[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۳۰
  • دوره جدید

ارتقای کیفیت زندگی شهروندان نیازمند نگاه لطیف به شهر است، روزنامه شیراز نوین

  پیمان کشاورز-شیرازنوین
روز گذشته و هم‌زمان با 15اردیبهشت، روز شیراز، آیین افتتاح و کلنگ‌زنی 12 پروژه ورزشی، فرهنگی، زیست‌محیطی و عمرانی شهرداری شیراز با اعتبار 400میلیارد ریال برگزار شد. در ابتدای این آیین، پروژه بزرگ باغ گل‌ها به عنوان یکی از پروژه‌های شاخص دوره جدید مدیریتی شهرداری شیراز در باغی به وسعت 5هکتار در منطقه منصورآباد شیراز افتتاح شد. باغ گل‌ها که به گفته رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری بخشی از پروژه باغ 32هکتاری رها در این منطقه است، مجموعه‌ای از گل‌ها و درخت‌های زینتی قابل رشد در شیراز از سراسر ایران و جهان است که به شکل ویژه‌ای طراحی و به بهره‌برداری رسید.
 ارتقای کیفیت زندگی شهروندان با نگاه لطیف
شهردار شیراز در این مراسم با تأکید بر نیاز توامان شهر به نگاه سخت‌افزاری و نرم‌افزاری گفت: سیاست دوره جدید مدیریت شهری مبنی بر ارتقای کیفیت زندگی شهروندان، نیازمند نگاهی لطیف‌تر و نرم‌افزاری به شهر از سوی مدیران است. مهندس حیدر اسکندرپور، افتتاح باغ گل‌ها در کلانشهر شیراز را حامل دو پیام دانست و گفت: پیام اول، افزودن ظرفیتی جدید به جاذبه‌های گردشگری شیراز است که در این زمینه نیز در ابتدای راه قرار داریم و باید این پروژه را در تراز ملی و بین‌المللی پیگیری کنیم. وی ادامه داد: اما افتتاح این باغ پیامی دیگر نیز با خود داشت و آن هم اعلام نگاه لطیف و نرم‌افزاری مجموعه شهرداری و شورای شهر به شهر است. اگرچه نگاه سخت‌افزاری هم برای شهر لازم است؛ اما امکانات سخت‌افزاری با وجود نگاه نرم‌افزاری معنا می‌یابد و ما در دوره جدید به دنبال ارتقای کیفیت زندگی شهروندان هستیم. وی ارتقای کیفیت زندگی ساکنان شیراز را نیازمند یکسری دانست و گفت: در این مسیر نیاز است که نگاه شهرداران مناطق و مدیران بخش‌های مختلف شهرداری به شیراز نیز لطیف‌تر باشد و شهرداران مناطق 11گانه شیراز باید برنامه‌ریزی و اقداماتی را دنبال کنند تا مردم و شهروندان شیرازی در هر محله و منطقه‌ای احساس آرامش بیشتری نسبت به گذشته پیدا کنند.
شهردار شیراز با اشاره به خصوصیات باغ گل‌ها اظهار داشت: باغ گل‌های شیراز در زمینی به مساحت پنج هکتار در فاز اول امروز به بهره‌برداری رسید و در ادامه این باغ در فازهای آینده توسعه خواهد یافت و به نمادی برای شیراز از نظر پرورش انواع گل‌ها تبدیل خواهد شد که در ادامه نیز ایجاد و توسعه پارک مینیاتوری را در کنار این بوستان خواهیم داشت.
اسکندرپور داشته‌های شیراز را بزرگ‌ترین ویژگی این شهر دانست و افزود: می‌توان با وجود داشته‌های غنی فرهنگی در شیراز، بایسته‌های جدیدی نیز در این کلانشهر ایجاد کرد؛ چراکه این خواست مردم از مدیران شهری است. بنابراین در دوره جدید باید بایسته‌ها را توسعه داد، اگرچه داشته‌های شهر نیز سرمایه‌های ما هستند.
وی با اشاره به خصوصیت صلح‌طلبی و دوستی مردم شیراز گفت: در دنیای پر از زبان جنگ‌افروزی و دشمنی امروز، اگر بنا است شهری سردمدار گسترش صلح و دوستی باشد، قطعاً شیراز با پشتوانه اندیشه‌های شیخ اجل سعدی شیرازی، می‌تواند از پس این مسئولیت برآید و شیراز و شهروندان این شهر با پشتوانه غنی تاریخی و فرهنگی می‌توانند پیش‌قراول صلح در دنیا باشد.
وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود، نیمه اردیبهشت را که روز شیراز نیز نام‌گذاری شده، نمادی از اعتدال دانست و گفت: باغ گل‌ها و سایر باغ‌های شیراز در اردیبهشت ماه نماد اعتدال هستند و این خود نشان می‌دهد که درشت‌گویی و تندخویی مناسبتی با شخصیت اعتدال‌گرایانه ما ندارد و ایرانیان در طول تاریخ به دنبال اعتدال در گفتار، رفتار، منش و نوع نگاه به سایر انسان‌ها بوده‌اند. وی در پایان سخنان خود، با تبریک فرارسیدن روز شیراز گفت: روز شیراز و افتتاح باغ گل را به همه همشهریان خودم، مستقل از هر نوع تفکر، اندیشه، قوم و طایفه‌ای تبریک می‌گویم.
 پروژه‌های جدید نشان از تفکر هنری دارد
در بخش دیگری از این آیین، محمود رضایی کوچی معاون عمرانی استاندار فارس، کار کردن در شهری همچون شیراز را که ویژگی‌های خاص و مردمی آگاه و فرهنگی دارد، بسیار سخت دانست و گفت: پروژه‌های افتتاح شده در شیراز نشان از یک تفکر هنری دارد که بابت این نوع نگاه، به مجموعه مدیریتی شهری تبریک می‌گویم. معاون استاندار، وجود تفکر یکپارچه میان شورا و شهرداری را فرصتی بزرگ برای اتخاذ تصمیم‌های انقلابی در اداره شهر دانست و گفت: امروزه با توجه به افزایش استانداردها و ارتقای شاخص رضایت مردمی در سطح جامعه، نیازمند ارتقای سطح مدیریتی هستیم و بایستی به دنبال مدیریت کارایی و اثربخشی پروژه‌ها در سطح شهرها بود که این مهم، نیازمند پژوهش و تعیین اولویت در پروژه‌هاست.
 کاهش نگرانی با افزایش فضاهای سبز
حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسن مرادی، امام جمعه شهرک‌های غرب شیراز نیز طی سخنانی با اشاره به اهمیت وجود فضاهای باغ و بستان در زندگی پراسترس و صنعتی امروز، گفت: با توجه به حجم بالای استرس و نگرانی در جامعه، باید به دنبال افزایش راه‌های مشروع جهت کاهش غم و غصه باشیم. حجت‌الاسلام مرادی گسترش و استفاده از پارک‌ها و فضاهای سبز را یکی از مهم‌ترین راه‌های کاهش استرس عنوان کرد و گفت: شیراز در طول تاریخ نمادی از باغ و بوستان بوده و همگان این شهر را با این عنوان می‌شناسند. وی همچنین با انتقاد از گسترش سگ‌گردانی در فضاهای عمومی، گفت: امیدوارم هر وقت فضایی به فضاهای سبز شهری اضافه می‌شود، امنیت این فضاها برای مردم و افراد مذهبی تأمین شود.
 جای باغ گل‌ها در شیراز خالی بود
مهندس شهزاد رونق‌زاده، رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری نیز در این آیین اظهار کرد: حوزه استحفاظی باغ‌های قصردشت یک هزار و پانصد هکتار است که هزار هکتار آن جزو باغ‌های گروه یک است که ریه شهر محسوب می‌شود و باید همواره حفظ شود. رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری شیراز گفت:270هکتار از باغ‌های گروه یک توسط شهرداری تملک گردید و بخشی از آن به باغ رها اختصاص یافته و حدود ۵هکتار از باغ رها به باغ گل‌ها اختصاص یافته که در آن انواع گل‌های زینتی و گونه‌های مختلف گیاهی گنجانده می‌شود.
 گام مهم مدیریت شهری در افزایش ظرفیت‌های گردشگری
در ادامه سولماز دهقانی، عضو شورای شهر و ناظر شورا در سازمان سیما و منظر، با ابراز امیدواری به شروع عملیات اجرایی پروژه‌های انسان‌محور شهرداری گفت: خوشبختانه در بودجه سال 98 شهرداری بودجه بخش گردشگری از 23میلیارد تومان در سال 97 به 126میلیارد تومان افزایش یافته است و امیدوارم پروژه‌های شاخصی همچون محور عرفان، باغ‌موزه هنرهای شیراز، احیای سایت توپخانه و احیای سایت زندیه به عنوان پروژه‌های جاذب گردشگر در سال جاری آغاز شود. رئیس کمیسیون گردشگری شورا حافظیه، سعدیه و بافت تاریخی را ظرفیت‌هایی دانست که از گذشتگان به جا مانده و افزود: در دهه‌های گذشته ظرفیت جدیدی به شیراز اضافه نشده بود و باید از مدیریت جدید شهری برای گام نهادن در این راه تقدیر کرد.
  با ایجاد خیابان هنر، زمینه سرگرمی و نشاط جوانان فراهم می‌شود
نوذر امامی، عضو شورای شهر نیز در بخشی از این آیین، فراهم کردن زمینه شادی برای مردم را وظیفه حاکمیت دانست و گفت: از اوایل انقلاب اسلامی اقداماتی دنبال و جلوی تفریحات و شادی مردم گرفته شده و امروز سیاست داخلی کشور ما مطابق با خواست مردم نیست، در صورتی که حاکمیت باید به خواست مردم توجه کند.امامی اظهار داشت: باید زمینه سرگرمی و تزریق شادی، نشاط و امید به جامعه، خصوصاً در جوامع شهری و کلانشهرها و شیراز فراهم شود و این امر در دستور کار شهرداری‌ها قرار گیرد. وی در پایان عنوان کرد: ایجاد خیابان هنر می‌تواند در دستور کار شهرداری شیراز قرار گیرد تا زمینه سرگرمی و نشاط جوانان محیا شود.
  افتتاح و کلنگ‌زنی 8پروژه در منطقه 5 شهرداری
اما افتتاح بوستان عرفان در بلوار عرفان واقع در منطقه 5، دیگر پروژه افتتاحی شهرداری بود که در زمینی به وسعت دو هکتار با اعتبار نزدیک به 45میلیارد ریال افتتاح و بهره برداری شد.
شهردار منطقه ۵ شهرداری شیراز در مراسم افتتاح بوستان عرفان، ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌های این منطقه شهرداری با تقدیر از رویکرد شورای شهر و شهرداری شیراز به توسعه مناطق حاشیه‌ای شهر گفت: در این مراسم، ٧پروژه شهرداری شیراز در این منطقه کلنگ‌زنی و یک پروژه یعنی بوستان عرفان واقع در بلوار عرفان به مساحت بیش از ٢هکتار به بهره‌برداری رسید که در ادامه، طرح توسعه پارک را نیز در دستور کار خود داریم. وی از کلنگ‌زنی سومین پارک ترافیک شیراز، بهسازی میدان ارتش، پیست اسکیت، بهسازی پارک حاشیه‌ای بلوار ارتش به عنوان برخی از این پروژه‌ها یاد کرد و تصریح کرد: سال گذشته در زمینه در آمدزایی ١١٣درصد رشد داشتیم و دهه فجر نیز شاهد افتتاح ۶پروژه عمرانی با ١١ونیم میلیارد تومان اعتبار بودیم. در ادامه راه در این مراسم به مناسبت روز شیراز شاهد افتتاح وکلنگ‌زنی ٨پروژه با ١٢٧میلیارد ریال اعتبار هستیم که طبق نظر شهردار، تا پایان سال تمامی پروژه‌هایی که امروز کلنگ‌زنی می‌شود به بهره‌برداری خواهد رسید. طهماسبی از ساخت ٣پارک جدید شامل پارک‌های نجوم و ریاضی، پارک گفتار و پارک تفریحات سالم و نیز بهسازی ۴پارک دیگر به عنوان برخی دیگر از فعالیت‌های این منطقه شهردار در سال جاری یاد کرد.
  پارک ترافیک مروج فرهنگ ترافیکی است
معاون حمل و نقل و ترافیک  شهرداری شیراز هم در  مراسم کلنگ‌زنی سومین پارک ترافیکی شهر گفت: این سومین پارک ترافیکی شیراز است که کلنگ آن در منطقه ۵شهرداری به زمین زده می‌شود. ماهیت این پارک‌ها این است که عملکرد فرامنطقه‌ای دارند، تنها به این منطقه ختم نمی‌شود. مجتبی زوربخش با تقدیر از شهرداری منطقه۵ شیراز افزود: یکی از مشکلات ما در حوزه حمل و نقل شهر، آموزش‌های زیرساختی و فرهنگ‌سازی است که وجود چنین پارک‌های باعث می‌شود این آموزش و فرهنگ‌سازی از سنین پایین انجام شود.
  مدیریت شهری به دنبال توسعه اجتماعی 
رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر شیراز هم به عنوان دیگر سخنران این جلسه، با اشاره به برخی رویکردهای شورای شهر شیراز در مدیریت شهر گفت: نگاه ما در شورا به توسعه عدالت اجتماعی است و معتقدیم همه شهروندان باید از فضای شهری
مناسب بهره ببرند و هما‌ن‌گونه که در شمال شهر پارک داریم، در جنوب شهر هم باید امکانات مناسب داشته باشیم. نواب قائدی افزود: البته مردم این منطقه نیازمند خدمات بیشتری هستند و همان کسانی هستند که حضور بیشتری در انقلاب داشتند و امیدواریم در آینده پروژه‌های بیشتری در سطح منطقه ایجاد شود.
عضو هیئت رئیسه شورای شهر شیراز در مراسم کلنگ‌زنی پارک ترافیکی منطقه ۵شهرداری شیراز اظهار داشت: بسیاری مشکلات امروز شهر به دلیل نبود فرهنگ ترافیک است و ساخت این‌گونه پارک‌ها در فرهنگ‌سازی در حوزه ترافیک به ویژه از سنین پایین‌تر کمک شایانی به ما می‌کند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی