[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۲
  • دوره جدید

مدیرعامل شرکت عمران صدرا: برگزاری رویدادهای فرهنگی در جهت هویت‌بخشی به شهرهای جدید است، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین-گروه خبر
شهر صدرا در ادامه رویدادهای فرهنگی و هنری خود، این بار میزبان 60 اثر از سه استاد برجسته معاصر هنر خوشنویسی ایران شد. نمایشگاه دستخط 3 که به نمایش آثار استاد غلامحسین امیرخانی، استاد علی شیرازی و استاد مجتبی ملک‌زاده خواهد پرداخت، در ادامه سیاست جدیدی است که به گفته مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید صدرا جهت ارتقای هویت‌بخشی به شهرهای جدید در دستور کار قرار گرفته است. این نمایشگاه که با همت شرکت عمران شهر جدید صدرا، شهرداری صدرا، انجمن خوشنویسان و اداره کل فرهنگ و ارشاد استان فارس برگزار می‌‌شود، با حضور مسئولان استانی و اساتید خوشنویسی، هنرمندان و هنرجویان، روز شنبه 7 اردیبهشت ماه ساعت 16 در مجموعه سرزمین سبز صدرا (گرین‌لند) افتتاح شد. آثار ارائه شده برای بازدید عموم به مدت یک هفته از ساعت 11 تا 20 در معرض نمایش قرار می‌گیرد. همچنین کارگاه‌های توانمندسازی هنر خوشنویسی در حاشیه نمایشگاه، روزهای یکشنبه و دوشنبه هشتم و نهم اردیبهشت ماه در مجموعه سرزمین سبز برگزار خواهد شد. 
 ارتقای هویت در شهرهای جدید با برگزاری رویدادهای فرهنگی
مهندس خلیل حاجی‌پور در آیین افتتاحیه این نمایشگاه، حرکت‌های نوین فرهنگی در شهرهای جدید را مهم‌ترین راه برای مبارزه با چالش هویت در این شهرها عنوان کرد و گفت: علاوه بر چالش هویت، نداشتن تاریخ و گذشته نیز یکی از دلایل عدم وابستگی شهروندان به شهرهای جدید است. ما با برگزاری رویدادهای فرهنگی به دنبال هویت‌بخشی به این شهرها هستیم تا با گسترش حرکات فرهنگی هنری، برای شهروندان شهرهای جدید حس تعلق خاطر ایجاد شود. مهندس حاجی‌پور در این آیین، شهرهای جدید را یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی عنوان کرد و گفت: پیش از این نیز با برگزاری هفته فرهنگی صدرا به همراه نمایش 80 اثر از نقاشان مطرح کشور به دنبال برگزاری رویدادهای فرهنگی در شهر جدید صدرا بودیم و برپایی این نمایشگاه نیز نشان از استمرار این برنامه‌ها در شهر صدرا خواهد داشت. مهندس حاجی‌پور با اشاره به روز اول خرداد که به نام فیلسوف بزرگ ملاصدرا نام‌گذاری شده و همچنین فلسفه نام‌گذاری شهر جدید صدرا در راستای زنده نگه داشتن نام این فیلسوف بزرگ ایرانی، تصریح کرد: در همین راستا با تصویب شورای شهر جدید صدرا، از سال جاری در همین تاریخ هفته فرهنگی صدرا را برگزار خواهیم کرد.
مدیرعامل شرکت عمران صدرا با بیان اینکه افتتاح نمایشگاه خط که از هنرهای اصیل این سرزمین است برای شهر جدید صدرا افتخار بزرگی محسوب می‌‌شود، گفت: هنر خط هنری است که کمتر به آن پرداخته شده است؛ در حالی که هنر خوشنویسی نگین هنرهای اسلامی است که جا دارد بیشتر به این هنر توجه شود. وی با اشاره به جای خالی آموزش این هنر در دروس دانشگاهی افزود: متأسفانه به دلیل نداشتن سرفصل مشخص، تدریس و آموزش این هنر در دانشگاه به نتیجه نرسیده است.
 نصب المان خوشنویسی در صدرا
شهردار صدرا نیز در ادامه این مراسم، با اشاره به قدمت و تاریخ هنر خوشنویسی در ایران، اظهار کرد: در گذشته سر در ساختمان‌ها مزین به هنر خوشنویسی بود؛ اما امروز با وجود تابلوها این هنر رو به فراموشی است. مهندس عباس ملک‌زاده با بیان اینکه هنر خوشنویسی دستخوش اتفاقات جدید شده است، گفت: باید کمک کنیم تا هنر خوشنویسی ارج نهاده شود و برگزاری نمایشگاه خوشنویسی دستخط ۳ می‌تواند پیامدهای خوشایندی برای شهر صدرا به همراه داشته باشد. وی افزود: در جهت ارج نهادن به هنر، در یکی از میدان‌های شهر صدرا المان خوشنویسی احداث می‌شود.
 نیازمند تالارهایی درخور اهالی فرهنگ و هنر هستیم
رئیس انجمن خوشنویسان فارس نیز در بخش دیگری از این آیین گفت: امروز شیراز باید به خود ببالد و افتخار کند که پاداش نیکی‌ها و خوبی‌هایش را در سیل اخیر به شکل‌های مختلف دریافت می‌کند.
مجید چیزفهم با بیان اینکه حضور جمعیت مشتاق در این نمایشگاه نشان دهنده نیاز شیراز به تالارهای ویژه و درخور اهالی هنر و فرهنگ است، افزود: مشکل اصلی ما در جامعه امروز فرهنگ است و تا فرهنگ درست نشود، اخلاق و رفتار جامعه هم اصلاح نخواهد شد.
وی تأکید کرد: رشد فرهنگی باعث تغییر الگوهای رفتاری می‌شود و به عنوان خدمتگزار در رشته‌های مختلف هنری، خواستار سرمایه‌گذاری به منظور ارتقای امور فرهنگی هستم.
رئیس انجمن خوشنویسان فارس با بیان اینکه سرمایه‌گذاری هنری در درازمدت ثمر می‌دهد، گفت: گرچه سود این نوع سرمایه‌گذاری مانند ساخت و ساز نیست؛ اما پایه‌گذاری آن بسیار ضروری است.
 هنر خوشنویسی به دانشگاه راه می‌یابد
رئیس شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران نیز در ادامه، درخصوص آکادمیک شدن هنر خوشنویسی گفت: فرهنگستان هنر این موضوع را در دستور کار قرار داده است و در حال تلاش هستیم با تعریف آیین‌نامه مناسب در چند ماه آینده بتوانیم مقدمات آن را فراهم کنیم.
غلامحسین امیرخانی که در آیین افتتاحیه نمایشگاه خوشنویسی دستخط 3 در شهر صدرا سخن می‌گفت، افزود: بزرگ‌ترین حسن خوشنویسی ایران فعالیت در قالب انجمن و نهادی مدنی با ٧٠سال قدمت است که در حال حاضر با  ٣٣۵شعبه در ایران و ١٧شعبه در خارج از کشور، یکی از بزرگ‌ترین تشکل‌های هنری است که در کشور فعالیت دارد.
این چهره ماندگار هنرخوشنویسی همچنین وجود استادان در حوزه خوشنویسی را به دلیل حمایت‌ها و بسترسازی و مدیریت سالم در این مجموعه، عنوان کرد.
گفتنی است در این مراسم که با استقبال شهروندان و هنردوستان روبرو گردید، دکتر محمدابراهیم انصاری لاری، عضو شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران نیز به دعوت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس حضور داشت.
در این آیین، حسن صفری و سید وصال علوی نیز به اجرای موسیقی و شعر سنتی پرداختند و استاد علی شیرازی از پدر و مادر خود تجلیل کرد که مورد استقبال حاضران نیز واقع شد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی