[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۰۳
  • دوره جدید

استانداردسازی نسخه‌نویسی، روزنامه شیراز نوین

محمدجواد جمالی نوبندگانی در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، در مورد انتقاد رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی از وجود برخی محدودیت‌ها در تجویزها و نسخه‌نویسی برای این پزشکان، گفت: آنچه باید در این مورد متذکر شویم، این است که در تشخیص پزشکان و شیوه درمانی که به کار می‌گیرند، نباید دخالت صورت بگیرد، اما منظور این نیست که پزشکان هم هر طور که تمایل دارند نسخه بنویسند یا برای درمان از داروهای خارجی و انجام آزمایش‌های متعدد اعم از ام آر آی و سی تی اسکن استفاده کنند.
نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: این مشکل در حالی در ایران وجود دارد که در کشورهای توسعه‌یافته برای پزشکان میزان مشخصی را به طور سالانه به منظور تجویز دارو یا انجام آزمایش‌های تشخیصی و رقمی که بیماران باید برای آنها پرداخت کنند، تعیین کرده‌اند.
برخی پزشکان پشت و روی نسخه را مملو از دارو می‌کنند
وی یادآورشد: هم‌اکنون پزشکان در کشور پشت و روی نسخه را مملو از دارو می‌کنند. حتی چنانچه فردی خارج از مراکز درمانی و در محافل شخصی نیز برای نسخه‌نویسی به آنها مراجعه کند، به این امر مبادرت می‌ورزند و حتی در مواردی بیمار خود نوع دارو یا آزمایش را نیز تعیین می‌کند.
جمالی نوبندگانی تأکید کرد: وجود این معضل می‌طلبد که برای نسخه‌نویسی پزشکان گایدلاین‌ها را تعریف کنند. بنابراین پزشکان متخصص داخلی می‌توانند برای نسخه‌نویسی و انجام روش‌های درمانی الگوهای خاصی را تعیین کنند. این محدودیتی است که در تمام دنیا وجود دارد و باید بر اساس همان نیز اقدام شود.
کشورهای توسعه‌یافته برای تجویز هر آزمایش اضافی از پزشکان جریمه دریافت می‌کنند
وی افزود: در این مورد خاطره‌ای دارم مبنی بر اینکه یکی از پزشکان جراح که در برهه‌ای از زمان معاون وزیر هم بود، وقتی در یکی از مراکز درمانی کشورهای توسعه‌یافته فعالیت داشته، بعد از تشخیص آپاندیسیت یکی از بیماران و انجام عمل جراحی جریمه نقدی می‌شود که دلیل آن انجام یک آزمایش اضافه بوده است. این در حالی است که در ایران بدون گرفتن شرح حال بیمار انواع آزمایش‌های تشخیصی انجام می‌شود. جمالی نوبندگانی اظهار کرد: این محدودیت‌ها در اعتباربخشی‌ بیمارستان‌ها اعمال می‌شود و در این مورد گایدلاین‌ها خط هدایت‌شونده پزشکان است. بنابراین هیچ کدام از پزشکان خارج از این حدود نمی‌توانند حرکت کنند، مگر اینکه تصمیم بگیرند خارج از تعهدات بیمه‌ها اقدام کنند. این نماینده مردم در مجلس دهم، تصریح کرد: هم‌اکنون تعداد زیادی از آزمایش‌های تشخیصی اعم از ام آر آی، سی تی اسکن و... بدون نتیجه هستند که نشان می‌دهد بدون اینکه نیاز بوده باشد، انجام شده است. بنابراین باید محدودیت‌ها در قالب اعتباربخشی و استانداردسازی اعمال شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی