[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۰۴
  • دوره جدید

خوابی که بازار برای افزایش دستمزدها دید، روزنامه شیراز نوین

یک مقام مسئول کارگری با اشاره به افزایش غیرموجه قیمت برخی کالاهای اساسی و اقلام مصرفی، از مسئولان مربوط و سازمان تعزیرات خواست برخورد جدی‌تری با متخلفان بازار داشته باشند.
هادی ابوی در گفت‌وگو با ایسنا، با انتقاد از رها شدگی قیمت‌ها در بازار گفت: علی‌رغم آنکه سال گذشته هشدار دادیم که دستگاه‌های نظارتی باید قاطعانه در آشفته بازار قیمت‌ها ورود کنند و با شناسایی متخلفان جلوی افزایش غیرمنطقی قیمت‌ها را بگیرند، اما می‌بینیم که این امر رها شده و دلالان به راحتی برای بازار نرخ تعیین می‌کنند و مردم را نسبت به بالا و پایین شدن قیمت‌ها سرگردان و عصبی کرده‌اند.
نظارت قوی باشد، ماکارونی بیشتر از ۳,۰۰۰تومان نمی‌شود
وی اعلام نرخ قانونی قیمت اقلام مصرفی در بازار را خواستار شد و گفت: وظیفه اعلام قیمت‌ها بر عهده هر دستگاه و سازمانی که هست، انتظار داریم یک بار قیمت‌های جدید کالا را اعلام کنند تا هر چند روز یک بار قیمت جدیدی در بازار سر در نیاورد و شاهد آشفتگی بازار و نارضایتی مردم نباشیم. اگر نظارت قوی باشد، کسی حق ندارد ماکارونی را از ۳,۰۰۰تومان بیشتر بفروشد یا اگر نرخ جدیدی تعیین می‌شود، اجازه ندهند ۲۰درصد هم روی کالایی که قیمت‌گذاری شده کشیده شود.
فرهنگ خرید و مصرف را تقویت کنیم
این مقام مسئول کارگری خاطرنشان کرد: علی‌رغم آنکه سازمان‌های نظارتی و بازرسی و تعزیرات نقش بازدارندگی داشته و در انجام وظایف خود اهتمام و تلاش شبانه‌روزی دارند ولی معتقدم پیش از این کار، باید فرهنگ خرید و مصرف را در مردم تقویت کنیم تا برای هر افزایش قیمتی که اعلام می‌شود، شاهد رفتارهای هیجانی نباشیم.
ابوی تأکید کرد: دولت باید به عنوان تنظیم کننده اصلی روابط کار و یکی از شرکای اجتماعی، جلوی افسارگسیختگی قیمت‌ها را بگیرد. البته این کار با بخشنامه و دستورالعمل اجرایی نمی‌شود و برخورد قاطع می‌طلبد.
افزایش ۴۰۰هزار تومانی دستمزد، فروردین‌ماه بعلیده شد
دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران در پایان با اشاره به افزایش ۴۰۰هزار تومانی حداقل مزد کارگران در سال ۱۳۹۸ گفت: از بیرون که به قضیه نگاه می‌کنیم، همه افزایش ۴۰۰هزار تومانی را گل و بلبل می‌بینند و می‌گویند رقم قابل توجهی است؛ ولی واقعیت این است که این پول همان فروردین ماه تمام شد و با خوابی که بازار از قبل برای آن دیده بود، اجاره بهای مسکن، هزینه ایاب و ذهاب، افزایش سریع نرخ بلیت اتوبوس، تاکسی و حامل‌های انرژی، ۴۰۰هزار تومانی که بعد از سال‌ها به کارگران اضافه شده بود یکجا بلعیده شد.
به گزارش ایسنا، شورای عالی کار اسفند ماه سال گذشته افزایش حداقل حقوق و دستمزد سال ۱۳۹۸ کارگران را ۳۶.۵درصد تعیین کرد. با این افزایش پایه حقوق کارگران ۴۰۰هزار تومان بیشتر شد؛ اما این افزایش مزد لابه‌لای افزایش قیمت‌ها در همان روزهای نخست سال گم شد و خود را نشان نداد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی