[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۸۰
  • دوره جدید

زوایای اقتصادی در فرایند اقتصاد کشور محاسبه شود، روزنامه شیراز نوین

استاندار فارس با تأکید بر اینکه توجه به زوایای مختلف اقتصاد کشور از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، عنوان کرد: اقتصاد تنها دولتی و خصوصی نیست و بخش‌های دیگری نیز دارد. بیش از 20درصد اقتصاد کشور در بخش‌های دیگر رقم می‌خورد که باید در فرایند اقتصاد محاسبه شود.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری فارس، دکتر عنایت‌الله رحیمی در نشست مشترک شورای برنامه‌ریزی و توسعه و گفتگوی دولت و بخش خصوصی در استان که با حضور اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی برگزار شد، استان فارس را شناسنامه ایران دانست و بر لزوم توجه ویژه کمیسیون‌های مجلس به استانی که پایتخت فرهنگ و ادب، سومین حرم اهل بیت(ع) و مهد دانشمندان و ادبا و مفاخر ایران زمین است، تأکید کرد.
نماینده عالی دولت در استان فارس با بیان اینکه در سال‌های اخیر تعامل مثبت و سازنده‌ای بین قوای سه‌گانه به ویژه مجلس و دولت وجود داشته است، این تعامل را سبب رفع بخشی از مشکلات دانست و ابراز امیدواری کرد با تقویت هم‌افزایی بین قوا، سایر مشکلات نیز مرتفع شود. دکتر رحیمی در ادامه با تأکید بر اهمیت بازگشت تسهیلات، پرداخت این امر را سبب مهیا شدن زمینه پرداخت مجدد تسهیلات و ایجاد انگیزه در سپرده‌گذران نزد بانک‌ها دانست.
استاندار فارس همچنین از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس خواست توجه ویژه‌ای به تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام با بیش از 70درصد پیشرفت فیزیکی داشته باشند.
استاندار فارس با بیان اینکه تبصره 19 قانون بودجه در واگذاری این پروژه‌ها به بخش خصوصی به کار گرفته شده است، افزود: انجام نشدن کامل این تبصره به علت تلاطمات ارزی یا جذاب نبودن پروژه‌ها از نظر اقتصادی است که تلاش شده این جذابیت‌ها در پروژه‌های نیمه‌تمام ایجاد شود.
وی با تأکید بر اینکه توجه به زوایای مختلف اقتصاد کشور از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، عنوان کرد: اقتصاد تنها دولتی و خصوصی نیست و بخش‌های دیگری نیز دارد. بیش از 20درصد اقتصاد کشور در جاهای دیگر رقم می خورد که باید در فرایند اقتصاد کشور محاسبه شود.
نماینده عالی دولت در استان فارس با اشاره به اینکه مجلس شورای اسلامی همواره عدالت سرزمینی، تقویت تمرکززدایی و تقویت استان‌ها را در دستور کار داشته است، خواهان بازنگری در تخصیص سهم یک‌سوم استان‌های نفت‌خیز و گازخیز از سه درصد درآمدهای نفت و گاز شد و افزود: بر اساس قانون، 3درصد نفت و گاز به استناد مفاد بند 3 ماده 26قانون برنامه ششم توسعه و بند ت ماده 32 ارقام دائمی برنامه توسعه کشور، سهم یک سوم استان‌های نفت‌خیز و گازخیز کشور از محل سه درصد درآمد حاصل از صادرات نفت خام و گاز طبیعی بر اساس سهم آن استان از ارزش صادرات نفت خام و خالص صادرات گاز طبیعی است  که اشاره به «ارزش خالص صادرات گاز طبیعی»، استان‌هایی که داری میادین بیشتر گازی هستند و تولیدات آنها صرف مصارف داخلی کشور می‌‌شود، اعتبارات سهم یک سوم آنها به شدت کاهش پیدا می‌کند که فارس نیز مشمول این قاعده است.
وی با بیان اینکه هدف از تخصیص این سهم محرومیت‌زدایی از مناطق مدنظر بوده است، از نمایندگان مجلس خواست با توجه به اینکه تغییر ارقام قانونی نیازمند دو سوم آرای نمایندگان است، ستونی در کنار سهم یک سوم استان‌های نفت‌خیز و گازخیز قرار بگیرد تا باعث تعدیل سهم آنها شود و اعتبارات استان‌های گازخیز با کاهش شدید روبه‌رو نشود. 
استاندار فارس در این جلسه همچنین خواهان توجه بیشتر کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به پتانسیل‌های استان فارس در حوزه کشاورزی، صنعت و معدن، گردشگری، حوزه دانشگاهی، مسائل جامعه عشایری و... شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی