[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۲۶
  • دوره جدید

آمریکا در تلاش برای مذاکره با ایران، روزنامه شیراز نوین

رئیس دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران در مصر با بیان اینکه آمریکا نیازمند مذاکره با ایران است، اظهار کرد: آمریکا در مورد ضرورت گفتگو با ایران به جمع‌بندی درستی رسیده؛ اما تاکتیک درستی برای رسیدن به این مقصود انتخاب نکرده است.
ناصر کنعانی، در یادداشتی با عنوان «آمریکا در تلاش برای مذاکره با ایران» که آن را در اختیار خبرگزاری ایسنا قرار داده، می‌نویسد: وضعیت کنونی در مناسبات جمهوری اسلامی ایران و آمریکا، یکی از مراحل کلیدی و سرنوشت‌ساز در نزاع راهبردی میان دو کشور است، نزاعی که نتیجه آن تأثیرات شگرفی بر معادلات جهانی و نظم آتی بین‌المللی خواهد داشت. خیزش مجدد آمریکا برای تحمیل یک‌جانبه‌گرایی و رفتارهای فراقانونی و در مقابل تأکید ایران بر چندجانبه‌گرایی و برجسته‌سازی حقوق بین‌الملل و سازوکارهای بین‌المللی و اصرار بر حقوق مسلم و شناخته شده خود به عنوان دولتی مستقل، مسئول و عضو مؤثر سازمان ملل متحد، یک تقابل استراتژیک با همه مختصات مربوط به آن و نبردی ترکیبی، پیچیده و نفس‌گیر با تأثیرات عمیق و بلندمدت است.
آمریکا که سقوط نظام ایران را در ۴۰سالگی آن در سر می‌پروراند، اینک ناامید از ۴۰سال دشمنی مزورانه و پوشیده با نقاب، چهره حقیقی و بدون نقاب خود را در آمریکای ترامپی نمایان کرد و این همان چهره حقیقی آمریکاست که مقام معظم رهبری در طول سالیان گذشته، عالمانه و کارشناسانه بارها و بارها مشخصات آن را تبیین و تشریح کرده و حتی در دوره مذاکرات برجام، «دستان چدنی آمریکا در زیر دستکش مخملین» را به مسئولان نظام و ملت ایران و جهانیان متذکر شدند.
ترامپیسم، همان حقیقت و باطن ارزش‌های آمریکایی است و اینک آمریکا با چهره حقیقی خود به میدان آمده است تا بن‌بست ۴۰ساله خود در مقابل ایران را یک ساله (تا زمان جدی شدن رقابت‌های انتخاباتی آمریکا) بشکند. عبور از کابوس ایران، تنها یک نیاز سیاسی برای آمریکا نیست، یک نیاز روحی و روانی و یک موضوع حیثیتی و پرستیژی است.
خروج آمریکا از توافق بین‌المللی برجام که خود طرف اصلی مذاکره کننده و امضا کننده آن بود، نظامی‌گری، یک‌جانبه‌گرایی، نقض صریح مقررات آمره بین‌المللی، تهدید، ارعاب و راهزنی، هم‌پیمانی با حکومت‌های توتالیتر و نظام‌های ناقض فاحش و سیستماتیک حقوق بشر و استفاده ابزاری از تروریسم مسلحانه، تکفیری و اقتصادی، از مؤلفه‌های بارز تشکیل دهنده رفتار سیاسی دولت آمریکا علیه اعضای جامعه بین‌المللی و مشخصاً نظام، دولت و ملت ایران است.
پیش‌ران‌های سیاست ترامپ نسبت به جمهوری اسلامی ایران چند مؤلفه است: ۱- کینه نهادینه شده در ساختار سیاسی نظام آمریکا نسبت به ایران ۲- کیش شخصیت ترامپ و نگاه تجاری وی به سیاست خارجی ۳- تعهد ترامپ به رژیم صهیونیستی و امنیت آن ۴- دلارهای نفتی عربستان و امارات ۵- حلقه نومحافظه‌کاران افراطی پیرامون ترامپ که علاوه بر کینه‌توزی نسبت به جمهوری اسلامی ایران، به شدت آلوده دلارهای نفتی و نیز پول‌های کثیف سازمان منافقین هستند.
کاملاً روشن است که رفتارهای سیاست خارجی آمریکا به طور عام عصبی، واکنشی و هنجارشکنانه است و عناصر تدبیر و التزام به موازین و اعراف شناخته شده بین‌المللی در آن به شدت کاهش یافته است. این رفتارها نشان از بن‌بست تئوریک و استراتژیک نظام حاکم بر آمریکاست، چراکه قدرت هژمونیک آمریکا به شدت به تحلیل رفته و نیز استفاده مفرط و متمادی از قدرت سخت علیه دیگران و ناکامی در اغلب آنها و همچنین کثرت تهدید و ارعاب و به‌کارگیری از ابزار تروریسم علیه دیگران، باعث کم شدن کارآمدی آنها شده است، فلذا رفتارهای عصبی، واکنشی و هنجارشکنانه جای سیاست خارجی متوازن و شرافت‌مندانه را گرفته است. این سیاست خارجی هیچ تناسبی با اقتضائات و شئونات و نیز مسئولیت‌های بین‌المللی یک قدرت سیاسی، نظامی و اقتصادی را ندارد و بی‌فرهنگی و بی‌هویتی و دستپاچگی در آن موج می‌زند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی