[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۲
  • دوره جدید

مشارکت مستقیم ۲۵۰هزار دانش‌آموز ابتدایی فارس در طرح گلستان‌خوانی، روزنامه شیراز نوین

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش فارس از مشارکت مستقیم ۲۵۰هزار دانش‌آموز ابتدایی فارس در طرح گلستان‌خوانی خبر داد و گفت: در حوزه تعلیم و تربیت به دنبال کارهای تازه و بکر هستیم. به گزارش خبرنگار مهر، علی عسکر جمشیدی ظهر چهارشنبه در آیین اختتامیه چهارمین جشنواره استانی گلستان‌خوانی که در تالار سعدی باشگاه فرهنگیان شیراز برگزار شد، با اشاره به بعضی از کارهای حوزه آموزش ابتدایی گفت: اجرای طرح‌هایی چون کار پایدار و ماندگار در دوران مدیریت ناپایدار، فرزند مرا عشق بیاموز و دگر هیچ، مشق عشق و گلستان‌خوانی از نمونه کارهایی است که به دلیل جذابیت و ارتباط مستقیمی که با دل مخاطب پیدا کرده به نحو مطلوب در سطح استان اجرایی شده است. معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش فارس گفت: هم‌اکنون حدود ۲۵۰هزار دانش‌آموز به صورت مستقیم در این طرح فعال هستند و حدود ۱۰هزار معلم نیز این طرح را در مدراس اجرا می‌کنند. جمشیدی بالا رفتن روحیه اعتماد به نفس، افزایش دامنه لغات، آشنایی و یادگیری صحیح ادبیات، تربیت مجریان توانمند، آموزش غیرمستقیم تئاتر، سرود و نمایش عروسکی، توجه به مهارت‌های زندگی، تقویت روحیه اشتیاق به کارگروهی و از همه مهم‌تر ایجاد شادی و نشاط در دانش‌آموزان را بخشی از دستاوردهای مهم گلستان‌خوانی برشمرد. وی با بیان اینکه مدرسان میانی در صحیح‌خوانی و روان‌خوانی گلستان با آموزگاران همراه هستند، گفت: آموزگاران نیز گلستان سعدی را در کلاس درس در قالب سرود، تئاتر، اجرای دکلمه، نمایش عروسکی و کارهای گروهی به دانش‌آموزان خود آموزش می‌دهند که این امر موجب افزایش فعالیت‌های گروهی و درک متقابل بین آنها می‌شود. معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش فارس با اشاره به تدوین کتابی تحت عنوان «ورقی از گلستان در دبستان» گفت: در این کتاب حکایات و ضرب‌المثل‌هایی که هم‌خوانی با دوره ابتدایی داشته و بیشتر جنبه تربیتی دارد جمع‌آوری شده است که به طور رایگان در اختیار دانش آموزان قرار می‌گیرد.
وی گفت: اگرچه نقطه هدف ما دانش‌آموزان پایه چهارم تا ششم ابتدایی است، اما با توجه به جذابیت این طرح و استقبالی که از دانش‌آموزان دیدیم، امروز در پیش‌دبستانی‌ها نیز شاهد اجرای گلستان خوانی هستیم.
جمشیدی گفت: کتاب گلستان نگاهی واقع‌بینانه به جامعه دارد و شعار نیست، بر خلاف کتاب بوستان سعدی که در آن صرفاً جامعه ایدئالی را به تصویر کشیده، لذا این کتاب را برای آموزش به عزیزانمان انتخاب کردیم.
وی کتاب گلستان را کتابی قابل فهم برای همگان دانست و گفت: این کتاب در ۸باب تحت تأثیر سحر کلام سهل و ممتنع شیخ اجل سعدی شیراز به رشته تحریر درآمده است که همگان زبان او را درک می‌کنند و کلام او در زندگی ما جاری و ساری است.
معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش فارس افزود: سعدی در اثر ممارست با قرآن کریم دفتر نثرش را سروده است. در واقع، تفاوت بارز تعلیم و تربیت زمان سعدی و حافظ با زمان ما این است که آنها اول حافظ قرآن می‌شدند و بعد به سراغ فراگیری علوم روز می‌رفتند.
جمشیدی همچنین گفت: امیدوارم شما به عنوان مروجان اندیشه سعدی مشمول دعای او شوید و هر جا روید قدر بینید و بر صدر نشینید.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی