[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۲۶
  • دوره جدید

بازآفرینی ۵محور بافت تاریخی شیراز، روزنامه شیراز نوین

شهردار شیراز با اشاره به در دست اقدام بودن بازآفرینی پنج محور تاریخی در بافت فرسوده و تاریخی این کلان‌شهر گفت: خیران شهرساز و فرهنگ‌ساز در احیای بافت فرسوده مشارکت کنند.
حیدر اسکندرپور در دومین جلسه هیئت مدیره مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ‌ساز شیراز، اظهار داشت: یکی از برنامه‌های شهرداری توجه به احیای محله‌های بافت فرسوده است و در این زمینه، طرح‌های مختلف آغاز شده. به طور مثال هشت ماه پیش از بازارچه فیل و اطراف آن بازدید داشتیم؛ جایی که تبدیل به محل آسیب‌های اجتماعی و کلونی معتادان تبدیل شده بود، با یک برنامه‌ریزی همه‌جانبه احیای آن در دستور کار قرار گرفت و امروز به محل حضور گردشگران تبدیل شده است.
 وی با تأکید بر اینکه بافت تاریخی سرمایه عظیم شیراز بوده و آماده سرمایه‌گذاری است، بیان کرد: بافتی که روزی معضل بوده، خوشبختانه امروز با اجرای طرح‌های مختلف و حضور سرمایه‌گذاران احیا و سبب شده ناهنجاری‌ها از این منطقه عقب کشیده شود.
شهردار شیراز با بیان اینکه محور سنگ سیاه در بافت تاریخی به یکی از اقتصادی‌ترین مناطق سرمایه‌گذاری تبدیل شده است، گفت: صاحبان رستوران و هتل‌ها در این محله اذعان دارند که باید نوبت‌دهی شود که امیدواریم بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.
اسکندرپور خاطرنشان کرد: رویکرد مهم ما این است که امسال محورهای باقی مانده در بافت تاریخی را احیا کنیم و این مهم باید با قدرت بیشتری دنبال تا تبدیل به مقصد گردشگری شود.
وی با بیان اینکه نوروز امسال گردشگران وارد بافت شده بودند و این جای بسی خرسندی دارد، افزود: معرفی شیراز به مجتمع‌های بزرگ تجاری آن نیست، بلکه شیراز را به بافت تاریخی آن می‌شناسند؛ بافتی که شعر شیراز در آن سروده شده است.
شهردار شیراز در بخش دیگری از سخنان خود با قدردانی از تلاش‌های صورت گرفته در مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ‌ساز شیراز بیان کرد: برای ادامه فعالیت‌های این مجمع، تفاوت نگاه در دوره قبل و در دوره کنونی نیست. این کار ارزشمند ادامه یافته و تلاش می‌کنیم به عنوان مجموعه خیریه باقی بماند.
اسکندرپور بیان کرد: اصل این است که مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ‌ساز به عنوان تشکل مردم‌نهاد باقی بماند و شهرداری شیراز نیز در این راه آن را همراهی و حمایت می‌کند.
شهردار شیراز با بیان اینکه در دست اقدام بودن هفت میلیارد ریال افتتاح پروژه توسط مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ‌ساز برایمان بسیار ارزشمند است، گفت: یک ریال آن نیز برای ما از ارزش بالایی برخوردار است و به زودی به همراه معاونان شهرداری، از پروژه‌های در دست ساخت مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ‌ساز بازدید انجام می‌دهیم.
اسکندرپور افزود: همچنین جلسه‌ای را نیز با حضور هیئت مدیره مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ‌ساز در سازمان سرمایه‌گذاری برگزار می‌کنیم و بر این باوریم که برخی از این پروژه‌ها باید معرفی و در ساخت و ساز آن نیز خیران مشارکت داشته باشند.
وی از مشارکت خیران فرهنگ‌ساز در حفاظت از فضای سبز و اجرای برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی قدردانی کرد و افزود: سال 97 را در حالی پایان دادیم که کمترین میزان تغییر کاربری باغ‌های قصردشت را در 20سال گذشته داشته‌ایم و این مهم نیز بیش از پیش ادامه می‌یابد.
اسکندرپور خاطرنشان کرد: در این راه نیز معتقدیم باید خیرین همراهی لازم را داشته باشند تا باغ‌ها به صورت هنرمندانه حفظ و به منافع باغ‌دار نیز توجه اساسی شود.
شهردار شیراز گفت: اینکه فردی از خارج از استان بیاید و باغ‌ها را آن در گروه یک خریداری کند و پس از تغییر کاربری در کمیسیون ماده پنج آن را بفروشد و از شهر برود را سرمایه‌‌گذاری ندانسته، بلکه آن را رانت می‌دانیم و در این زمینه نیز برخورد لازم صورت می‌گیرد.
براساس این گزارش، در این نشست سیدعبدالرضا دستغیب مدیرعامل مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ‌ساز شیراز به ارائه گزارشی از فعالیت‌های سال 97 این مجمع ارائه و سایر اعضای هیئت مدیره از جمله سیروس پاک‌فطرت، به بیان اظهار و نظرهای خود پرداخته و بر لزوم حمایت بیشتر معنوی شهرداری از مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ‌ساز تأکید کردند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی