[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۸۰
  • دوره جدید

اتوماسیون، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- فرزاد وثوقی

farzad_vossoghi@yahoo.com

اقتصاد ما تا چه میزان جهانی است و از اثرات آن بهره می‌برد. چراکه ما همچنان از ورود به مجامع تجارت جهانی خود را محروم کرده یا به نوعی مانع حضورمان در این عرصه شده‌اند؟ عدم ورود ما به شبکه تجارت جهانی مخاطراتی به همراه داشته و دارد که باعث عقب‌افتادگی کشور و عوامل فعال در این حوزه شده است. متأسفانه تاکنون ژست جهانی بودن را گرفته‌ایم و روش‌های حضورمان، روش‌هایی مبتنی بر قواعد قانونی بازی نبوده و آنان که در سنوات گذشته در راه بازارهای جهانی گام برداشته‌اند، به جرم دورزدن موانع در زندان به سر می‌برند! حالا ما مانده‌ایم و چالش بزرگی که حاصل جدا ماندگی از این روند جهانی است. روندی که بیکاری پرآسیبی به ارمغان آورده است. جهانی شدن پرسه‌ای داشته و دارد که جدا ماندن از آن و تأخیر در همراهی آن می‌تواند یک‌تنه، بنیان‌های اجتماعی را با تهدید جدی مواجه سازد...

 براساس نتایج به دست آمده از پیمایش بانک جهانی در سال 2016، دو سوم مشاغل در کشورهای درحال توسعه با مخاطرات اتوماسیون مواجه‌اند. در حالی موج اتوماسیون به سوی مشرق زمین حرکت می‌کند که اقتصاد ما همچنان چرتکه به دست در حال محاسبات غلط و حرکت مشابه روی صفحه شطرنج است. تا جایی که ممکن است کیش و مات اقتصادی را چنان به دنبال داشته باشد که اوضاع را از آنچه هست، بدتر کند.
موج اتوماسیون برابر آنچه وزیر کار خبر داده، خیز بلندی برداشته و به سمت ما در حال حرکت است. وزیر کار اخیراً در همایش ملی آینده کار از اتوماسیونی سخن گفته که نیروی کار را بیکار می‌کند.
با ورود فناوری‌هایی چون اپلیکیشین‌های هوش مصنوعی، اتوماسیون فزاینده، رشد اقتصادگیگ، اینترنت اشیا، ابزارهای هوشمند و بلک‌چین‌ها، باید شاهد تغییرات فزاینده بسیاری از مشاغل باشیم.
این تحولات فهم سنتی ما را از اشتغال، زمان و مکان کار و شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی به چالش می‌کشاند.
در این شرایط، آینده کار و نحوه مدیریت آن به شدت مورد سوال قرار می‌گیرد و باید خودمان را برای شرایط تغییر در آینده انطباق دهیم.
اما امروز در ادامه اشتباه‌های گذشته، به دنبال رونق در بخش‌هایی هستیم که مشابه گذشته آسیب‌پذیر و با شرایط آینده هم‌خوانی ندارد. ما برای رویارویی با چالش‌های پیش رو نیازمند بازنگری و اصلاح سیاست‌های بازار کار، سیستم‌های تأمین اجتماعی و نظام آموزشی و مهارتی هستیم و بسیار مهم است درمورد این اصلاحات جامع و نوآورانه، به درستی فکر کنیم.
نظام اقتصادی ما باید حرکاتی مشابه آنچه در سایر کشورهای دست یافته به توسعه اتفاق افتاده، داشته باشد. اولین قدم، پیوستن به تجارت جهانی و رهایی اقتصاد متکی به نفت است. متأسفانه این اقتصاد و اتکا به نفت و قرار گرفتن در شرایط تحریم یا شرایط مشابه که قادر به صدور نفت خام نباشیم یا اصولاً ذخایر نفت خام به اتمام برسد، برای کشور بسیار زیان‌بار است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی