سرکنسول کشور قزاقزستان در بندرعباس بیان کرد: استان فارس به دلیل برخورداری از توانمندی‌های فراوان از استان‌های شناخته شده در جهان است؛ اما با وجود این شهرت و به رغم فعالیت بسیاری از شرکت‌های مهندسی ایرانی در قزاقستان، مردم قزاقستان شناخت لازم را از این استان ندارند.
دولتعلی نیسان گفت: بخش گردشگری استان فارس بسیار غنی و منحصر به فرد است و سازمان گردشگری قزاقستان و مردم ما بسیار علاقه‌مند به گسترس روابط و توسعه همکاری‌های دوجانبه هستند.
وی بیان داشت: توانمندی‌های پزشکی و توریست‌درمانی، شرایط آب و هوایی مناسب و چهار فصل فارس نیز از دیگر ظرفیت‌های این استان است که با توجه به آنها گسترش روابط تجاری و افزایش همکاری‌ها را به عنوان یک اولویت دنبال خواهیم کرد.
او ادامه داد: اسکله تجاری بندرعباس از ظرفیت‌های بسیار خوبی است که به ما کمک می‌کند صادرات خود را از راه دریا به خوبی انجام دهیم و تعامل خود را هم با استان فارس گسترش بخشیم.
سرکنسول کشور قزاقزستان در بندرعباس افزود: وجود خطوط ریلی و راه‌آهن در کشور قزاقستان، ایران و استان فارس نیز می‌تواند کمک شایانی به گسترس همکاری‌های اقتصادی طرفین کند.
دولتعلی نیسان بیان داشت: همچنین این آمادگی را داریم که با همکاری اتاق بازرگانی فارس، زمینه سفر هیئت‌های تجاری هر 2کشور و تأسیس شرکت‌های مشترک تجاری را فراهم کنیم.
وی گفت: باور داریم که روابط اقتصادی و دوستی قوی 2کشور باید بیش از پیش محکم و عمیق باشد و ما از تمام برنامه‌ها در این زمینه استقبال می کنیم.
اعزام هیئت تجاری به قزاقستان را دنبال می‌کنیم
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس هم در این دیدار اظهار داشت: بحث اعزام هیئت تجاری و بازرگانی این استان به کشور قزاقستان را در سال 98 با هدف بررسی راه‌های گسترش فعالیت‌های اقتصادی در دستور کار خود قرار داده و دنبال می‌کنیم.
جمال رازقی گفت: افزون بر این آمادگی داریم که پذیرای هیئت تجاری و اقتصادی کشور قزاقستان نیز باشیم. وی با اشاره به فراهم بودن زمینه افزایش روابط اقتصادی و فرهنگی استان فارس و کشور قزاقستان بیان کرد: فارس با تولید حدود 14میلیون تن محصولات کشاورزی از استان‌های برتر ایران است که عمده این محصولات شامل، گندم، جو، ذرت، محصولات صیفی و باغی است.
رازقی ادامه داد: هم‌اینک محصولات صیفی و سبزی، رب گوجه‌فرنگی، لبنیات و خرما از استان فارس به کشورهای حاشیه خلیج فارس، هند و کشورهای مشترک‌المنافع (CIS) صادر می‌‌شود.
او اضافه کرد: بخش فولاد، صنایع تبدیلی، سنگ‌های معدنی و نما، حمل و نقل، دانشگاه‌های معتبر و مهندسان توانمند در بخش خدمات فنی و مهندسی هم از دیگر ظرفیت‌های این استان به شمار می آید.
رئیس اتاق بازرگانی فارس افزود: این استان همچنین از ظرفیت‌های خوبی در بخش تولیدات صنعتی برخوردار است و با 16کارخانه سیمان فعال، سهم بزرگی در تولید این محصول در کشور دارد.
وی اظهار داشت: در زمینه گردشگری، وجود جاذبه‌های تاریخی مانند مجموعه جهانی تخت‌جمشید، پاسارگاد، آثار زندیه، باغ ارم و همچنین طبیعت زیبا، برای استان فارس شهرت جهانی به همراه داشته و زمینه حضور گردشگران داخلی و خارجی به این استان را فراهم کرده است. رازقی با اشاره به اینکه، گردشگری پزشکی و توریسم سلامت شیراز نیز از دیرباز از ظرفیت‌های دیگر این استان محسوب می‌‌شود، گفت: وجود تجهیزات بیمارستانی مدرن و پزشکان متخصص از قابلیت‌های ویژه این بخش به شمار می‌آید.
وی همچنین از سرکنسولگری قزاقستان در بندرعباس خواست نیازهای بازار کشورشان را شناسایی و اعلام کنند تا با شناخت دقیق و نیازسنجی مناسب، همکاری‌های مؤثر و مطلوبی شکل گیرد. جمهوری قزاقستان به مرکزیت آستانه در آسیای مرکزی واقع شده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی