[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۸۰
  • دوره جدید

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس: شیراز اندازه تمام تاریخ ایران زمین است، روزنامه شیراز نوین

صابر سهرابی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس در آیینی که به مناسبت روز شیراز و هم‌زمان با نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با حضور اصحاب فرهنگ، ادب و هنر برپا شد، با بیان اینکه شیراز اندازه تمام تاریخ ایران زمین است، گفت: شیراز را نباید یک شهر محصور دید؛ زیرا از این دیار بزرگ‌مردان و بزرگ‌زنانی نه به فارس، نه به ایران، بلکه به جهان بشریت هدیه شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، صابر سهرابی در آغاز سخن با کلامی از خواجه اهل راز حافظ شیراز آغاز کرد که خوشا شیراز و وضع بی‌مثالش؛ خداوندا نگه دار از زوالش/ ز رکن آباد ما صد لوحش الله؛ که عمر خضر می‌بخشد زلالش، و در ادامه گفت: شیراز امروز، تنها شهر شیراز نیست، که یک استان سراسر فرهنگ و ادب و هنر است. در جای جای فارس، مردان و زنانی زندگی کرده‌اند و می‌کنند که فرهنگ ور، هنرمند و ادیب‌اند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس افزود: نمی‌دانم باید امروز از شخصیت‌های بزرگ فارس چگونه بگویم که کمتر کسی از دیارشان که بزرگ‌مردان و بزرگ‌زنانی را نه به فارس، نه به ایران، بلکه به جهان بشریت هدیه دادند. شیراز را نباید یک شهر محصور دید. شیراز به اندازه همین استان پهناور، پهناور است و جا دارد نه از شیراز محصور بین کوه‌های زیبای دامنه‌دارِ زاگرس نشانِ شمال و جنوبش، که از شیرازی سخن گویم که نه اندازه استان فارس کنونی و نه اندازه ایران کنونی، که اندازه تمام تاریخ ایران زمین است.
سهرابی گفت: از کهن سالی تمدنی بگویم که این روزها تنها شیرازش را با کاوش‌های جدید باستان‌شناسی تا هشت هزار سال پیش، برآورد کرده‌اند. تمدنی که سرچشمه تمدن نوین ایرانی است، که ریشه‌ای در دوران باستان دارد. تمدنی پر از حکمت، ادب، معرفت، فرهنگ، هنر، علم و سیاست‌مدارانی که سیاست را از دریچه فرهنگ می‌نگریسته‌اند، چه کوروش باستانی‌اش، چه کریم‌خان اسلامی‌اش و چه امروزه شخصیت‌های علمی، سیاسی، اقتصادی و حتی نظامی‌اش که همگی ریشه‌ای فرهنگ ور داشته و دارند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس ابراز داشت: می‌خواهم از مردم دیار شیراز بگویم. مردمی که این روزها در سوگ هم‌وطنانشان نشسته‌اند و خود درد سیلابی دارند که کوی سعدی‌شان را پر از گِل کرد؛ اما بوی عطر گُل ایثار و امدادشان جهان را معطر ساخت. مگر می‌‌شود از این مردم سخن گفت. از چه چیز این مردم بگویم و از کجای این دیار زرخیز و فرهنگ‌پرور. هنوز درد سیلاب سعدی بر روان مردمشان فرو ننشسته، پویش‌های مردمی و نیروهای امدادی‌شان، در لرستان و خوزستان به یاری مردم برخواسته اند.
این مقام فرهنگی استان در پایان با اشاره به نام بزرگ سعدی شیرازی، اظهار داشت: می‌خواهم از سعدی و شیراز بگویم، اما نمی‌دانم از معلم والاگهر فرهنگ ایران‌زمین بگویم یا از سعدی‌نشینان این روزهای شیراز، یا از سعدی‌یاران امروز شیراز بگویم که کلام قاصر است و قلم ناتوان و در روز شیراز امسال، نمی‌توانم از چیزی جز حضور به موقع مردمی شیراز، در کمک‌رسانی و امداد به مردم سیل‌زده سعدی‌نشین شیراز و لرستان و خوزستان بگویم، که این خود نشان از فرهنگ والا و بزرگورانه آن‌هاست که کلام را می‌بندد و زبان را کوتاه می‌کند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی