[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۲۶
  • دوره جدید

امام جمعه شیراز: کار برای خدا را کمتر تمرین کرده‌ایم، روزنامه شیراز نوین

امام جمعه شیراز با تأکید بر اینکه ریاکاری از بدترین بیماری‌ها محسوب می‌‌شود، خاطرنشان کرد که ریاکار مشرک محسوب شده و گناه شرک نابخشودنی است.
به گزارش ایسنا منطقه فارس آیت‌الله لطف‌الله دژکام در خطبه‌های نماز جمعه ششم فروردین شیراز یکی از دلایل وجود مشکل در جامعه را این دانست که کار برای خدا را کمتر تمرین کرده‌ایم و بیشتر برای اسم و رسم و مقام به دنبال امور بوده‌ایم. این امر موجب وارد شدن زیان دنیایی به جامعه و خراب شدن آخرت افراد ریاکار است.
او با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب مقام معظم رهبری و تأکید ایشان بر توجه ویژه به موضوع گسترش اخلاص در جامعه، تصریح کرد: مقابل اخلاص مسئله‌ ریا قرار دارد. ریاکاری یعنی اینکه کار را برای غیرخدا انجام داده و نمایش دهیم. ریاکاری در عرف دینی و اسلامی، یک گناه معمولی نیست.
امام جمعه شیراز با تصریح اینکه ریا شریک قرار دادن برای خدا است، گفت: اگر در کاری که باید برای خدا باشد، دیگری را شریک خدا قرار داده و برای او نمایش دهیم، شرک قائل شده‌ایم. خداوند امکان دارد زناکار و شرابخوار را به واسطه توبه یا شفاعت دیگران مورد عفو قرار دهد؛ اما خودش فرموده که مشرک را نمی بخشد.
وی با اشاره به سه نکته مورد تأکید حضرت امام(ره) در کتاب چهل حدیث، یادآور شد که جایگاه ریاکار هرکه باشد، در جهنم است، گفت: خداوند بصیر بر تمام اعمال انسان است و عمل خالص را می پذیرد.
نماینده ولی فقیه ادامه داد: حضرت امام(ره) تأکید دارند که گاهی اول کار را خالص انجام می‌دهیم؛ اما بعد شروع می‌کنیم به تعریف کردن از آن کار تا خرابش کنیم. مردم عمل او را ندیده‌اند؛ اما آنقدر می‌گوید تا از ارزش و خلوص آن کاسته شود.
او در بیان نشانه‌های اینکه یک عمل از سر خلوص است یا نه، گفت: یکی از نشانه‌های کار خالص این است که فرد فریب نخورد. اینکه کانال و سایت‌های دیگران که شیطان آنها را اداره می‌کند، ما را فریب دهد، نشان می دهد که در عمل خود خالص نبوده ایم.
آیت‌الله دژکام در خطبه دوم نماز جمعه شیراز با اشاره به نزدیک شدن به ایام ماه مبارک رمضان، از مؤمنان و متمکنین خواست که به حمایت از نزدیکان و خویشاوندان و مردمی که توانایی کافی برای تأمین معیشت خود و انجام فریضه واجب روزه را ندارند، کمک کنند.
امام جمعه شیراز با تأکید بر اینکه برخی از کارگران به دلیل سختی کار، علی‌رغم علاقه به انجام فریضه روزه، امکان روزه گرفتن و هم‌زمان کار در شرایط سخت را ندارند، لزوم فراهم شدن امکانی برای این گروه از مردم را مورد تأکید قرار داد.
وی با یادآوری اینکه در این ایام بسیاری از مراکز تولیدی یا تولید نمی‌کنند یا سقف تولید را پایین آورده‌اند، تصریح کرد که در ایام ماه مبارک رمضان باید همه خصوصاً متمکنین به خاطر داشته باشند که اگر برای هم‌نوع خود هزینه نکنند، نزد خداوند عمل آنان بخشودنی نیست.
آیت‌الله دژکام همچنین از حضور مردم در مراسم بزرگداشت اولین سالگرد ارتحال آیت‌الله ایمانی قدردانی و تأکید کرد که این حضور نشان دهنده اهمیت مردم برای عالمان دینی است.
امام جمعه شیراز در ادامه با اشاره به ایام ماه مبارک رمضان، لزوم آماده‌سازی هرچه بهتر مساجد را مورد تأکید قرار داد و گفت: این تلاش را همه اعضای هیئت امنا، بسیج، ائمه جماعات مساجد شروع کرده‌اند، اما باید با دقت بیشتری ادامه یابد.
آیت‌الله دژکام با تصریح اینکه عموم جامعه محوریت مسجد را برای عبادت و خدمات اجتماعی و جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی قبول دارند، لزوم ارتباط شبکه‌ای مساجد را یادآور شد و گفت: همان‌گونه که در شهرها شهرداری دارای مناطق مختلفی است، مساجد هم باید تقسیم‌بندی منطقه‌ای داشته باشند و مسائل را به شکل منطقه‌ای دنبال کنند.
امام جمعه شیراز با اشاره به اینکه سال گذشته حرکتی در مسیر شبکه‌ای شدن مساجد در شیراز انجام شده، گفت: اینکه مسجد بتواند نقش خود را ایفا کرده و مشکلات مردم را به گوش مسئولان برساند و رفع آنها را پیگیری کند، بسیار اهمیت دارد.
امام جمعه شیراز همچنین اعدام و به شهادت رساندن جمع کثیری از شیعیان در عربستان را محکوم و تصریح کرد: این ظالمان و نوکران بی‌جیره و مواجب آمریکا که نفت می‌فروشند و نوکری می‌کنند، اوج خاری و خفت خود را جایی نشان دادند که وقتی آمریکا از تحریم ایران گفت، آنان اعلام کردند که نفت جایگزین را تأمین خواهند کرد.
وی سکوت مجامع بین‌المللی در برابر اقدام فجیع و خشونت‌بار و غیراسلامی و غیرانسانی حاکمان آل سعود در گردن زدن بیش از سی نفر را لکه ننگی برای این مجامع ارزیابی کرد.
امام جمعه شیراز همچنین با بیان اینکه امروز آمریکا تحریم‌های خود را به اوج رسانده است، گفت: آنان تصور می‌کنند که خدای عالم هستند، اما مردم ایران باور دارند که خدا روزی‌رسان است. امروز باید این باور را در عمل نشان دهیم که قبول داریم روزی‌رسان ترامپ و غیرترامپ نیست، بلکه خداوند است.
نماینده ولی فقیه در استان فارس با اشاره به اینکه هر سال دولت سهم نفت از بودجه را کاهش داده و امروز اتکای جمهوری اسلامی ایران به نفت بسیار کمتر از دوران ابتدای انقلاب شده است، گفت: ما اگر نفت هم نفروشیم، آب از آب تکان نمی‌خورد؛ اما همان‌گونه که رهبر معظم انقلاب فرمودند، به آمریکا می‌گوییم که کاره‌ای نیستی. نفتمان را هروقت و هر قدر بخواهیم به جهان می‌فروشیم و آمریکا هم غلطی نمی‌تواند بکند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی