[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۰۵
  • دوره جدید

نایب‌رئیس شورای عالی استان‌ها: شوراییان نتوانسته‌اند در عملکردشان شفاف‌سازی کنند، روزنامه شیراز نوین

نایب‌رئیس شورای عالی استان‌ها با تصریح بر اینکه یکی از موانع درونی عمل شوراها به وظایفشان، پی نبردن شوراها به نقش و جایگاهشان است، گفت: ما شوراییان افکار عمومی را رها کرده‌ و نتوانسته‌ایم پاسخگوی مردم باشیم و عملکرد خود را برای آنها شفاف سازیم.
به گزارش ایسنا منطقه فارس، سیدعبدالرزاق موسوی دوشنبه ۹ اردیبهشت در همایش روز ملی شوراها در شیراز گفت: نقش شوراها در توسعه کشور منحصر به فرد است و هیچ مجموعه و فردی نمی‌تواند این نقش را ایفا کند. وی افزود: هم بزرگان کشور و هم قانون اساسی بر جایگاه و نقش شورا تأکید داشته و این نقش را مهم و اثرگذار دانسته‌اند؛ اما برخی موانع درونی و بیرونی اجازه نداده که شوراها به رسالت و وظایف اصلی خود، آن‌گونه که باید عمل کنند.
نایب‌رئیس شورای عالی استان‌ها ادامه داد: برگزاری چنین نشست‌ها و همایش‌هایی فرصت مناسبی است برای بازنگری فلسفه وجودی شوراها و اینکه شوراها تا چه حد در عمل به وظایفشان موفق بوده‌اند. 
موسوی اظهار کرد: به رغم همه موفقیت‌ها و اقدامات، به‌نظر می‌رسد آن‌گونه که باید جایگاه و فلسفه وجودی شوراها در کشور شناخته نشده است. رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر شیراز اضافه کرد: قانون تأکید کرده که شوراها گزارش عملکردشان در همه بخش‌ها را باید به مردم ارائه دهند؛ اما ما در شورای شهر شیراز هنوز نتوانسته‌ایم شهرداری را مجبور کنیم اطلاعات مربوط به شفاف‌سازی‌ها را که مصوبه شورا است، روی سایت قرار دهد.
موسوی ادامه داد: از طرفی، می‌بینیم که نمایندگان مجلس هم به جای عمل به وظیفه اصلی خود یعنی قانون‌گذاری و تصمیم‌گیری‌های کلان، وظایف شوراها یعنی حضور در بین مردم محلات را انجام می‌دهند که البته بخشی از این طبیعی و برای جذب رأی است. 
وی، نگاه مدیران به شوراها را نیز از موانع بیرونی عمل شوراها به وظایفشان دانست و خاطرنشان کرد: مدیران، شوراها را محدودکننده صلاحیت و اختیارات خود می‌دانند. 
شهردار فسا نیز در ادامه این جلسه با اشاره به شرایط ویژه سال ٩٨ و مشکلات اقتصادی آن، خاطرنشان کرد: نهاد شهرداری متأثرترین و تأثیرپذیرترین نهاد از تحولات اقتصادی خواهد بود. 
حسن براتی خواستار نگاه حمایتی مدیران ارشد و تعامل شوراییان با شهرداری‌ها به جهت ایجاد آرامش اجتماعی در پرداخت حقوق به موقع پرسنل شهرداری شد. وی همچنین قیر را از مواد اولیه مورد نیاز شهرداری‌ها دانست که با محدودیت و با افزایش زیاد قیمت در بهسازی معابر مواجه شده است و تأکید کرد: ضروری است رفع این مهم در دستور کار مدیران ارشد دولتی قرار گیرد. 
شهردار فسا بیان کرد: همچنان معضل درآمدی به ویژه پایدار در شهرداری‌ها حاکم است که می‌طلبد در سال رونق تولید برنامه مشترک و جامعی برای توسعه سرمایه‌گذاری در شهرهای کوچک ایجاد شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی