[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۰۰
  • دوره جدید

روحانی: روابط ایران و آذربایجان رو به توسعه است، روزنامه شیراز نوین

ایرنا: رئیس جمهوری روابط ایران و جمهوری آذربایجان را برادرانه و راهبردی توصیف کرد و گفت: این رابطه در طول سه سال گذشته پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای داشته است.
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز یکشنبه در نشست مشترک خبری با رئیس جمهوری آذربایجان ضمن خوشامدگویی به الهام علی اف و هیئت همراه وی افزود: این پیشرفت هم از لحاظ سیاسی و ارتباطات سیاسی بین دو کشور و هم از نظر مسائل منطقه‌ای، بین المللی، اقتصادی و فرهنگی با اهمیت است.
وی ادامه داد: حجم تجارت 10ماهه امسال بین ایران و آذربایجان نشانگر آن است که دو کشور به سمت تلاش بیشتر و توسعه روابط گام بر می‌دارند.
رئیس جمهوری اظهار داشت: در زمینه ترانزیت دو کشور نقش مهمی در ترانزیت شمال و جنوب دارند و با اتصال راه آهن آستارا-آستارا اولین قدم مهم در این زمینه برداشته شده است.
روحانی گفت: آذربایجان در زمینه راه آهن رشت به آستارا مشارکت خواهد کرد و دو کشور با مشارکت هم مسیر با اهمیت ترانزیتی را به زودی آغاز خواهند کرد.
وی اضافه کرد: در زمینه مسائل انرژی دو کشور آمادگی همکاری بیشتر دارند و ایران آمادگی دارد برای سوآپ نفت و فرآورده‌های نفتی از آذربایجان به آب‌های جنوب اقدام نماید و امیدواریم روابط دو کشور را شاهد باشیم.
رئیس جمهوری اظهار داشت: دو کشور در زمینه سرمایه گذاری مشترک در جمهوری آذربایجان در خصوص ساخت خودرو و دارو قدم‌های خوبی برداشته اند و امیدواریم به زودی طرح‌ها به نتیجه برسد.
روحانی با بیان این که دو کشور همچنین در ساحل دریاچه خزر قرار دارند و مسئله عدم آلودگی زیست محیطی برای دو کشور مهم است، اظهار کرد: بخشی از مباحث مطرح در جلسات عمومی و خصوصی امروز در این زمینه بود تا کنوانسیون‌ها و توافقات پنج کشور زودتر اجرایی شود و در زمینه محیط زیست دریای خزر شاهد قدم‌های مهمی باشیم.
وی تأکید کرد: در زمینه مسائل حقوقی دریای خزر نیازمند اجماع پنج کشور هستیم. در این زمینه همکاری، همفکری و رایزنی بین ایران و آذربایجان اهمیت خاصی دارد که در سال‌های پیش این مسائل دنبال شده و در این جلسه به ادامه آن تأکید شد.
رئیس جمهوری افزود: در زمینه بهره برداری از منابع نفتی در دریای خزر که قبلاً دو کشور مذاکرات زیادی داشتند، امروز مباحث ادامه داشت و وزرای نفت دو کشور این مباحث را تا رسیدن به نتیجه ادامه خواهند داد.
روحانی خاطرنشان کرد: مسائل سه جانبه از جمله همکاری‌های سه جانبه بین ایران، آذربایجان، روسیه و ایران، آذربایجان، ترکیه و همکاری‌های ایران، آذربایجان، گرجستان هم جزو مسائل امروز ما بود.
وی گفت: در دو زمینه اول یعنی همکاری‌های ایران، آذربایجان و روسیه قدم‌های خوبی قبلاً برداشته شده بود و اجلاس سه جانبه‌ای هم برگزار شد. در خصوص همکاری‌های سه جانبه ایران، آذربایجان و ترکیه نیز اقدامات خوبی صورت گرفته که باید ادامه یابد و در رابطه با اجلاس ایران، آذربایجان و گرجستان هم مذاکراتی صورت گرفت که قرار شد دنبال کنیم.
فکر و ایده تروریستی منطقه خشکانده شود
رئیس جمهوری ادامه داد: بخشی از مباحث امروز در خصوص مسائل منطقه‌ای بین ایران و آذربایجان بود که نظرات نزدیکی بین دو کشور وجود دارد و تروریسم که متأسفانه نشأت گرفته از تفکر وهابیت و سلفی گری است را به عنوان خطر بزرگ در منطقه می‌دانیم و معتقدیم باید فکر و ایده تروریستی در منطقه خشکانده شود. روحانی افزود: در زمینه مسائل سوریه و عراق دو کشور دارای نقطه نظرات مشترکی هستیم و امیدواریم تلاش‌های ایران، ترکیه و روسیه در زمینه سوریه به نتیجه برسد و در مسیر اجلاس آستانه باشد. راه حل نهایی برای سوریه، سیاسی خواهد بود.
وی تصریح کرد: ایران معتقد است تمامیت ارضی کشورها باید محترم شمرده شود و مشکلات منطقه از طریق سیاسی و گفت وگو حل شود.
رئیس جمهوری همچنین با اشاره به مسئله قره باغ یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران معتقد است مسئله قره باغ تنها از طریق گفت و گو به راه حل می‌رسد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی