[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۰۶
  • دوره جدید

ورزش دانش‌آموزی زمینه‌ساز توسعه ورزش قهرمانی کشور است فعالیت‌های ورزشی، مکمل و مقوم یادگیری است، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل آموزش و پرورش فارس توجه به ورزش دانش‌آموزی را زمینه‌ساز توسعه ورزش قهرمانی کشور دانست و گفت: ورزش دانش‌آموزی کمک‌های زیادی به ورزش قهرمانی داشته و اگر بخواهند ورزش را به صورت اصولی در جامعه نهادینه کنند و به ورزش‌های قهرمانی برسند، باید حتماً به ورزش در آموزش و پرورش توجه ویژه کنند. 
به گزارش اداره اطلاع‌رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس، دکتر علی عسکر نجفی در اختتامیه سی‌امین دوره رقابت‌های علمی تخصصی دبیران تربیت بدنی و معلمان پایه فارس که در دانشگاه فرهنگیان شیراز برگزار شد، گفت: آموزش و پرورش، مروج ورزش در جامعه است و اگر امروز ورزش کشور رونق پیدا می‌کند، به این دلیل است که فدارسیون ورزش‌های دانش‌آموزی و آموزش و پرورش خوب کار کرده است.
 مدیرکل آموزش و پرورش فارس از شهید مطهری به عنوان معلم زنده بشریت یاد کرد و گفت: شهید مطهری بصیر و زمان‌شناس بود و زمانه خود را به خوبی شناخت و به مقوله‌های ذهنی و تئوریک اکتفا نکرد و وارد عرصه عمل شد و جان خود را بر سر اندیشه‌های خود گذاشت و از حق و حقیقت در هر شرایطی دفاع کرد و در دفاع از حق کوتاهی نکرد.
نجفی با اشاره به نگاه شهید مطهری به مکاتب غربی، گفت: شهید مطهری مخاطب‌شناس بود در هر برهه‌ای برای هر سنی و هر گروهی نوشت و روشنگری کرد. کنجکاو بود و مسئله‌شناس و حتی به دشمن خویش هم احترام می‌گذاشت و از بیان حق، هیچ واهمه ای نداشت.
وی، شهید مطهری را نمونه و الگوی تمام معلمان معرفی کرد و گفت: ما از معلمان انتظار داریم که سیره عملی و روش‌های نظری شهید مطهری را در زندگی دست‌مایه و الگوی خود قرار دهند و از این گنجینه و پتانسیل خوب نهایت استفاده را برای روشنگری دانش‌آموزان عزیز ببرند.
نجفی، مربیان تربیت بدنی را جزء دوست‌داشتنی‌ترین، مردمی‌ترین و بهترین نیروهای مدرسه دانست و گفت: مربیان تربیت بدنی ارتباط ویژه‌ای با دانش‌آموزان دارند و نقش مهمی در تربیت فکری و جسمی آنها دارند و محبوب‌ترین چهره از دید دانش آموزان هستند.
وی آموزش و پرورش را به عنوان مروج ورزش در جامعه معرفی کرد و گفت: آموزش و پرورش برای ورزش جایگاه خاصی قائل است. امروز اگر ورزش کشور رونق پیدا می‌کند، به این دلیل است که فدارسیون ورزش‌های دانش‌آموزی و آموزش و پرورش خوب کار کرده است.
مدیرکل آموزش و پرورش فارس با اشاره به اینکه ورزش آموزشگاه‌ها پایه ورزش قهرمانی است، گفت: امروز اگر دانش‌آموزان ما موفق به کسب مقام المپیک شده‌اند، این خود مرهون ورزش آموزشگاه‌هاست و ورزش کشور مدیون آموزش و پرورش است.
نجفی توجه به ورزش دانش‌آموزی را زمینه‌ساز توسعه ورزش قهرمانی کشور دانست و گفت: ورزش دانش‌آموزی کمک‌های زیادی به ورزش قهرمانی داشته و اگر بخواهند ورزش را به صورت اصولی در جامعه نهادینه کنند و به ورزش‌های قهرمانی برسند، باید حتماً به ورزش در آموزش و پرورش توجه ویژه کنند.
وی با اشاره به نقش کلیدی ورزش در آموزش و پرورش گفت: فعالیت‌های ورزشی مکمل و مقوم یادگیری است. اگر ورزش، نشاط و پویایی در بین دانش‌آموزان به وجود بیاید، امر یادگیری بهتر اتفاق می‌افتد. از آنجایی که یادگیری اساس ایجاد و تغییر رفتار است، اگر بخواهیم رفتار مناسب ایجاد کنیم، از طریق آموزش و یادگیری است.
مدیرکل آموزش و پرورش فارس با اشاره به ساحت‌های شش‌گانه در سند تحول بنیادین، یکی از مهم‌ترین ساحت‌های آن را تربیت زیستی و بدنی برشمرد و گفت: این نگاه نو و نوین به مقوله تعلیم و تربیت در سند تحول بنیادین است که امروز در دستور کار آموزش و پرورش قرار دارد.
نجفی گفت: ما معتقدیم آموزش و پرورش نباید فقط خلاصه به کلاس درس و مشق و مسائل علمی و فن‌آورانه باشد، بلکه باید به ابعاد وجودی دانش‌آموزان هم توجه شود. لذا ما باید تربیت اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، اعتقادی، عبادی، اخلاقی، تربیت زیبایی‌شناختی، هنری به صورت متوازن و متعادل در کنار تربیت زیستی و بدنی به پیش بیریم.
وی افزود: این وظیفه اصلی شما مربیان تربیت بدنی است که برنامه‌ریزان و مجریان، اجراکنندگان و کسانی که دستی بر آتش آموزش و پرورش دارید، باید مقوله تربیت در حوزه زیستی و بدنی را با جدیت و به صورت محکم دنبال کنید. 
نجفی با ابراز نگرانی از بروز کم‌تحرکی و چاقی در بین دانش‌آموزان گفت: امروز ضرورت ورزش در آموزش و پرورش بیش از پیش محسوس و مشهود است؛ چراکه از دهه 80 به این سو، میزان چاقی در بین دانش‌آموزان ما دو برابر شده و چاقی مخرب یادگیری است.
مدیرکل آموزش و پرورش فارس افزود: ما نگران وضعیت نوجوانان و جوانانمان هستیم و باید تلاش کنیم با برنامه‌های مختلف ورزشی، تحرک و شادابی را در بین دانش‌آموزان افزایش دهیم.
وی ورزش را عامل تقویت سطح مهارت اجتماعی و فراگیری کار گروهی دانست و گفت: دانش‌آموزان کار تیمی و تعامل با یکدیگر را یاد می‌‌گیرند و استعدایابی هم صورت می‌‌گیرد. 
نجفی با تأکید بر اهمیت زنگ ورزش گفت: اگر بخواهیم ورزش در آموزش و پروش خوب پیش برود و به هدف برسد، باید به زنگ ورزش اهمیت خاص بدهیم. باید برای اجرای مطلوب درس تربیت بدنی، مربیان ما به لحاظ علمی، مهارتی و توان جسمی تقویت شوند.
وی لازمه نهادینه شدن بحث ورزش در مدارس را تغییر نگرش مدیران دانست و گفت: امروز بعضی از مدیران ما شاید نسبت به درس تربیت بدنی نگاه مثبتی نداشته باشند و توجه جدی به آن ندارند که این باید در دستور کار قرار گیرد.
مدیرکل آموزش و پرورش فارس با اشاره به کمبود سرانه فضاهای ورزشی در استان فارس گفت: سرانه فضای ورزشی استان 23صدم متر مربع است که متأسفانه جایگاه 23کشور را داریم. اگر بخواهیم به میانگین سرانه با افزایش یک دهم متر مربع برسیم، تلاش بسیاری می‌طلبد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی