[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۲۶
  • دوره جدید

بازاندیشی مطالعات خلیج فارس کتابخانه‌ای نشود، روزنامه شیراز نوین

معاون گردشگری و امور زائرین استانداری فارس، بر بازاندیشی مطالعات دقیق حوزه خلیج فارس تأکید و خاطرنشان کرد که این مهم نباید منتهی به مطالعات کتابخانه‌ای و آرشیوی شود.
به گزارش ایسنا منطقه فارس، محمدابراهیم فروزانی در همایش روز ملی خلیج فارس که به میزبانی دانشگاه شیراز برگزار شد، بیان کرد: فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی مبتنی بر اصالتی است که انسانیت کسانی که در مقابلش قرار گرفته‌اند را زیر سوال نمی‌برد. 
وی با بیان اینکه هیچ تمدن بزرگی در جهان در طول تاریخ وجود ندارد که فاقد دریا باشد، افزود: خلیج فارس یک میراث تاریخی، فرهنگی تمدنی و البته جغرافیایی است که متأسفانه ما به شأن این دریا توجه نکرده‌ایم و بر اهمیت منابع آن متمرکز شده‌ایم. 
معاون گردشگری و امور زائرین استانداری فارس با بیان اینکه میلیون‌ها نفر در شهرهای حاشیه این خلیج اسکان دارند و از اکوسیستم این دریا بهره‌مند هستند، عنوان کرد: ٦٠درصد منابع نفتی جهان در این آبراهه است و ٣٠درصد از صادرات جهان از این مسیر انجام می‌شود.
فروزانی تأکید کرد: حق مسلمی نسبت به این منابع داریم و به راحتی نمی‌توان از این میراث تاریخی گذشت. 
وی همچنین خاطرنشان کرد: پارس بودن خلیج فارس تنها به دلیل سواحل شمالی آن نیست که به سواحل جنوبی آن هم برمی‌گردد. 
معاون گردشگری و امور زائرین استانداری فارس ابراز امیدواری کرد بر مکر و حیله کسانی که تلاش دارند ما و برادرنمان را به جان هم بیندازند غلبه کنیم و به جای آن فضای تعامل فرهنگی و فکری، تجاری و اقتصادی به وجود بیاوریم.
فروزانی همچنین به نقش تاجران در نگهداری خلیج فارس و توسعه و گسترش فرهنگ ایرانی اسلامی از طریق این آبراه هم اشاره و خاطرنشان کرد: تجارت در کنار فرهنگ زمینه‌ای برای تعامل ایجاد می‌کند تا خلیج فارس به عنوان یک میراث طبیعی و تمدنی همچون گذشته پربار بماند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی