[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۳۰
  • دوره جدید

شکوفایی حوزه خلیج فارس نیازمند توجه به رویکرد «منطقه قوی» است، روزنامه شیراز نوین

وزیر امور خارجه تصریح کرد: رشد و شکوفایی حوزه خلیج فارس، نیازمند توجه به رویکرد «منطقه قوی» و نه صرفاً «کشور قوی» است.
به گزارش ایسنا منطفه فارس، محمدجواد ظریف طی پیامی خطاب به همایش ملی خلیج فارس در دانشگاه شیراز که توسط مدیرکل خلیج فارس وزارت امور خارجه قرائت شد، تأکید کرد که برای ما خلیج فارس، تعریفی فراتر از جغرافیا و سیاست زمین دارد.
در بخشی از این پیام محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، خطاب به همایش بزرگداشت روز ملی خلیج فارس آمده است:
«حضور فرهیختگان و مسئولان محترم استان فارس در همایش خلیج فارس را گرامی می‌دارم و اهتمام دانشگاه شیراز به برگزاری این همایش را ارج می‌نهم.
فرصت را مغتنم شمرده، دهم اردیبهشت، روز ملی خلیج فارس را به تمام دوستداران و حافظان این پهنه تمدنی تبریک می‌گویم. دهم اردیبهشت در تقویم ملی ما، یادآور خاطره‌ای سرفرازانه در تاریخ ایران و شناسه‌ای کهن از هویت مردمانی است که در طول قرن‌ها در کنار آب‌های نیلگون آن زیسته‌اند. برای ما خلیج فارس، تعریفی فراتر از جغرافیا و سیاست زمین دارد. خلیج فارس، خاستگاه ارزش‌های دیرینه فرهنگی و اجتماعی ماندگاری است که در هویت مردمان آن جلوه‌گر شده است. خلیج فارس، منبع تولید ثروت این منطقه در اشکال گوناگون بوده است. خلیج فارس یادآور شجاعت، غیرت، روحیه سلحشوری و مبارزه فداکارانه در برابر تعرض هر بیگانه‌ای است که بدان چشم طمع دوخته است.
اهمیت ژئوپلیتک و ژئواکونومیک این منطقه، همواره نگاه کنشگران فرامنطقه‌ای را به خود جلب نموده است. شریان‎‌های حیاتی انرژی و تجارت بین‌الملل در دل خلیج فارس، جایگاه این منطقه را در زمره اساسی‌ترین موضوعات بین‌المللی ارتقا داده و نهادینه کرده است.
جمهوری اسلامی ایران همواره بر موضع اصولی خود مبنی بر ضرورت اعتمادسازی و گفتگو و همکاری میان کشورهای منطقه پای فشرده و پرهیز از اتکا به قدرت‌‎‌های فرامنطقه‌ای را مورد تأکید قرار داده است. ایده تأسیس مجمع گفتگوی منطقه‌ای برگرفته از همین نگاه راهبردی ارائه شده است.»

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی