[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۲۶
  • دوره جدید

مشارکت همگانی برای مراقبت‌های اولیه بهداشتی، روزنامه شیراز نوین

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در جمع نمازگزاران نماز جمعه شیراز، مردم و مسئولان را به اجرای مراقبت‌های اولیه بهداشتی و پوشش همگانی سلامت، در راستای تحقق شعار هفته سلامت دعوت کرد.
به گزارش روابط عمومی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دکتر علی بهادر به مناسبت هفته ملی سلامت در نمازجمعه شیراز حضور یافت.
او در خصوص هفته سلامت که از یکم تا هفتم اردیبهشت هر سال برگزار می‌‌شود، توضیح داد: هفته سلامت امسال با شعار «مراقبت‌های اولیه بهداشتی؛ راهی به سوی پوشش همگانی سلامت» اعلام شده است. پوشش همگانی سلامت یعنی همه مردم جامعه به خدمات‌رسانی سلامت دسترسی کامل داشته باشند و در هر مکانی بتوانند مراقبت‌های اولیه بهداشتی و درمانی دریافت کرده و دسترسی به پزشک یا پیراپزشک داشته باشند.
دکتر بهادر، مهم‌ترین سرمایه هر کشوری را که رکن پیشرفت آن محسوب می‌‌شود، نیروی انسانی آن جامعه عنوان کرد که اگر آموزش و سلامت آنها تأمین شود، در رشد و پیشرفت آن کشور، بسیار تأثیرگذار است.
او با اشاره به امکانات و شرایطی که برای دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی در ایران فراهم شده است، گفت: دانشگاه علوم پزشکی شیراز با هزار خانه بهداشت، ۵۰۰مرکز جامع خدمات سلامت و هزار و ۱۰۰پایگاه پزشک خانواده، بزرگ‌ترین شبکه سلامت کشور را داراست.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز ادامه داد: دسترسی آسان به خدمات سلامت در اختیار مردم به ویژه در سال‌های اخیر وجود داشته؛ اما عشایر غیور به دلیل کوچ، از مراقبت‌های بهداشتی مطلوب بهره‌مند نبوده‌اند که این موضوع نیز امسال با تجهیز و اعزام ۱۸کانکس سیار بهداشت عشایری تحت پوشش قرار گرفته و با تلاش مسئولان، این تعداد تا پایان سال به حدود ۵۰کانکس سیار می‌رسد.
دکتر بهادر افزود: بهداشت در کشورهای مختلف، از دو مرحله عبور کرده که یک مرحله عبور از بیماری‌های واگیر بوده است. در گذشته بیماری‌هایی مانند آبله، تیفوس، طاعون و بسیاری از بیماری‌های عفونی وجود داشت که مردم از آن رنج می‌بردند و شاهد مرگ و میر بسیاری از هم‌وطنان بودیم؛ اما با وجود واکسیناسیون که در کشور ما به پوشش ۱۰۰درصدی رسیده، دیگر شاهد شیوع بیماری‌های واگیر و مرگ ناشی از آن نیستیم.
او در ادامه نسبت به شیوع بیماری‌های غیرواگیر به عنوان تهدیدی برای سلامت جامعه هشدار داد و گفت: بسیاری از این بیماری‌ها محصول زندگی شهری است. شهرها به دلیل بافت جمعیتی، انبوه ساختمان‌ها، کمبود فضای ورزشی موجب کم‌تحرکی شده و این بی‌تحرکی منجر به افزایش بیماری‌های غیرواگیر شده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز همچنین نسبت به نبود تحرک در کودکان هشدار داد که موجب اضافه وزن و چاقی شده است و تأکید کرد: کودکان سرمایه‌های هر خانواده و جامعه هستند. بنابراین در کنار مسائل درسی باید به تحرک و ورزش کودکان نیز اهمیت دهیم. باید با آموزش در زمینه تغذیه سالم، خودمراقبتی، تحرک و ورزش به کودکان، از شیوع بیماری‌های غیرواگیر در جامعه پیشگیری کرد. دکتر بهادر با بیان اینکه بیشتر بیماری‌هایی که در بزرگسالی گریبانگیر ماست، بیماری‌هایی‌ست که از دوران کودکی آغاز شده و «چاقی» مهم‌ترین آنهاست، ادامه داد: بسیاری از افراد که از کودکی دچار اضافه وزن و چاقی بودند، در بزرگسالی دچار بیماری‌های کلیوی، پرفشاری خون و دیابت می‌شوند.
او سکته‌های قلبی، قطع عضو، نابینایی و بیماری‌های چشمی را از پیامدهای ناگوار چاقی و بیماری دیابت برشمرد که باید جدی گرفته شود و با راهکارهای ساده‌ای مانند پیاده‌روی، می‌توان این خطر را کاهش داد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی