[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۸۰
  • دوره جدید

درمان رایگان کارگران در بلا تکلیفی، روزنامه شیراز نوین

دبیر اجرایی خانه کارگر فارس با تصریح بر اینکه کارگران هنوز 45 تا 50درصد نسبت به حقوق واقعی عقب هستند، تأکید کرد که دولت‌مردان با احتساب تورم سالانه باید تلاش کنند ظرف 5سال آینده این نسبت را جبران کنند.
علی راستگو در گفت‎وگو با ایسنا منطقه فارس، ضمن تبریک فرا رسیدن روز جهانی کارگر با اشاره به وجود 700تشکل کارگری و کارفرمایی در استان، خانه کارگر، کانون بازنشستگان فارس و شیراز و انجمن صنفی کارگران ساختمانی را از شاخص ترین آنها معرفی کرد.
وی افزود: هم‎اینک دو میلیون و 180هزار کارگر بیمه شده تأمین اجتماعی در فارس وجود دارند که بسیاری از آنها در تشکل‎های مختلف کارگری عضویت دارند و مشغول به فعالیت هستند.
دبیر اجرایی خانه کارگر فارس با بیان اینکه خانه کارگر استان به تنهایی 100هزار عضو دارد، از راه‌‎‌اندازی دفاتر کانون بازنشستگان کارگری استان در هشت شهرستان فارس تا پایان امسال خبر داد و گفت: در حال حاضر  در 24شهر و شهرستان استان کانون بازنشستگان راه‎اندازی شده است.
راستگو در بخشی از سخنانش با بیان اینکه حدود 10هزار کارگر در استان فارس فاقد بیمه هستند، عنوان کرد: طی سال‎های گذشته شاهد تعداد بسیار زیادی قراردادهای موقت و سفیدامضا توسط کارفرماها بودیم که پرونده بسیاری از آنها همچنان در شورای حل اختلاف در گردش است؛ اما خوشبختانه با حمایت ‎‌های وزارت کار و تشکل‌‌‎‌های عالی کارگری و همچنین شورای حل اختلاف، این قراردادها به حداقل رسیده و حساب بانکی کارگر ملاک اصلی و ارزیابی تشکلات عالی کارگری و شورای حل اختلاف قرار دارد.
وی ادامه داد: عدم اعمال سهم 9 بیست و هفتم درمان، حقوق و دستمزد کارگران بیمه شده تأمین اجتماعی نیز یکی از مشکلات این قشر از جامعه در سال ‎‌های گذشته بود که سال گذشته با دستور رئیس جمهور به حساب خزانه واریز شد و با پیگیری نمایندگان، وزارت کار و تشکلات کارگری مجدداً در سیطره سازمان تأمین اجتماعی قرار گرفت.
دبیر اجرایی خانه کارگر فارس همچنین با بیان اینکه انسجام خوبی بین تشکل‌‎‌های کارگری و کارفرمایی برای تعیین مزد کارگران شکل گرفته است، افزود: حداقل حقوق با افزایش 36.5درصدی محاسبه و در فروردین امسال اعمال شد. مزد روزانه نیز 50هزار و 562تومان است.
راستگو همچنین به وضعیت درمان کارگران هم اشاره و بیان کرد: علی رغم اینکه سال‌ها از مصوبه ماده 3 قانون الزام مبنی بر درمان رایگان کارگران می گذرد، اما همچنان بدون تکلیف در اجرا مانده است.
وی با تصریح بر اینکه مسئولان درمان استان فارس نهایت حمایت از جامعه کارگری را داشته‎اند، به روند ساخت بیمارستان 320تخت‌خوابی تأمین اجتماعی استان فارس در شیراز اشاره و خاطرنشان کرد: سازمان تأمین اجتماعی کشور بودجه‌‎ای را پیش‌‎‌بینی کرده و هم‌اینک عملیات اجرایی ساخت توسط پیمانکار این سازمان آغاز شده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی