[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۸۱
  • دوره جدید

کامیاب: نقش شهرداری شیراز در ایجاد فضاهای ورزشی پررنگ‌تر شده است، روزنامه شیراز نوین

آیین شهر ملی دوچرخه ایران با هدف توسعه دوچرخه‌سواری همگانی و با چشم‌انداز دستیابی شهرهای ایران به جایگاه شهر جهانی دوچرخه، در کلانشهر شیراز افتتاح شد. شنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۸، شیراز میزبان ۱۰۷شهردار و رؤسای ادارات ورزش و جوانان استان فارس بود که در حضور دکتر افشین ملایی، مدیرکل توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان و آلن پطروسیان مسئول کمیته همگانی فدراسیون دوچرخه‌سواری، شهر شیراز طی حکمی از سوی خسرو قمری رئیس فدراسیون دوچرخه‌سواری، اولین داوطلب شهر ملی دوچرخه معرفی شد. همچنین جهت اجرای این آیین حیدر اسکندرپور شهردار شیراز، رئیس کارگروه شهر ملی دوچرخه و دکتر‌ هادی باشفاعت دبیر کارگروه شهر ملی دوچرخه (شیراز) حکم خود را از آلن پطروسیان دریافت کردند.
در این مراسم، دکتر افشین ملایی مدیرکل توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان، آلن پطروسیان مسئول کمیته همگانی فدراسیون دوچرخه‌سواری و  حیدرعلی کامیاب مدیرکل اداره ورزش و جوانان استان فارس به ایراد سخنانی پرداختند.
حیدرعلی کامیاب با تقدیر از تعاملات گسترده شوراها و شهرداری‌های شهر و روستا در سراسر استان با ادارات ورزش و جوانان گفت: نقش شهرداری‌ها در توسعه سخت‌افزاری و زیرساخت‌های ورزش استان غیر قابل انکار است.
وی با بیان اینکه از ابتدای سال ۹۴ تاکنون یک میلیون و ۷۰۰هزار مترمربع فضای ورزشی در استان فارس احداث شده، افزود: کل فضای ورزشی استان تا پیش از سال ۹۴ یک میلیون و ۲۰۰ هزار متر مربع بوده است. 
دبیر شورای عالی ورزش فارس، رشد ۱۲۰درصدی زیرساخت‌های ورزش را حاصل تلاش یک تیم همدل و هم‌صدا، حمایت‌های دولت و نمایندگان مجلس دانست و افزود: هر کجا پروژه ورزشی احداث شده، شهرداران در قالب تفاهم‌نامه با اداره کل همکاری گسترده ای داشته اند.
کامیاب با اشاره به مراودات گسترده شوراهای شهر و روستا و همچنین شهرداران شهرهای استان با اداره کل ورزش و جوانان استان گفت: مراجعات مستمر اعضای شوراها و شهرداری به اداره کل ورزش و جوانان و برگزاری جلسات متعدد تخصصی با آنها، باعث شده نقش شهرداران در ایجاد جاده‌های سلامت، ایستگاه‌های سلامت در پارک‌ها و توسعه چمن‌های مصنوعی پر رنگ تر از قبل شود. 
وی نتیجه گسترش و توسعه این گونه جلسات را افزایش همدلی و هم‌افزایی دانسته و با تأکید از خواست اداره کل ورزش و جوانان مبنی بر افزایش سطح همکاری‌های شهرداری با حوزه ورزش در بخش نرم‌افزاری، افزود: تا پایان امسال ۱۸۱به پروژه ورزشی در سطح استان احداث و به بهره‌برداری می‌رسد که با افتتاح آن‌ها، ۵هزار متر مربع به سرانه ورزشی استان افزوده خواهد شد.
مدیرکل ورزش و جوانان استان فصل مشترک شهرداری‌ها با اداره کل ورزش و جوانان را تلاش برای داشتن شهروندان سالم و بانشاط عنوان کرد و افزود: حاصل سال‌ها تلاش و کوشش مشترک این است که در لیست اعلامی وزارت بهداشت هیچ شهری از استان فارس جزو ۱۰شهر کم‌تحرک کشور نیست.
همچنین مجتبی زوربخش، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری شیراز از اجرای مسیرهای دوچرخه‌سواری در شیراز به عنوان یکی از سیستم‌های حمل و نقل غیرموتوری در این شهر دفاع کرد. وی برگزاری چنین همایش‌هایی را برای توسعه ورزش همگانی و توسعه حمل و نقل عمومی با نگاه به سیستم‌های غیرموتوری مفید دانست و افزود: یکی از بهترین سیستم‌های حمل و نقل حمل و نقل غیرموتوری است که عمدتاً شامل توسعه پیاده‌راه‌ها و پیست و مسیرهای دوچرخه‌سواری می‌شود. 
وی با اشاره به مقوله تاب‌آوری شهرها، تاب‌آوری شهروندان را در کنار ایجاد زیرساخت‌های مناسب عاملی مهم در افزایش تاب‌آوری شهرها عنوان کرد و گفت: انسان‌های بانشاط و سالم، شهروندان تاب‌آوری هستند، از این رو هرچه در حوزه نشاط و سلامت شهروندان سرمایه‌گذاری کنیم، می‌توانیم انتظار تاب‌آوری بیشتری نیز از این شهروندان داشته باشیم. 
زوربخش از برگزاری پیاده‌روی‌های خانوادگی و سه‌شنبه‌های بدون خودرو به عنوان نمونه‌هایی از تعامل شهرداری با مجموعه اداره کل ورزش و جوانان یاد کرد و افزود: شهرداری شیراز از ابتدای سال ۹۸ پنجشنبه و جمعه‌ها را به بحث ورزش همگانی و تورهای شیرازگردی اختصاص داده است.
معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری شیراز ایجاد و توسعه مسیرهای دوچرخه‌سواری در این شهر را یک الزام برای شیراز دانست و افزود: در ابتدای ایجاد این مسیرها مقاومت‌ها و ناهماهنگی‌هایی به وجود می‌آمد؛ اما با گذشت زمان و مشاهده تبعات مثبت آن توسط شهروندان این مسائل خیلی زود حل شد.
زوربخش با بیان اینکه بر اساس برنامه ششم توسعه عمومی بایستی سهم دوچرخه‌سواری در سفرهای درون شهری به ۶درصد در سال ۱۴۰۴ برسد، افزود: متأسفانه در حال حاضر این سهم در شیراز کمتر از یک درصد است.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس گفت: ورزش یکی از کلیدی‌ترین نقش‌ها را در شهرسازی پایدار ایفا می‌کند. 
محمود رضایی که در نخستین همایش نقش شهرداران فارس در توسعه ورزش همگانی سخن می‌گفت، با بیان اینکه قرن بیست و یکم قرن شهری است، افزود: هر گروهی از مردم که با مناسبات و مراودات مشترک با یکدیگر زندگی می‌کنند و نیازهایشان شکل اجتماعی برجسته‌ای دارد، شهر نامیده می‌شود. 
وی با بیان اینکه عنصر کلیدی در برنامه‌ریزی شهری مسائل اجتماعی است، گفت: ورزش از الزامات زندگی اجتماعی و پیش‌نیاز سلامت فردی و اجتماعی است. 
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس که در مدت زمان حضورش در این مسئولیت نشان داده از آن دسته از مهندسانی است که به حوزه ادبیات نیز آشنایی دارد، با تحلیل چند بیت از شعر‌های حافظ افزود: حافظ نیز رشد و خوشحالی را ویژگی متمایز انسان نسبت به دیگر مخلوقات خدا می داند. 
رضایی افزود: حافظ تحرک اجتماعی را زیرساخت شادی و خوشحالی می‌داند و معتقد است این خصوصیت عامل تمایز انسان از سایر موجودات است.
وی با توصیه به شهرداران مبنی بر ورود عاشقانه به ورزش گفت: گرچه بند ۲۱ ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها اجازه ورود شهرداری‌ها به حوزه ورزش را داده است، اما کار عاشقانه وابسته به هیچ عاملی نیست که بتوان آن را محدود کرد. 
رضایی با بیان اینکه سرمایه‌گذاری در ورزش یک استراتژی برد-برد است، به مخاطرات اجتماعی که این روزها متوجه کلان‌شهرها از جمله شیراز شده است اشاره کرد و گفت: امروز حس تعلق به شهر و محله پایین است. آسیب‌های اجتماعی متورم در محلات حساس بسیار بالا رفته و ضعف مشارکت مردم در مسائل اجتماعی بسیار مشهود است. 
معاون هماهنگی امور استانداری فارس نسخه شفابخش چنین معضلاتی را ورزش دانست و با تأکید بر اینکه یکی از راه‌حل‌های مقابله با چنین ناهنجاری‌هایی ورزش است، افزود: چون ورزش یک کار گروهی و همگانی است و شهرداری‌ها نیز یک حوزه فراگیر اجتماعی بدون تعلق به گروه و طایفه‌ای خاص هستند، در نتیجه هم‌افزایی ورزش و شهرداری می‌تواند یکی از راه‌های جدی مقابله با چنین چالش‌هایی باشد.
رضایی، سرمایه‌گذاری شهرداری‌ها در حوزه ورزش را یک معامله برد- برد دانست و گفت: این معامله آن‌چنان مهم است که اگر ورزش به اولویت نخست در شهرداری‌ها و آن هم قبل از مسائل عمرانی قرار گیرد، نه شهرداری متضرر می‌شود و نه مردم! 
وی در ادامه، ورزش را عامل مهمی در ایجاد همدلی در جامعه دانست و با اشاره تلویحی به اتفاقات هفته گذشته در شورای اسلامی شهر شیراز گفت: این همدلی انحصار و خودبزرگ‌بینی را در جامعه کم می‌کند. 
رضایی با بیان اینکه امروز صداهای ضعیفی را می‌شنویم که بعضی از نژادها را برتر از دیگر نژادها می‌دانند، با تأکید بر اینکه این نوا‌های تفرقه‌آمیز متعلق به نهاد و گروه خاصی نیست، افزود: این رفتارها با روح اقدامات جمعی منافات دارد. 
وی تأکید کرد: با گسترش ورزش و روحیه ورزشی در شهر این صداها کم‌رنگ‌تر از قبل نیز خواهد شد. 
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس در بخش دیگری از صحبت‌های خود، با اشاره به تأکید استاندار فارس بر لزوم همراهی و هم‌افزایی شهرداران در بحث ورزش همگانی گفت: تأکید دکتر رحیمی خطاب به شهرداران این است که با توسعه زیرساخت‌ها، افزایش پیست و مسیر دوچرخه و ثواب پیاده‌راه‌ها، حمایت از تیم‌های ورزشی و مجهز کردن پارک‌ها به وسایل ورزشی توسعه ورزش همگانی را در دستور کار خود قرار دهند.» 
رضایی با بیان اینکه کارنامه ورزش و جوانان استان کارنامه‌ای درخشان است و باعث شده در دولت تدبیر و امید مشارکت مردم در حوزه ورزش بیش از دوران قبل باشد، گفت: مختصات ورزشی استان حاکی از آن است که فارس در این حوزه موفق‌تر از بسیاری دیگر از استان‌ها عمل کرده است. 
وی در پایان یک خبر خوب را در قالب وعده معاونت عمرانی استانداری نیز به جامعه ورزش داد و آن هم اینکه در هر کجای استان شهرداری‌ها و اداره کل ورزش و جوانان اقدام به ساخت ورزشگاه کنند، معاونت عمرانی استانداری قیر و آسفالت مورد نیاز آن مجموعه را تأمین خواهد کرد. این وعده معاون استاندار فارس مورد استقبال حاضران در این همایش قرار گرفت. 
 گفتنی است در این همایش ضمن تقدیر از شهرداران شهرهای شیراز، اقلید، ارسنجان و داراب به عنوان شهرداران حامی ورزش همگانی در استان، از طرح کاندیداتوری شهر شیراز به عنوان شهر پایلوت دوچرخه‌سواری کشور رونمایی شد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی