[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۸۱
  • دوره جدید

رئیس گروه ورزش‌های روستایی: بازی‌های بومی و محلی ریشه در هویت هر ملتی دارد، روزنامه شیراز نوین

رئیس گروه ورزش‌های روستایی و بازی‌های بومی محلی اداره کل ورزش و جوانان فارس گفت: بازی‌های بومی و محلی ریشه در هویت هر ملتی دارد و هویت اصیل و فرهنگی هر ملت را نشان می دهد.
به گزارش روابط عمومی و پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی اداره کل ورزش و جوانان فارس، سید سعید سجادی درباره تشریح و توسعه ورزش و آداب بازی‌های محلی در جامعه روستایی و عشایری فارس در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار روابط عمومی گفت: هر استانی با توجه به آداب و رسوم و منطقه خود دارای ورزش‌های متعدد و بازی‌های محلی است که از سالیان دور و نسل‌های گذشته به یادگار مانده و برای احیای آنها باید برنامه‌ریزی و توجه ویژه شود.
وی تصریح کرد: این بازی‌ها ارتباطی درهم تنیده با لایه‌های قومی و محلی هر سرزمینی دارد، چراکه هنر، فرهنگ، اعتقادات و آیین‌ها در آن دخیل است.
رئیس گروه ورزش‌های روستایی و بازی‌های بومی محلی اداره کل ورزش و جوانان فارس با بیان اینکه این بازی‌ها از اهمیت خاصی در جامعه بین‌المللی دارد، گفت: یونسکو شبکه بین‌المللی ورزش‌ها و بازی‌های بومی و محلی به نام tsg را تأسیس نموده است و به جهت انتقال ارزش‌ها و همبستگی بیشتر ملل و همچنین احیای بازی‌های بومی و محلی کشورها، باید از این ظرفیت بزرگ در جهت معرفی بازی‌های اصیل استانمان استفاده کنیم.
سجادی در ادامه افزود: فارس با داشتن 29شهرستان، 84بخش، 102شهر، 205دهستان و بالغ بر 8000روستا جزء گسترده‌ترین استان‌های کشور است که می‌توانیم با تفکر و مدیریت مناسب از این ظرفیت عظیم با داشتن بازی‌های بومی و محلی بسیار، بیشترین بهره را ببریم.
سید سعید سجادی در بخش دیگری از صحبت‌هایش، به خبرنگار روابط عمومی گفت: در سال 97 بیش از 50جشنواره بومی و محلی استانی، 3جشنواره مناطق کشوری ویژه عشایر، 47دوره آموزشی بومی و محلی معادل 16450نفر ساعت، 5دوره داوری و مربیگری برگزار گردید و با همت مدیرکل ورزش و جوانان در جهت رشد سرانه ورزشی روستایی 16سالن ورزشی، 32زمین چمن مصنوعی و 1زمین چمن طبیعی احداث شده است.
رئیس گروه ورزش‌های روستایی و بازی‌های بومی و محلی اداره کل ورزش و جوانان فارس، با بیان اینکه راه‌اندازی 65خانه ورزش روستایی در سال 97 نقطه عطفی در فراهم کردن فرصت‌های برابر و توجه به مناطق محروم و کم‌برخوردار فارس است، اظهار داشت: بیش از 1000قلم وسیله ورزشی در میان روستاییان فارس توسط هیئت روستایی و بومی و محلی استان توزیع گردید. یکی دیگر از مهم‌ترین فعالیت‌های صورت گرفته در حوزه روستایی، بحث اصلاح ساختار قامتی بانوان روستایی بود که حوزه معاونت ورزش بانوان استان موفق شد 14280نفر از زنان روستایی استان را در بحث ساختار قامتی مورد ارزیابی قرار دهد.
وی اشاره‌ای به برگزاری جشنواره بزرگ بازی‌های بومی و محلی و همچنین پخت و پز غذاهای سنتی معروف به جشنواره «دا» در حوزه بانوان استان داشت و خاطرنشان کرد: مسلماً در سال 98 اهداف مهمی را در حوزه توسعه ورزش روستایی و عشایری دنبال خواهیم کرد که مهم‌ترین آنها احیا و ترویج بیشتر بازی‌های بومی و محلی با رویکرد همگانی همراه با ارتقای سطح نشاط و سلامت روستاییان استان، ساماندهی در نحوه برگزاری جشنواره‌های بومی و محلی، جلب مشارکت حداکثری ساکنان مناطق مختلف و راه‌اندازی خانه‌های ورزش روستایی است.
سجادی گفت: راه‌اندازی 50خانه ورزش روستایی، برگزاری 2جشنواره بزرگ استانی و منطقه‌ای بعد از ماه مبارک رمضان در شهرستان‌های شیراز و جهرم و همچنین تلاش برای برگزاری جشنواره بزرگ کشوری یل و تیر و تندر در تابستان سال جاری از دیگر برنامه‌های ما در این حوزه است.
وی در پایان بیان کرد: نیازمند مشارکت همگانی برای رفع دغدغه‌های موجود در روستاها هستیم و نباید از تأثیر مهم ورزش به عنوان مؤثرترین و نزدیک‌ترین راه برای احیای ساختارهای اجتماعی و همچنین سلامت آحاد جامعه روستاییان استان غافل باشیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی