[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۸۰
  • دوره جدید

به رنگ سیاست، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- فرزاد وثوقی

farzad_vossoghi@yahoo.com

رنگ بنفش هم قادر به رفع بحران‌ها نبود و بربحران‌های موجود افزود. پیش از رنگ بنفش رنگ‌های سبز و زرد هم برای رفع بحران‌ها کوشیدند. منیت حاکم برجو سیاسی اقتصادی کشور وتقدم دستیابی به اهداف فردی مانع اصلی توفیق درحل بحران‌های موجود است.
اگر به اخبار رسیده از حوزه اقتصادسیاسی توجه کنیم تمام مشکلات سال گذشته با افزایش چشمگیری به سال98 منتقل شده است. درواقع دولتی‌ها نه‌تنها در روند بهبود سیاست‌های اقتصادی کوشش نکرده‌اند بلکه دریک قلم کالای اساسی مانند پیاز بالغ بر400‌درصد افزایش قیمت ایجاد کرده‌اند. مقایسه پیاز پیش از خودرو و ارز بدان معناست که سیاسیون احساس درد را به ضعیف‌ترین طبقه جامعه یعنی نان و پیازخورها تسری داده‌اند...

تورم و رنج اقتصادی در حوزه سیاست به یک ابزار تبدیل شده و تنها قشر خاصی نباید تورم را احساس کنند بلکه اولین فشار باید به پاشنه آشیل وارد شود و آن گرانی شدیدی است که توسط دولتی‌های حقوق نجومی‌بگیر انکار می‌شود. رنج تورم در حوزه بهداشت و درمان، آموزش وپرورش، مسکن، حمل ونقل، خدمات، کالاهای اساسی، تولیدوصادرات کاملاً مشهود است و نیازی به انکار ندارد.
این روزها به همت همین سیاست‌های اقتصادی یک فوج عظیم از فقرا تولید شده است و سکان هدایت این فوج بدست همان‌هایی که تا اسفند می‌خواهند بایک پرس غذای گرم در بازی انتخابات شرکت کنند. نمایش درمناطق سیل‌زده هم گویای همین داستان است‌. مناطق ضعیف و آسیب‌پذیر با مردمی‌که هست و نیست خود را ازدست داده‌اند و تبلیغاتی که بیشتر توزیغ غذای گرم را وسعت می‌بخشد تا اقدامات کارشناسی ودلایل وقوع این آبگرفتگی شدید را. اگر امور برمدار مقبول بود ما قبل از آنکه نیازمند نیروی واکنش سریع باشیم باید از اقدامات پیشگیرانه برخوردار می‌بودیم.
نقطه سر خط‌- اخبار در بخش اقتصاد سیاسی حکایت از ابقای مشکلات دارد. اولین جلسه دولت و بخش خصوصی تنها به‌یادآوری همان داستان قدیمی ‌تولید و اشتغال بسنده کرد. بانک‌ها، بدهکاری، نقدینگی وسرمایه درگردش، تقاضای بخشودگی‌، پرونده‌های تعزیراتی و البته درحاشیه آن اعلام دوباره آمارهای اشتغال و رشد سرمایه‌گذاری از سوی مقامات دولتی در استانداری‌!!!
نیمی ‌از روستاها به‌عنوان خط مقدم تولید از روستاییان به عنوان اولین عامل تولید که ذره‌ای انتظاراز دولت‌ها نداشته اند خالی شده و دولتی‌ها ودرخط مقدم آن بنیاد مسکن آمار رشد فعالیت‌های ثبتی وعمرانی در روستاهامیدهد. به لطف خالی شدن روستاها و اعلام آمارهای افزایشی کمیته امداد از افراد تحت پوشش اما بعضی دنبال سرمایه‌گذاری در روستاها و پروژه‌های بومگردی هستند!
مسایلی کمی‌ پیچیده است‌. از طرفی روابط سیاسی ما درحوزه بین الملل پرتنش و پرهیاهو است از طرفی بعضی دولتی‌ها برای توسعه روابط با بعضی کشورهای فقیرتر از خودمان روی صندلی‌های گران قیمت واشرافی می‌نشینند و لبخند می‌زنند. ازطرفی در حصر اقتصادی سیاسی از سوی دول متحدغرب هستیم و برای واردات و صادرات یک نخ کبریت در عذابیم ازطرفی برخی مدیران و نمایندگان در رویای توسعه صنعت گردشگری هستند. صدمات فرهنگی شدیدی درسایه اختلاس‌ها و فرار دوتابعیتی‌ها ونفوذ آنان در بدنه دولت و نوع نگرش دستگاه‌های نظارتی، به اعتماد عمومی ‌وارد شده اما درجلسات شورای فرهنگ عمومی ‌از تنها موردی که سخن به میان نمی‌آید همین ترمیم اعتماد عمومی‌است.
‌هفته گذشته دولت دوباره مردم را به حضور در صف بنزین دعوت کرد تا ثابت کند مردم فرهنگ صرفه‌جویی ندارند و برای یک باک اضافه‌تر به ازدحام مقابل جایگاه‌های عرضه سوخت اقدام می‌کنند. اما اثرات روحی روانی عملکرد دولت در تحت فشارقراردادن افکار عمومی ‌باعث این واکنش سخت از سوی مردم می‌شود. تشکیل صف و تأکید برآن نه‌تنها در حوزه سوخت که در بخش عرضه گوشت وسایر مایحتاج عمومی ‌برجسته است و دولت تمایل دارد با این شیوه افکارعمومی ‌را درگیر کند. ما به‌جای پیشرفت دچار پس رفت شدیم‌، روزگاری که دستاوردآن اقتصاد کوپنی است.
ما پیوسته با حضوردر انتخابات امیدواربوده‌ایم افرادی با برنامه در رأس امور قرار بگیرند که مشکلات را حل‌وفصل کنند اما ظاهراً آنچه ما می‌پنداشتیم غلط از آب درآمده است. این حضور و انتخاب تنها برگ سبزی شده برای اعمال تخلفات بیشتر و استناد برخواست مردم براستمرار مشکلات و تخلفات!؟ بازبینی عملکرد انتخاب شدگان چه در بخش اصلاحات با گفت‌وگوی تمدن‌ها و چه اصولگرایان باافزایش تنش‌های سیاسی خصوصاً درحوزه بین‌الملل و چه ترکیبی از اصلاحات و اصولگرایی در جنبش امید چندان رضایت بخش نیست چراکه درهیچ مقطعی مردم ومعیشت آنان مدنظر نبوده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی