[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۸۰
  • دوره جدید

تبادل تجربیات ترافیکی کلانشهرهای جهان ، روزنامه شیراز نوین

شهردار شیراز در دیدار با دبیرکل متروپلیس (انجمن کلانشهرهای مهم جهان) خواستار استفاده از تجربیات سایر شهرهای عضو این مجمع در حوزه حمل و نقل و ترافیک و به ویژه هوشمندسازی ترافیک شد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری شیراز، مهندس اسکندرپور ضمن اشاره به پیشینه غنی فرهنگی این کلانشهر بیان کرد: شیراز می‌تواند در زمینه مسائل فرهنگی و اعزام هیئت‌های فرهنگی با سایر کشورهای عضو متروپلیس تعامل داشته باشد و تجربیات خود را در اختیار آنها قرار دهد. شهردار شیراز در این دیدار با تأکید بر اینکه در متروپلیس باید بستر تبادل تجربیات کلانشهرهای مهم جهان فراهم شود، افزود: ضروری است شهرها در این شبکه با یکدیگر تعامل داشته باشند تا متروپلیس بتواند به عنوان یک شبکه متشکل از کلانشهرهای جهان در سطح بین‌المللی با ظرفیت بیشتری نقش‌آفرینی کند.
مهندس اسکندرپور به دبیرکل متروپلیس پیشنهاد داد زمینه‌ای فراهم شود تا شهرداران عضو انجمن کلانشهرهای مهم جهان، تجربه موفق خود در حوزه‌های مختلف مدیریت شهری را به یکدیگر ارائه دهند.
«اکتاوی دلا وارگا» دبیرکل متروپلیس نیز در دیدار با شهردار شیراز، با اشاره به اینکه متروپلیس شبکه‌ای بین‌المللی با 138عضو است، گفت: انجمن کلانشهرهای مهم جهان بر مبنای حکم‌رانی و مدیریت براساس مشارکت و خرد جمعی شکل گرفته و زمینه مناسبی را برای تعامل و تبادل تجربیات شهرها با یکدیگر فراهم می‌کند. در این شبکه بین‌المللی، شیراز نیز می‌تواند از دستاوردهای سایر کلانشهرها استفاده کند و تجربیات و دستاوردهای خود را نیز ارائه دهد. «دلا وارگا» هدف متروپلیس را ارتقای کیفیت زندگی در شهرها عنوان کرد و افزود: در این شبکه بین‌المللی، تلاش می‌شود شهرها براساس ظرفیت‌ها، ارزش‌ها و عناصر محلی خود ارتقا یابند. در این راستا ضروری است مدیران شهری اولویت‌ها و خواسته‌هایشان را با نگاهی به جامعه شهری خود مشخص کنند.  دبیرکل متروپلیس، تشکیل کارگروه‌های تخصصی با حضور شهرهای مناطق مختلف جغرافیایی جهان حول محور یک موضوع مشخص را از دیگر اقدامات انجمن کلانشهرهای مهم جهان دانست و اضافه کرد: بر این اساس، شهرهای مختلف دنیا بر محور یک موضوع مشخص به بحث و تبادل تجربه می‌پردازند و سپس دستورالعمل‌ها، نتایج و توصیه‌های حاصل شده در خصوص موضوعات مختلف همچون سیستم حمل و نقل یکپارچه، کاهش گازهای گلخانه‌ای و... را در اختیار سایر اعضا قرار می‌دهند.
پیش از این نیز «اکتاوی دلا وارگا» دبیرکل متروپلیس با دکتر ابراهیمی، معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی و دکتر زوربخش، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری شیراز دیدار کردند. 
براساس این گزارش، انجمن کلانشهرهای مهم جهان (متروپلیس) یک مؤسسه غیردولتی بین‌المللی است که با اهداف غیرانتفاعی و بدون وابستگی سیاسی فعالیت می‌کند و حوزه فعالیتش مدیریت شهر کلان است. این انجمن در سال 1984 به ابتکار شهردار پاریس و با حضور 14شهر مهم از سراسر جهان بنیان‌گذاری شد و در سال 1985 در شهر مونترال کانادا رسماً آغاز به کار کرد. این تشکل در حال حاضر 138عضو فعال دارد و از کشور ایران، شهردار شیراز، مشهد، تهران، اصفهان، تبریز، اهواز و کرج عضو این انجمن هستند.
تسهیل انتقال و تبادل دانش و تجربه بین اعضا، نوآوری در مدیریت شهری و کمک به شهرها برای حضور در عرصه بین‌المللی از جمله اهداف انجمن کلانشهرهای مهم جهان (متروپلیس) است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی