[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۰۹
  • دوره جدید

اماراتی‌ها پیام ایران را دریافت کرده‌اند، روزنامه شیراز نوین

عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی مجلس معتقد است امارات متحده عربی و عربستان سعودی امکان جایگزینی خلأ نفت ایران در دنیا را ندارند.
 محمدجواد جمالی‌نوبندگانی در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ‌ملت، در پاسخ به این سوال که آیا عربستان و امارات امکان جبران کمبود نفت ایران در دنیا را دارند یا خیر، گفت: کشور امارات آنقدر ظرفیت ندارد که بتواند خلأ نفت ایران در دنیا را جبران کند؛ چراکه از 7 امارت موجود در این کشور بیشترین نفت برای ابوظبی است و منطقه دوبی نیز نفت خیز نیست.
نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: امارات روزانه حدود یک میلیون بشکه نفت صادر می‌کند و اکتشاف، استخراج و صادرات بیش از این مقدار نفت در توان آنها نیست.
وی افزود: البته امارات مقداری لوله هم به بعد از تنگه هرمز کشیده که از این مسیر به جای تنگه استفاده کند؛ اما صحبت‌های رئیس جمهور نیز در این زمینه بسیار سنجیده و هشدار دهنده بود که امارات و عربستان بقای خود را مدیون ایران هستند؛ چراکه زمانی صدام قصد داشت تمام این کشورها را اشغال کند.
جمالی نوبندگانی ادامه داد: اماراتی‌ها قطعاً پیام روحانی را دریافت کرده و می‌دانند منظور جمهوری اسلامی از اینکه اگر ایران نبود، امارات و عربستانی هم نبود چیست.
وی با اشاره به برخورد قاطعانه ایران با امارات، خاطرنشان کرد: در حال حاضر ارتباط خود با امارات را کاهش داده‌ایم؛ در حالی که این کشور اولین طرف تجاری ما در منطقه بود، اما الان جای خود را به عراق، عمان و ترکیه داده است.
عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان اظهار داشت: رفتار امارات باعث تغییر رویکرد ایران نسبت به آنها شده، تا جایی که این خباثت باعث شده است گردشگران ایرانی نیز تا حدود زیادی از سفر به امارات خودداری کرده و مقاصد دیگری را برای گردشگری انتخاب کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی