[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۲۹
  • دوره جدید

شوراهای روستایی به دنبال حل مشکلات معیشتی مردم باشند، روزنامه شیراز نوین

 عملکرد شورای اسلامی در روستاها باید در راستای حل مشکلات معیشتی و اشتغال مردم باشد، نه این که تنها به دنبال توسعه آسفالت باشند؛ چرا که معتقدم مدیری که به دنبال آسفالت است تنها به منافع شخصی خود فکر می‌کند. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری، سیدکمال پاک‌فطرت مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری فارس در جلسه گرامیداشت روز شوراها در شهرستان سپیدان، مهم‌ترین کار شوراها را حرکت بر اساس برنامه‌ریزی و اولویت‌بندی به ویژه در مناطق روستایی ذکر کرد و گفت: اعضای شوراها باید با پرهیز از نگاه سیاسی و شخصی به دنبال تأمین منافع منطقه مربوط به خود باشند و در این راه، استفاده از خرد جمعی موجب می‌‌شود در راه تحقق اهداف شورایی موفق‌تر عمل کنند. مهندس پاک‌فطرت با تأکید بر ظرفیت بالای شوراها در زمینه توسعه شهرها و روستاها گفت: تشکیل شوراها یکی از افتخارات بزرگ نظام مقدس جمهوری اسلامی است؛ چراکه فرصت تصمیم‌گیری در منطقه را به صورت مستقیم برای خود مردم ایجاد کرده است.
 مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری فارس دانش‌محوری را یکی از مهم‌ترین نیازهای شوراها در برنامه‌ریزی دانست و گفت: محدود کردن افق برنامه‌‌ریزی‌ها به سطح شهرستان نمی‌تواند به پیشرفت و ارتقای جایگاه شوراها کمکی کند؛ بلکه باید از مراکز و نهادهای دانش‌پژوه و علمی موجود در منطقه نهایت استفاده را برد و اگر می‌بینیم در جایی شهردار یا دهیاری موفق بوده، این نشان دهنده پویایی و تحرک شورای آن منطقه است.وی همچنین نگاه فرامنطقه‌ای و الگوبرداری‌های متناسب با منطقه را یکی دیگر از مواردی دانست که بایستی اعضای شوراها به آن توجه ویژه داشته باشند.
مهندس پاک‌فطرت با اشاره به درخواست‌های مطرح شده در زمینه اعتبارات دولتی گفت: از سال 1382 که شوراهای روستایی تشکیل شده تاکنون 20هزار میلیارد تومان اعتبار به روستاهای کشور تزریق شده که از این میزان 15هزار میلیارد تومان آن مربوط به سال 92 تا 96 بوده است. همین موضوع نشان دهنده عزم دولت برای کمک به روستاها علی‌رغم مشکلات موجود است. وی افزود: در سال 96 به روستاهای استان 187میلیارد تومان اعتبار تخصیص یافت؛ اما میزان کارهای انجام گرفته آیا در این حد بوده است؟ پاک‌فطرت نیاز شوراهای روستایی به برنامه‌ریزی را جهت هزینه‌کرد مناسب بودجه‌های این‌چنینی لازم دانست و یادآور شد: امروز نگاه عمرانی نمی‌تواند جوابگوی مشکلات موجود در جامعه روستایی باشد؛ چراکه به دلیل بروز مشکلات ناشی از خشکسالی طی سال‌های گذشته، امروز 4هزار روستای خالی از سکنه در استان داریم و این مشکل نشان می‌دهد که شوراهای روستایی پیش از مسایل عمرانی باید فکری برای مشکلات معیشتی روستاییان کنند.
مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری با اشاره به عملکرد شوراها طی 5دوره گذشته گفت: شوراها علی‌رغم نوپایی توانستند ظرفیت‌های خوبی در شهرها و روستاها ایجاد کنند که این ظرفیت‌ها زمینه رشد منطقه‌ای را نیز باعث شده؛ چراکه اگر نگاهی اجمالی به وضعیت شهرها و روستاها قبل از روی کار آمدن شوراها داشته باشیم، می‌بینیم که این تفاوت بسیار محسوس و چشمگیر است و این مهم اتفاق نیفتاده مگر این که شوراییان خود به سمتی رفتند که موجبات این رشد را باعث شوند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی