[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۵۰
  • دوره جدید

زنگ خطر برای دوومیدانی ایران با گرفتن تنها دو مدال در قهرمانی آسیا، روزنامه شیراز نوین

تیم ملی دوومیدانی ایران با یک ترکیب ۱۶نفره عازم مسابقات قهرمانی آسیا شد و حاصل کار آن‌ها تنها دو مدال در پرتاب دیسک بود.
به گزارش ایسنا، مسابقات دوومیدانی قهرمانی آسیا از یکم تا چهارم اردیبهشت به میزبانی دوحه قطر برگزار شد. تیم ملی دوومیدانی ایران با ترکیب ۱۶نفره عازم این رقابت‌ها شد؛ اما حاصل این تعداد ورزشکار تنها دو مدال طلا و نقره در پرتاب دیسک بود. احسان حدادی و بهنام شیری تنها مدال‌آوران ایران در این دوره از مسابقات بودند و تیم ملی دوومیدانی ایران را در رده‌بندی مدالی در رده یازدهم قرار دادند. در این دوره از مسابقات، حسین کیهانی و حسن تفتیان با وجودی که انتظار می‌رفت از عنوان قهرمانی دوره قبل خود در آسیا دفاع کنند، بدون مدال به ایران بازگشتند تا شوکی برای تیم دوومیدانی ایران باشند.
رئیس فدراسیون دوومیدانی قبل از اعزام ورزشکاران به دوحه امیدوار بود تیم ملی بتواند نتیجه خوبی را به دست آورد؛ اما در این دوره تنها پرتاب دیسک بود که ناجی شد و دو مدال آن‌هم یک طلا و یک نقره را سهم کاروان دوومیدانی ایران کرد. در این مسابقات برخی از ورزشکاران شاخص به دلیل آسیب، بیماری و یا بی‌انگیزگی نتوانستند انتظارات لازم را در برخی ماده‌ها برآورده کنند و سکوهای آسیایی از دست رفت.
اکنون با کسب تنها دو مدال برای کاروان ۱۶نفره دوومیدانی در قهرمانی آسیا، زنگ خطر این رشته به صدا درآمده است. به گفته مسئولان و دوومیدانی‌کاران شاخص شرایط کسب سهمیه المپیک ۲۰۲۰ در رشته دوومیدانی نسبت به ادوار گذشته سخت‌تر شده و زمان زیادی هم تا مسابقات قهرمانی جهان و کسب سهمیه المپیک باقی نمانده است. اکنون به نظر می‌رسد فدراسیون دوومیدانی باید چاره اساسی بیندیشد و مشکلات را بررسی کند تا دوومیدانی ایران در کاروان ورزشی المپیک توکیو بدون نماینده نباشد.
دوومیدانی ایران در قهرمانی آسیا ۲۰۱۷ که به میزبانی هند برگزار شده بود به ۴مدال طلا و یک برنز و در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا نیز به دو مدال طلا و یک نقره رسیده بود. می‌توان گفت قهرمانی آسیا دوحه یکی از کم‌مدال‌ترین ادوار قهرمانی آسیا برای دوومیدانی ایران است.
حسین کیهانی به سکوی ۳هزارمتر نرسید
حسین کیهانی که در قهرمانی آسیا ۲۰۱۷ و بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا مرد طلایی دوی ۳هزار متر بامانع بود، در این دوره از رقابت‌ها پنجم شد تا شوک بزرگی برای کاروان دوومیدانی ایران باشد. در حالی که او در دوره قبل قهرمانی آسیا (هند) با رکورد ۸:۴۳.۸۲ به مدال طلا رسیده بود، در این دوره با رکورد ۸:۳۶.۴۴ پنجم شد. البته کیهانی در بازی‌های آسیایی جاکارتا با رکورد ۸:۲۲.۷۹ به مدال طلا رسیده بود که اگر در این مسابقات آن رکورد را تکرار می‌کرد، می‌توانست مدال طلای این دوره از رقابت‌ها را بر گردن اندازد؛ اما ورزشکار بحرینی با رکورد ۸:۲۵.۸۷ سکوی نخست این ماده را تصاحب کرد.
امیر مرادی در ۸۰۰ مصدوم و در ۱۵۰۰ ششم شد
یکی دیگر از شانس‌های کسب مدال در این دوره از رقابت‌های قهرمانی آسیا، امیر مرادی در دوهای استقامت بود. کسی که در بازی‌های آسیایی جاکارتا در دوی ۸۰۰متر به مدال نقره دست یافت. اما او در این دوره از بازی‌ها از حضور در دوی ۸۰۰متر به دلیل سرماخوردگی انصراف داد و در دوی ۱۵۰۰متر هم ششم شد. مسلم نیادوست هم که در دوره قبل به مدال برنز ۱۵۰۰متر رسیده بود، در این دوره هرچند رکورد خود را حدود ۲دقیقه بهبود داد؛ در رده نهم ایستاد و دستش از مدال بازماند.
حسین کیهانی و امیر مرادی مدت‌ها است در کنار سجاد مرادی، دارنده چندین مدال آسیایی تمرین می‌کنند و به نتایج خوبی هم رسیده‌اند. شاید مشکلاتی چون قرارداد نداشتن سجاد مرادی با فدراسیون به دلیل پایین بودن دستمزد و بی‌انگیزگی خود ورزشکاران در نتیجه گرفتنشان بی‌تأثیر نباشد.
تفتیان باز هم بدون مدال؛ بهانه یا آسیب؟
حسن تفتیان یکی از ورزشکاران صاحب‌نام در دوومیدانی است که در بازی‌های آسیایی جاکارتا در دو ماده شرکت کرد و بدون کسب مدال به ایران بازگشت. با توجه به برگزاری اردوی فرانسه و استفاده از مربی فرانسوی قبل از این مسابقات، آن‌هم در شرایطی که فدراسیون با برگزاری اردو و گرفتن مربی خارجی مخالف بود، نشان دهنده این است که مسئولان فدراسیون و اعضای کمیته فنی امید زیادی به کسب مدال طلای ۱۰۰متر آسیا توسط تفتیان داشتند. تفتیان اما با شرکت نکردن در فینال این مسابقات شانس کسب مدال را از دست داد. او در حالی که در مقدماتی و نیمه نهایی ۱۰۰متر به ترتیب با رکوردهای ۱۰.۲۶ و ۱۰.۲۵ به فینال رسیده بود، در فینال این رقابت‌ها حاضر نشد. هرچند فدراسیون علت این غیبت را مصدومیت تفتیان از ناحیه پشت ران در نیمه نهایی اعلام کرد؛ با توجه به رکوردهای سایر ورزشکاران در فینال (رکوردهای نفرات اول تا سوم فینال ۱۰۰متر: ۱۰.۱۰، ۱۰.۱۳ و ۱۰.۱۸) این شائبه برای برخی به وجود آمد که تفتیان مصدومیت را بهانه کرده است.
بهانه یا آسیب، هرچه بود در حالی رخ داد که همه انتظار داشتند تفتیان از عنوان قهرمانی دوره قبل خود دفاع کند و روی سکو بایستد. فردی که در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا نیز با رکورد ۱۰.۱۹ ششم شد و نتوانست با وجود هزینه‌های زیادی که فدراسیون برایش انجام داده بود، انتظارات را برآورده کند. حسن تفتیان با این آسیب حتی نتوانست در ماده ۲۰۰متر رقابت کند و شانس کسب مدال دوومیدانی ایران در این ماده هم پرید.
توقف دختران در دور مقدماتی ماده‌ها
در تیم ملی ۱۶نفره دوومیدانی ایران، ۵دوومیدانی‌کار خانم حضور داشتند که البته آن‌ها در مرحله نخست بیشتر ماده‌ها متوقف شدند و بدون مدال ماندند. البته بیشتر آن‌ها ورزشکارانی هستند که به تازگی از رده جوانان یا نوجوانان بالا آمده‌اند. با این حال، تکتم دستاربندان در مقدماتی دوی ۸۰۰متر، شهلا محمودی در مقدماتی دوی ۴۰۰متر بامانع و الناز کمپانی در مقدماتی دوی ۱۰۰متر بامانع متوقف شدند. مهسا میرزاطبیبی هم با سه خطا در مانع ۳.۸۰ از دور رقابت‌ها کنار رفت. ژاله کاردان در پرتاب دیسک بین هشت نفر هفتم شد و دستاربندان در دوی ۱۵۰۰متر بین ۱۸نفر در رده پانزدهم ایستاد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی