[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۰۵
  • دوره جدید

ملک‌زاده، شهردار صدرا خوشنویسی از ارکان معماری ایرانی‌اسلامی است، روزنامه شیراز نوین

به گزارش پایگاه خبری شهرداری صدرا، در نخستین روز از نمایشگاه خوشنویسی دستخط 3 که به میزبانی شهر صدرا آغاز شد، مهندس عباس ملک‌زاده شهردار صدرا با اشاره به اینکه خوشنویسی از ارکان معماری ایرانی اسلامی است، گفت‌: کشور ایران مهد تمدن و دانش‌های مختلف بوده و هست و با بررسی آثار تاریخی در نقاط مختلف تمدن ایران، می‌‌‌توان به این نتیحه رسید که همواره هنر در معماری و مهندسی ایرانیان جایگاه ویژه‌ای داشته است. 
وی افزود: در معماری ایرانی و پس از آن، معماری ایرانی اسلامی و در تمام اماکن مسکونی، تجاری، اداری و مساجد همواره مهندسان از هنر‌های مختلفی همچون نقاشی، مجسمه‌سازی و خوشنویسی به خوبی بهره برده‌اند. اگر به سر در خانه‌های قدیمی توجه کنیم حداقل یک کاشی خوشنویسی شده که نام صاحب منزل، آیه‌ای از قرآن کریم یا یک بیت شعر روی آن نقش بسته شده خواهیم دید یا در مساجد ما همواره آیات نورانی قرآنی با زیباترین خط و توسط بهترین اساتید خوشنویسی طراحی و نوشته  شده است که هم بر زیبایی اثر و هم بر تاریخی بودن آن تأثیر گذاشته است و هم نشان دهنده اهمیت خوشنویسی در معماری ایرانی بوده است.
شهردار صدرا خاطرنشان شد: این نوع استفاده از هنر خوشنویسی در ابنیه بسیار کاربردی بوده و نه تنها بر زیبایی آن بنا تأثیرگذار بود، بلکه بر روح مردم نیز تأثیر داشته و به آنها حس آرامش القا می‌کرد؛ اما متأسفانه در معماری جدید ایران بسیار محدود و جزیی از هنر و خوشنویسی استفاده می‌‌شود، هنری که جای آن بر در و دیوار خانه‌ها و اماکن عمومی شهر خالی است و می‌بایست معماران و طراحان از این ظرفیت بالای هنری در طراحی منازل و مجموعه‌های تجاری و اداری بهره‌برداری کنند تا ضمن افزایش ذوق و هنر در کارهای خود هنر اصیل خوشنویسی ایرانی را همچون گذشته زنده نگه دارند.
شهردار صدرا بیان کرد: بایستی دلایل عدم استفاده از خوشنویسی در طراحی‌های جدید را پیدا کرد و سرمایه‌گذاران و طراحان را به نوعی ترغیب نماییم تا از این هنر زیبا و با اصالت در سازه‌های خود بهره‌برداری کنند. شهرداری صدرا در جشنواره طراحی المان‌های شهری که دو سال پیش برگزار شد چند طرح را که در آنها از هنر خوشنویسی استفاده شده انتخاب نمود و به زودی کار ساخت و نصب آنها در میادین و معابر شهر را انجام خواهد داد. همچنین تصمیم گرفته‌ایم یک المان زیبا از خوشنویسی در ورودی شهر صدرا با مضامین ادبی که معرف شهر صدرا باشد، توسط یکی از اساتید بزرگ خوشنویسی کشور طراحی و اجرا نماییم.
شهردار صدرا با اشاره به اینکه شهر صدرا به عنوان یک شهر فرهنگی معرفی شده است، گفت: دیدگاه رئیس و اعضای محترم شورای اسلامی شهر صدرا، شهرداری و دیگر مسئولان شهر در خصوص برنامه‌های فرهنگی در صدرا بسیار مثبت است و برگزاری این جشنواره و نمایشگاه خوشنویسی به میزبانی صدرا ابتدا در شورای شهر مصوب گردید تا با همکاری شرکت عمران، شهرداری، اداره کل فرهنگ و ارشاد فارس برگزار گردد که خوشبختانه در روز افتتاحیه شاهد استقبال کم‌نظیر شهروندان، اساتید و هنرمندان فراوانی از شهرهای مختلف در این نمایشگاه بودیم که انگیزه ما را برای برگزاری این‌گونه برنامه‌های فرهنگی هنری افزایش می‌دهد.
ملک‌زاده در ادامه گفت: برپایی این نمایشگاه و کارگاه‌های تخصصی با حضور استاید بزرگ خوشنویسی کشور فرصت خوبی برای علاقه‌مندان و خانواده‌ها است تا بتوانند از دانش، هنر و ظرفیت آنها به خوبی بهره‌مند شوند. از مردم عزیز و هنردوست صدرا، شهر شیراز و سایر شهرهای استان دعوت می‌کنیم در این نمایشگاه که در یک فضای بسیار استاندارد و با امکانات کامل بخش خصوصی در مجموعه زیبای سرزمین سبز صدرا برگزار شده است، حضور یابند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی