[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۷۷
  • دوره جدید

چراغ روشن هشدار بحران در شیراز، روزنامه شیراز نوین

ایرنا- سیداحمد نجفی
 40روز از سیل روزهای پنجم و ششم فروردین ماه شیراز سپری شد و طی این مدت، مسئولان دولتی و فعالان مردمی برای سامان دادن به امور آسیب‌دیدگان تلاش کردند.
هرچند حضور میدانی استاندار و دیگر مسئولان فارس در صحنه سیل پنجم فروردین ماه دروازه قرآن شیراز و اهتمام دولت در اعزام سه عضو کابینه در مدت کوتاهی پرونده این سیل را بست؛ اما در آن سوی حوزه آبریز شمال شرق این شهر، در شهرک سعدی با وجود تلاش‌های مردم و مسئولان، هنوز مردم منطقه با مشکلات ناشی از سیل ششم فروردین روبرو هستند. 
سیل پنجم و ششم فروردین ماه از یک واقعیت در شهر شیراز رونمایی کرد که این شهر گردشگرپذیر همچنان در معرض تهدید سیل است.
آخرین نتیجه بررسی علمی درباره شهرستان شیراز، گویای آن است که 25.2درصد سطح این شهرستان حساس به سیل، 1.21درصد به طور هم‌زمان در معرض سیل و آتش‌سوزی جنگل و 18.13درصد نیز در معرض خطر مشترک سیل و زمین لغزش است. در این میان، 3.57درصد سطح این شهرستان در معرض هر سه خطر سیل، آتش‌سوزی جنگل و زمین‌لغزش است.
این واقعیت علمی گویای آن است که سامان دادن امور سیل‌زدگان دروازه قرآن و محله سعدی شیراز، پایان راه نیست و بلکه باید سرآغاز راهی برای پیشگیری از خسارت‌های بحران‌های طبیعی آینده باشد.
گفته شده است تحقیقات علمی مربوط به ایجاد کانال زیرزمینی انتقال آب بین حوزه آبریز دروازه قرآن تا چهار راه چهل‌مقام در شهرداری شیراز یافت نشده است که بر اساس آن، بتوان درستی یا نادرستی محاسبات علمی سال‌های دهه 1360 را محک زد.  این موضوع، مأموریتی را فراروی مسئولان استان قرار می‌دهد که نهایت تلاش خود را برای بهره‌گیری از اعتبارات ملی مدیریت بحران سیل به کار گیرند تا با بهره‌گیری از ظرفیت دانشگاهیان، همه راه‌های خطر ناشی از سیل در شیراز احصا و برای آنها راه تدبیر یافته شود.
تا آن زمان، طرح‌ریزی برنامه فوریتی برای چند نقطه آسیب‌پذیر از سیل در شیراز باید به طور جدی در دستور کار قرار گیرد.
آن‌گونه که مدیرکل دفتر فنی استانداری فارس اعلام کرده است، 90درصد ساختمان‌های آسیب‌دیده از سیل شیراز غیرمجاز هستند. اینک و در هنگامه گذر از بحران سیل، فرصت طلایی برای جراحی این نابسامانی در ساخت و ساز این شهرک به وجود آمده است.
به نظر می‌رسد برنامه جابجایی ساکنان منطقه سیل‌زده سعدی که به واسطه ساخت و ساز روی مسیل قدیمی و حاشیه آن همچنان در معرض آسیب و خطر هستند، باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن طرح‌ریزی و عملیاتی شود. هم‌جواری این منطقه با آرامگاه سعدی، شاعر بلندآوازه ایران، همچنین این فرصت را فراهم می‌آورد که با تخریب منازل غیرمجاز و افزودن آنها به حریم این آرامگاه، جلال و شکوهی خاص برای این جاذبه گردشگری داخلی و خارجی فراهم آورد و به طور هم‌زمان، آسیب‌های اجتماعی در مجاورت این آرامگاه را کاهش داد.
در ارتباط با حوزه آبریز دروازه قرآن نیز انتظار است پیشنهاد استادان دانشگاه مبنی بر تخریب همه ساخت و سازهای مسیل پایین دست دروازه قرآن به طور جدی پیگیری و به طور هم‌زمان، واکاوی راهکارهای جلوگیری از سیل دوباره در دروازه قرآن دنبال شود.
و اما نقاط در معرض آسیب شیراز از حوادث سیل آتی محدود به این نقاط نیستند. به گفته دانشگاهیان، شهرک گلستان و منطقه دوکوهک نیز می‌توانند بسترساز فاجعه‌‌ای بزرگ‌تر از سیل دروازه قرآن باشند. بر این اساس، شهرک‌سازی در بخش شمالی شهرک گلستان، چراغ هشدار سیل را در این منطقه روشن کرده است. از دیگر سو، در منطقه دوکوهک شیراز نیز عده‌ای بدون مجوز در شیب بسیار تند و کنار رودخانه در حال ساخت و ساز هستند که این مسئله نیز بسیار خطرناک است و اگر باران با شدت و میزان مشابه روز پنجم فروردین 98 دروازه قرآن، در دوکوهک نیز ببارد فاجعه‌آفرین خواهد بود؛ به ویژه آن که این منطقه شیب بسیار تندتری از دروازه قرآن دارد و این مسئله می‌تواند رخداد تلخ‌تری را موجب شود.
هم‌اینک، چراغ هشدار سیل در شیراز روشن است و نیاز است که مسئولان فراتر از ملاحظات اجتماعی، قاطعانه مقابل سودجویی‌ها، ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم شهرها و حاشیه و بستر رودخانه‌ها بایستند و در همین حال، فعالیت‌های آبخیزداری با جدیت دنبال شود.  هم‌زمان با تلاش‌ها در زمینه تدوین برنامه‌های عملیاتی مدیریت بحران در شیراز، نباید از اهمیت مسئله فرهنگ‌سازی غافل شد. تصاویر سیل فروردین 98 شیراز گویای آن است که برخی افراد بی‌اعتنا به سیل در جریان، در حال گرفتن فیلم و حتی سلفی با سیل هستند و از خارج شدن از خودرو، خودداری می‌کنند تا این که برخورد و انباشتن خودروها روی یکدیگر فاجعه‌ای انسانی را شکل دهد. این موضوع گواه روشنی است که آموزش مردم در کاهش آسیب‌های ناشی از مدیریت بحران از اهمیت بسیاری برخوردار است.
بنا بر آنچه گذشت، مدیریت سیل آینده در شیراز تنها به مدد و کمک‌های فرااستانی میسر به نظر می‌رسد. اگر امروز طرحی با عنوان احیای رود دره‌ها در شهر تهران در حال اجرا است و اعتبارات زیادی از سوی دولت به این طرح اختصاص یافته است، امروز نیز شهر شیراز متأثر از آسیب سیل، نیازمندتر از پایتخت در اجرای چنین طرحی است.
از یاد نبریم رودی که طی هزاران و شاید میلیون‌ها سال راه خود را یافته است و امروز با دخالت انسان در طبیعت، مسیر و حریم آن اشغال شده، ممکن است همین فردا به خروش درآید و انتقام خویش را بگیرد.
پاسداشت حرمت 21هم‌وطن جان‌باخته در سیل شیراز می‌طلبد که مسئولان، دانشگاهیان، اهالی رسانه و دیگر فعالان سیاسی و اجتماعی، درس‌های سیل شیراز را هیچ‌گاه از یاد نبرند و در برابر قانون‌شکنی سودجویان و ساخت و سازهای غیرمجاز سکوت نکنند. در این راستا، انتظار است که مسئولان هر ماه گزارشی از اقدام‌های خود برای مدیریت سیل آینده در شیراز ارائه دهند و دانشگاهیان نیز به مسئولیت اجتماعی خود در این زمینه بیش از پیش عمل کنند. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی