[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۰۴
  • دوره جدید

واگذاری طرح‌های عمرانی به نزدیکان آسیب است، روزنامه شیراز نوین

استاندار فارس بر پرهیز از سوگیری و واگذاری طرح‌های عمرانی به دوستان، نزدیکان و آشنایان از سوی تمام دستگاه‌های اجرایی و خدمات‌رسان تأکید کرد و آن را یک آسیب دانست که باید با بستن چنین روزنه‌هایی، زمینه ایجاد اعتماد عمومی به وجود آید.
به گزارش ایسنا منطقه فارس، عنایت‌الله رحیمی دوشنبه ٩ اردیبهشت در همایش روز ملی شوراها در شیراز بیان کرد: ایجاد ارتباط تنگاتنگ میان شورا و مجموعه دولت در استان به حق است و باید از دیدگاه آنها به عنوان فضائل مردم و نخبگان استفاده کرد.
وی افزود: استان فارس در حال حاضر 29شهرستان دارد که همه آنها دارای نهاد شود و در دو هزار و ١٣٠روستا نیز نظام شورایی مستقر است که اگر بخواهیم هر روز سه شورا را ببینیم عملی نیست، پس درخواست‌ها باید منطقی باشد.
استاندار فارس با بیان اینکه تفکر شورایی مربوط به امروز و کوتاه‌مدت نیست که از یونان باستان مطرح بوده است، خاطرنشان کرد: با پیچیدگی زندگی اجتماعی، اندیشمندان مختلف به این عقیده رسیده‌اند که تصمیم‌گیری‌‎‌ها نظام‌مند و هدف‌مند شود تا از مشارکت و پیشنهادات مردم استفاده مطلوبی در اداره جامعه شود.
رحیمی ادامه داد: در گذر تاریخ تا انقلاب صنعتی، شوراهایی تشکیل شد و پس از انقلاب فرانسه چارچوب جدی به آن داده شد. در ایران نیز نظام شورایی در شورای بزرگ خانوادگی وجود داشته و پس از آن در اسلام بستر این تفکر بروز و ظهور پیدا می‌کند.
وی با بیان اینکه در قانون اساسی نیز شوراها در سطح محلی دیده شدند، عنوان کرد: در دولت اصلاحات اجرای این قانون مغفول مانده به عنوان یک دستاورد خوب در دستور کار قرار گرفت و شوراها امروز محصول بسترسازی آن دوران است.
استاندار فارس با بیان اینکه بنده خود شورایی بوده و تلاش کرده‌ام به آن کمک کنم، خود را آشنا با مسائل شورا و شهرداری دانست و عملکرد شوراها را در عمر کوتاه این تشکیلات، مؤثر و مثبت ارزیابی کرد.
وی با بیان اینکه با گذشت زمان شرح وظایف و عملکرد شوراها قابل ارزیابی است، گفت: هر سیستمی که تشکیل می‌شود، در یک مقطع زمانی خاص با عملکرد می‌تواند ضعف‌ها و نقاط قوت خود را نشان دهد. نقاط قوت عملکرد شوراها را برجسته می‌دانم.
استاندار فارس به بایدها و نبایدهای بیست ساله فعالیت شوراها هم اشاره و بیان کرد: مشارکت از واژه‌‎‌های کلیدی فلسفه وجودی شوراهاست و بدون مردم، شورا بی‌معناست.
رحیمی با تصریح بر اینکه آرزو می‌کردم در این جلسه به جای انتخاب اشخاص، برنامه‌ ارائه شود، افزود: باید ساز و کاری در ارائه برنامه‌ها تعریف شود که طی سال‌های فعالیت یک دوره شورا قابل بهره‌برداری باشد و در این صورت عملکرد شوراها مؤثر واقع می‌شود.
وی نظارت را کلیدواژه دوم برشمرد که به صورت ابتدایی و مکانیکی طی چهار سال توسط شوراییان اجرا می‌شود و با اشاره به لزوم بهره‌گیری شورا از سیستم نظارتی پیشرفته، گفت: این بدین معناست که هیچ رخدادی مانند عملیات عمرانی شهر اتفاق نیفتد جز اینکه شورای شهر از آن مطلع باشد.
رحیمی به انتخاب شهردار مطلع، مجرب، معتقد به برنامه، پذیرش نظام شورایی و پاسخگوی شورا و مردم هم اشاره و اضافه کرد: اگر شورا در انجام این فرآیند موفق نبوده، باید در چارچوب قانونی خود آن را اصلاح کند.
وی با تأکید بر اینکه دخالت در عزل و نصب کارکنان شهرداری سیستم را دچار مشکل می‌کند، گفت: باید انتقال منویات شوراها از طریق شهردار انجام شود.
استاندار فارس تأکید کرد: شورا باید دارای برنامه مدون باشد. حتی اگر نقص هم داشته باشد؛ اما باید برنامه‌ای وجود داشته باشد، چرا که با گذشت زمان و مشهود شدن نواقص، می‌توان آن را اصلاح کرد. 
رحیمی در بخشی از سخنان خود در پاسخ به مطالباتی که از سوی برخی از اعضای شورای شهرهای فارس مطرح شد نیز با بیان اینکه اگر داد قانون‌گرایی سر می‌‎‌دهیم در صحبت‌‎‌هایمان هم نباید پارادوکس وجود داشته باشد، گفت: در کجای قانون این اجازه به شورای شهر داده شده که برای تعیین فرماندار با شورا مشورت شود؟ یا اگر وزیری خواست در شهری حضور پیدا کند، از شورای شهر هم دعوت شود؟
استاندار فارس همچنین خاطرنشان کرد: هرچند اعتقادمان بر خرد جمعی و تعامل است؛ اما باید بین انتظار و تفکیک یک تفکیک به وجود آید.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی