[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۰۳
  • دوره جدید

خرما نیازمند برندسازی است، روزنامه شیراز نوین

رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس گفت: بیش از 50هزار تن خرما به ارزش 67میلیون دلار سال 97 از این استان به خارج از کشور صادر شد.
به گزارش شیرازنوین به نقل از ایرنا، سیدرضا ساداتی در نخستین نشست تخصصی توسعه صادرات خرما در کازرون بیان داشت: این میزان صادرات در مقایسه با سال 96 از نظر وزن 21درصد و به لحاظ ارزش مالی حاکی از 35درصد افزایش است.
وی در مورد مشکلات صادر کنندگان این محصول در فارس گفت: موضوع تعهد پیمان‌سپاری نقل و انتقال ارز حاصل از صادرات خرما، عدم فرآوری و توسعه صنایع پایین‌دستی، عدم برندسازی استاندارد، شیوه بسته‌بندی این محصول و نگهداری آن در مکان‌های غیرمناسب و فعال نبودن انجمن ملی خرما از جمله مشکلات فعالان این عرصه به شمار می آید.
فرماندار شهرستان کازرون هم در این نشست اظهار داشت: این شهرستان یکی از مناطق عمده تولید خرما در استان فارس محسوب می‌‌شود؛ از این رو تأمین آب مورد نیاز نخلستان‌های کازرون به ویژه در بخش خشت و کنارتخته ضروری است. داریوش دهقان افزود: انتقال آب از طریق سد رئیسعلی دلواری در استان بوشهر برای بخش‌های نام برده و همچنین لایروبی سد چروم در منطقه خشت در دستور کار قرار گرفته است.  مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کازرون نیز بیان کرد: این شهرستان دارای پنج هزار و 971هکتار نخلستان با 932هزار اصله درخت خرماست و تولید سالانه این محصول 37هزار و 348تن است.
حمید رشیدی با بیان اینکه خشت و کنارتخته و منطقه بالاده کازرون از عمده مناطق تولید خرما در استان فارس است، افزود: حدود ۸۰درصد محصول این شهرستان به صورت رطب، ۱۵درصد خرما و مابقی به صورت خارک برداشت می‌‌شود.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کازرون ادامه داد: 80درصد محصول خرمای کازرون از نوع کبکاب، 10درصد زاهدی و 10درصد دیگر از نوع قندی، خاصویی، شیخعالی، مکتیو، پیارم و مجول است.
رشیدی بیان کرد: سالانه حدود 2هزار و 960تن محصول خرمای این شهرستان در این منطقه بسته‌بندی و علاوه بر ارسال به سایر استان‌ها به کشورهای روسیه، هند، ترکیه، عراق و امارت متحده عربی صادر می‌‌شود.
او گفت: هم‌اینک 25واحد سردخانه با ظرفیت 25هزار و 700تن در این شهرستان فعال است و از چهار واحد بسته‌بندی خرما با ظرفیت 9هزار و 300تن، 2واحد آن غیرفعال است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی