[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۷۷
  • دوره جدید

نیاز امروز کلانشهرها فضاهای گفتگومحور است، روزنامه شیراز نوین

 پیمان کشاورز-گروه خبر
شامگاه روز جمعه، پنجمین دوره کارگاه مسابقه معماری قوام‌الدین با عنوان «بازی بعد از 7.3» با معرفی آثار برتر به ایستگاه پایانی خود رسید. تشیله، بندیلک، پیچ و تاب، بچرخان، هر کودک یک رنگ و هر رنگ یک خانه، بازی تعلیق، گردونه پیدا و پنهان و تغییر جزء طرح‌های برتر این دوره بودند که در نهایت، سازه تشیله از سوی هیئت داوران، طرح برتر انتخاب و معرفی شد.
شهردار شیراز در آیین اختتامیه این رویداد با تقدیر از برگزارکنندگان آن گفت: افتخار می‌کنم که پنج سال متوالی این رویداد تخصصی بزرگ در شهر شیراز برگزار شده و شهرداری این شهر نیز سهم کوچکی در آن داشته است.
حیدر اسکندرپور، نبود تعامل میان دستگاه‌ها را یکی از نقاط ضعف در مدیریت کلانشهری همچون شیراز دانست و افزود: از این مسئله بسیار متأسفم که در شیراز که شهر گفت‌وگو و تعامل است، در یک پروژه و رویداد که در حوزه معماری است همه نمی‌توانیم در کنار یکدیگر قرار بگیریم. این امر ناشی از ضعف فرهنگی است و همه باید تلاش کنیم همزیستی در این شهر تداوم و گسترش یابد.
شهردار شیراز نیاز اصلی امروز کلانشهرها را ایجاد فضاهای شهری مبتنی بر گفت‌وگو و تعامل دانست و گفت: برگزاری این رویداد پیام مهمی برای کلانشهرها داشت و آن هم این که ایجاد فضاهای بازی برای کودکان، تنها مختص بچه‌ها نیست و بزرگ‌ترها نیز می‌توانند در این‌گونه فضاها حضور پیدا کرده و عملاً در فضای تعامل اجتماعی قرار بگیرند.
اسکندرپور اضافه کرد: نوع زندگی شهری به گونه‌ای است که شهروندان اغلب بین فضای خانه و محل کار در رفت و آمد هستند و کمتر فرصت تعامل اجتماعی پیدا می‌کنند. ایجاد این‌گونه فضاها می‌تواند به افزایش تعامل اجتماعی کمک شایانی کند و باید به سمت گسترش فضاهای این‌چنینی در شهر برویم.
شهردار شیراز در بخش دیگری از سخنان خود، به نحوه بازسازی شهرها پس از دوران جنگ و نیاز شهروندان به بازسازی و بهسازی شهرها اشاره کرد و گفت: نیاز آن دوره در این زمینه بسیار مشهود بود؛ اما با گذشت زمان و تأمین نیازهای شهروندان، توقع و دیدگاه آنان فراتر از مسائل عمرانی رفته است. اگرچه هنوز در بخشی از محلات شهر متأسفانه به دلیل برطرف نکردن مشکلات زیرساختی، نیازهای ساکنان آن مناطق هنوز هم در سطح اولیه و بازسازی و بهسازی قرار دارد. وی با بیان این که توسعه شهر باید مبتنی بر نیازسنجی شهروندان صورت گیرد، افزود: مقدمات یک کار در شهرداری شیراز در حال انجام است که در محلات این شهر بررسی صورت گیرد که اولویت‌ها در هر محله از نظر ساکنان آن محله چیست و در پی آن، طرح‌هایی متناسب با خواست مردم برنامه ریزی شود.
شهردار شیراز با اشاره به ظرفیت‌های بالای این کلانشهر جهت توسعه رویدادهایی در سطح ملی و بین‌المللی گفت: شیراز شهر رویدادها است و این ظرفیت در این شهر وجود دارد که با برگزاری رویدادها، هم اقتصاد شیراز متحول شود و هم ضمن گسترش مبادلات اجتماعی و فرهنگی، پیام نوع‌دوستی و مهربانی شیرازی‌ها به سایر نقاط کشور و جهان انتقال داده شود.
اسکندرپور با بیان اینکه گردشگری در بافت تاریخی شیراز رونق گرفته، بازدیدهای نوروزی را گواه این مسئله دانست و گفت: این ظرفیت در بافت تاریخی شیراز وجود دارد که ششمین کارگاه مسابقه قوام‌الدین شیرازی، به جز گذر قوام‌الدین در بافت تاریخی این شهر نیز برگزار شود.
وی در پایان افزود: باید رویدادهای شیراز افزایش پیدا کند و در این خصوص برندسازی در سطح بین‌المللی برای این شهر نیز انجام شود. 
فرج‌الله رجبی، نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی نیز در بخش دیگری از این مراسم، امنیتی شدن مسائل مختلف  در کشور و شهر شیراز را حاصل فقدان فضای گفت‌‌وگو دانست و گفت: لازم است محیط‌هایی در شهرها ایجاد شود که در پی آن، گفتمان بین همه اقشار جامعه شکل گیرد. آن زمان خواهیم دانست که گفت‌وگو می‌تواند بسیاری از مشکلات جامعه را برطرف کند. رئیس سازمان نظام مهندسی کشور در ادامه، کارگاه مسابقه قوام‌الدین را رویدادی تخصصی و خلاقانه در زمینه معماری دانست و گفت: آنچه در پنج دوره گذشته جشنواره قوام‌الدین شیرازی رقم خورده، کار بسیار ارزشمند، خلاقانه و نوآورانه است که با پشتوانه جوانان متخصص در این حوزه انجام شده است. وی اضافه کرد: چنین رویدادی مانند کارگاه مسابقه قوام‌الدین شیرازی که با کمترین هزینه در شیراز پنج دوره است که برگزار شده، در هیچ جای کشور سابقه نداشته و این نشان دهنده ظرفیت‌های بسیار شیراز در ابعاد مختلف است؛ چراکه در خلال این رویداد ساخت و ساز فضای شهری به وجود آمده که همه شهروندان می‌توانند از آن بهره ببرند و در این‌گونه فضاها تعامل اجتماعی افزایش خواهد یافت.
80 گروه با 32 اثر در دوره پنجم
 مدیرکل دفتر فنی استانداری فارس و دبیر شورای سیاست‌گذاری پنجمین دوره مسابقه معماری قوام‌الدین شیرازی نیز در بخش دیگری از این مراسم، تلخ‌ترین رخداد در طول پنج دوره برگزاری این جشنواره در شیراز را متعلق به سال 96 دانست که شهردار وقت دستور تخریب سازه‌های معماری این جشنواره را داد و این کار نیز انجام شد. جمشیدی با بیان این که این خاطره تلخ نتوانست مانع کار جوانان معمار از سراسر کشور که در این جشنواره شرکت کردند شود، اجرای پنجمین دوره این رویداد در سطح ملی را نشان از این موضوع دانست و ابراز امیدواری کرد ششمین دوره این رویداد تخصصی در سطح بین‌المللی برگزار شود.
 دبیر شورای سیاست‌گذاری پنجمین دوره مسابقه معماری قوام‌الدین شیرازی در توضیح تعداد شرکت کنندگان این رویداد اظهار داشت: 80گروه معماری از سراسر کشور با همین تعداد اثر در این رقابت شرکت کردند که با نظر داوران، 32 اثر پذیرفته شد و در نهایت با رأی داوران هشت اثر برتر به مرحله نهایی و اجرا راه یافت.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی